Hogging i pigging to określenia, które odnoszą się do sposobu na poderwanie i upokorzenie kobiet. Ten okrutny trend zyskał sporą sławę wśród wielu grup mężczyzn, dla których jest okazją do umocnienia pozycji w towarzystwie. Sprawdź, czym jest hogging/pigging.
Przemoc seksualna w stosunku do kobiet jest problemem bardzo powszechnym. Wiele organizacji stale stara się wpłynąć na władze, aby w ustawach znalazły się lepsze definicje tego, co podpada pod przemoc, a także domaga się dotkliwszych kar dla sprawców. Hogging i pigging stosunkowo niedawno zwróciło uwagę badaczy, jednak według większości, zdecydowanie podpada pod seksualną przemoc. Przekonaj się, czym jest tzw. złapanie świni.
Czym jest hogging?
Termin hogging pochodzi od angielskiego słowa hog (wieprz), a pigging od pig (świnia). Trend polega na wypatrywaniu i uwodzeniu przez mężczyzn grubych i nieatrakcyjnych kobiet. Są one uznawane za bardziej chętne na jednonocną przygodę i pozbawione zahamowań, jeśli chodzi o seksualne praktyki. Podczas takiego zbliżenia zdarza się, że mężczyzna zachowuje się wobec kobiety ozięble, obraża ją, a niekiedy oczekuje od niej niestandardowych czynności erotycznych. Po wszystkim chwali się swoim „podbojem” znajomym, zaangażowanym w cały plan.
Dlaczego ofiary milczą?
Ofiary hoggingu rzadko opowiadają o swoich doświadczeniach. Większość kobiet może nawet sobie nie uświadamiać sobie, że to, co je spotkało, jest formą wykorzystania seksualnego. Ponadto panie doświadczające przemocy nierzadko spotykają się z nieufnością otoczenia oraz tzw. victim blamingiem, czyli obwinianiem ofiary za wyrządzone jej krzywdy. Sprawcy przemocy natomiast pozostają bezkarni, a ponadto są często także usprawiedliwiani przez swoje otoczenie.
Badaczki zajmujące się tematem hoggingu
Tym krzywdzącym „trendem randkowym” zajmuje się stosunkowo niewielu badaczy, a dyskusje na jego temat są bardzo rzadkie. Najbardziej zaangażowanymi w analizę i zgłębianie zagadnienia naukowczyniami są socjolożki prof. Ariane Pohanska z Uniwersytetu w Alabamie oraz Jeannine Gailey z Chrześcijańskiego Uniwersytetu w Teksasie. W Polsce temat hoggingu podjęła się natomiast Natalia Skoszylas, edukatorka seksualna i aktywistka.
Kto angażuje się w hogging?
Według badaczek tematu piggingu, angażują się w niego najczęściej mężczyźni młodzi. Zgodnie z obserwacjami Pohanski i Gailey praktyka ta jest szczególnie popularna wśród grup studentów. Dlaczego jednak angażują się oni w tak okrutną aktywność?
Według badaczek dla takich mężczyzn jest to rodzaj obrzędu przejścia i potwierdzenie swojej męskości w grupie przyjaciół. Poderwanie najmniej atrakcyjnej, najgrubszej kobiety jest natomiast uznawane za najprostsze rozwiązanie; istnieje bowiem przekonanie, że takie panie są łatwiejszym celem, zatem nie będzie trudno namówić je na seks. Co gorsza, mężczyźni angażujący się w pigging uważają, że wyświadczają niejako swojej ofierze przysługę – inaczej nie miałaby szansy na uzyskanie zainteresowania ze strony płci przeciwnej.
Natalia Skoczylas dodaje, że dla niektórych młodych facetów pigging może być wyłącznie przykrywką dla faktycznego pożądania kobiet o większej tuszy. Jednak chcąc „wyjść z twarzą” przed swoimi znajomymi, którzy mogliby wyśmiać wybór partnerki, udają, że angażują się w seks z grubymi kobietami tylko w ramach „zawodów”.
„Tylko zakład”, czy przemoc seksualna?
Wielu mężczyzn praktykujących hogging zakłada się ze swoimi znajomymi o to, że uda mu się wzbudzić zainteresowanie wybranej kobiety. Większość z nich nie widzi w tym zachowaniu nic nagannego; dla nich to jedynie niewinna gra i powód do późniejszych żartów. Jak patrzą na to kobiety?
Perspektywa kobiet
Paniom, które padły ofiarami piggingu, zdecydowanie nie jest do śmiechu. Najczęściej czują się przede wszystkim upokorzone i zdradzone. Zdecydowanie wpływa to także na ich samoocenę i późniejszą nieufność w stosunku do przyszłych, potencjalnych partnerów. Większość z nich nie chce jednak otwarcie opowiadać o swoim doświadczeniu, bowiem, jak wynika z badań, niewiele osób bierze je na poważnie.
Skoczylas uważa, że doprowadzenie do seksu poprzez podstęp jest jawnym przekroczeniem granic i gwałtem. Edukatorka seksualna uważa, że w przypadku piggingu problemem jest stereotypowa męskość, oparta o jej cztery filary: status i osiągnięcia, antykobiecość, brak ekspresji emocjonalnej oraz agresja. Paniom o większej tuszy odbiera się ich podmiotowość. Ponadto do hoggingu dochodzi zwykle w klubach, kiedy mężczyźni są w grupie znajomych, najczęściej pod wpływem alkoholu. Duch rywalizacji jest wówczas bardzo silny, a napoje wyskokowe podnoszą poziom agresji. Udany „podbój” i późniejsze opowieści o nim podnoszą status w grupie znajomych. Jedyny minus? Cierpienie kobiet, które zostały przy okazji wykorzystane.
Jak walczyć z hoggingiem?
Według badaczek sposobem na zapobieganie piggingowi jest edukacja antyprzemocowa. Coraz częściej w wielu klubach prowadzone są specjalne szkolenia, które mają na celu uczulanie pracowników na potencjalnie niebezpieczne sytuacje oraz co należy robić, kiedy takowa zaistnieje. Do długoterminowych zadań należy natomiast przedefiniowanie męskości i tego, co się z nią wiąże. Chociaż działania podejmowane są już teraz, badaczki wskazują, że efekty mogą być widoczne dopiero po wielu latach, a nawet dekadach.
Hogging i pigging – podsumowanie
Dyskusje na temat hoggingu i piggingu nie są, niestety, zbyt popularne. Wiele osób nadal nie widzi w tych praktykach nic złego, a ofiary uważa się za winne zaistniałej sytuacji. Warto jednak pamiętać przy tym, że zdobywanie czyjegoś zaufania podstępem, wyłącznie dla „sportu”, a następnie upokarzanie i wyśmiewanie w gronie znajomych, jak najbardziej jest formą przemocy seksualnej. Winę za to ponoszą natomiast tylko i wyłącznie sprawcy, a nie ofiary, które nieświadomie dały się zmanipulować i wykorzystać. Jak wskazują badaczki zagadnienia hoggingu, edukacja antyprzemocowa jest tutaj kluczowa dla powstrzymania cierpienia kolejnych kobiet.
Zobacz także:
- Ile jest orientacji seksualnych i co warto o nich wiedzieć? Poznaj rodzaje orientacji seksualnych!
- Raptofilia – jedna z niebezpiecznych parafilii polegająca na przyjemności czerpanej z gwałtu
- Seks gejowski – na czym mogą polegać kontakty seksualne między mężczyznami? Dowiedz się wszystkiego o praktykach, zdrowiu oraz kwestii prawnej
- Sexworking, czyli praca seksualna. Jakie są jej oblicza i czy jest legalna w Polsce?
- Transfobia – nienawiść, która zabija. Sprawdź, z czego wynika uprzedzenie wobec osób transpłciowych