Wśród szczególnie dokuczliwych dolegliwości, z jakimi spotykają się mężczyźni z pewnością, można wymienić przedwczesny wytrysk. Problem ten jest uciążliwy zarówno dla mężczyzny, jak i jego partnerki. Dowiedz się, jak można go leczyć!
Planując współżycie i rozwijanie swojej aktywności seksualnej, nastawiamy się na możliwie długie wytrzymanie przed ejakulacją. Dla niektórych mężczyzn przedwczesne dojście jest jednak codziennym problemem. Dlatego też szukają oni sposobu na to, jak opóźnić wytrysk. Tu na szczęście można znaleźć skuteczne sposoby nie tylko wydłużające penetrację, ale i poprawiające ogólny komfort, jaki odczuwa oboje partnerów.
Czym jest przedwczesny wytrysk?
Na samym początku powinniśmy przede wszystkim wyjaśnić, czym jest przedwczesna ejakulacja. Z zasady jest to specyficzna dysfunkcja seksualna, występująca zazwyczaj u niedoświadczonych mężczyzn. Polega ona na wyraźnej utraty kontroli wytrysku, co objawia się tym, że stymulacja prącia powoduje niemal natychmiastową ejakulację. Zgodnie z Międzynarodową Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10, przedwczesny wytrysk to niezdolność do opóźnienia wytrysku, co skraca czas trwania stosunku i wyraźnie wpływa nie tylko na życie seksualne, ale i na relacje partnerskie. Premature ejaculation jest problemem, jeśli zarówno dla mężczyzny, jak i kobiety staje się to źródłem frustracji i napięcia.
Rodzaje zbyt wczesnego wytrysku
W przypadku przedwczesnego wytrysku można mówić o kilku jego rodzajach. Z zasady wyróżnia się:
- Wytrysk zbyt przedwczesny — pojawia się już pod wpływem minimalnej stymulacji seksualnej, a zatem na etapie gry wstępnej oraz przed nią. Już samo podniecenie może być przyczynkiem do reakcji organizmu.
- Wytrysk przedwczesny — ten rodzaj jest związany z wytryskiem nasienia jeszcze przed stosunkiem lub na samym początku penetracji.
- Wytrysk zbyt wczesny — jest to przykład szybkiego wytrysku, który ma miejsce niedługo po rozpoczęciu penetracji.
W tym miejscu warto zaznaczyć, że wyróżnia się dwa źródła sprawiające, że wytrysk występuje zbyt szybko. Wyróżnia się źródła:
- Pierwotne — jest obserwowane od początku inicjacji seksualnej mężczyzny. W jej przypadku ejakulacja ma miejsce w ciągu 1 minuty od początku penetracji lub jeszcze przed nią.
- Wtórne — jest również nazywany nabytym. W jego przypadku mężczyzna może zauważyć, ze wytrysk następuje szybciej aniżeli przy wcześniejszych kontaktach seksualnych.
Przyczyny przedwczesnego wytrysku
Szacunki wskazują na to, że w Polsce problem tego rodzaju dotyczy około 1/3 aktywnych seksualnie mężczyzn. Co do zasady uznaje się, że źródłem problemu jest szereg czynników psychologicznych oraz somatycznych. W pełni nie da się ocenić, jakie są dokładne przyczyny występowania tego typu zjawiska. Zazwyczaj bowiem wskazuje się na szereg współwystępujących czynników, wśród których wyróżnia się:
- Czynniki somatyczne — przyczyna może leżeć w szeregu chorób i schorzeń. Wśród nich wymieniana jest cukrzyca, nadczynność tarczycy, zapalenie cewki moczowej oraz inne choroby układu moczowo-płciowego. Problemem może być chora prostata (jej przerost lub zapalenie).
- Czynniki neurobiologiczne — tu problem neurologiczny może przekładać się na zaburzenia związane z przedwczesnym wytryskiem. Tu urolog, jako główny lekarz może zdecydować konieczność konsultacji np. z neurologiem.
- Czynniki psychogenne — wskazuje się tu m.in. zaburzenia lękowe, ale i nerwicę oraz depresję. Z zasady częstym powodem mogą być zaburzenia nastroju. Niepełny lub krótkotrwały wzwód może wynikać z tego, jakie były dotychczasowe doświadczenia seksualne. Jeśli były traumatyczne, może to znacząco przyczyniać się to tzw. wtórnego wytrysku przedwczesnego. Na te przyczyny zazwyczaj działa psychoterapia.
Zbyt szybki czas ejakulacji — cechy tego zaburzenia erekcji
Jeśli zbliżający się wytrysk ma miejsce zdecydowanie za wcześnie, można mówić o dysfunkcji seksualnej. Taki stan rzeczy wyróżnia nie tylko wspomniane wcześniej szybkie dojście np. w ciągu minuty od rozpoczęcia penetracji, ale również niepokojące odczucia w sferze osobistej. Można odczuwać:
- napięcie;
- niepokój;
- frustrację;
- chęć unikania jakichkolwiek zbliżeń seksualnych.
Skutki przedwczesnego wytrysku
Co do zasady można wymienić kilka najistotniejszych konsekwencji przedwczesnego wytrysku. Wśród nich wymienia się:
- niezadowolenie ze współżycia, a zatem niesatysfakcjonujący stosunek seksualny;
- rzadsze współżycie;
- pogorszenie stosunków z partnerką;
- utrata pewności siebie;
- nasilenie się lęków i obaw o charakterze seksualnym.
Jak można wydłużyć stosunek seksualny? Leczenie przedwczesnego wytrysku
Zależnie od przyczyny proponuje się różne metody leczenia problemu z przedwczesnym wytryskiem. Jak zostało zaznaczone to już wcześniej, przedwczesny wytrysk może mieć wiele przyczyn. W związku z tym na lekarzu spoczywa obowiązek przeprowadzenia wywiadu i konsultacji, aby dobrać odpowiednią drogę leczniczą. Z zasady w takim przypadku należy się udać do jednego z dwóch specjalistów:
- Urologa — sprawdzi się on w przypadku somatycznych źródeł problemu.
- Seksuologa — pomoże on podjąć leczenie, jeśli źródła problemu upatruje się w sprawach związanych z psychiką.
Jak wygląda leczenie farmakologiczne przypadłości?
Jednym z najlepszych sposobów na poradzenie sobie z problemami z przyrodzeniem jest leczenie farmakologiczne. Terapia opiera się na zastosowaniu leków z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny, czyli tzw. SSRI. Wśród tych leków znajduje się między sertralina oraz paroksetyna. Farmakoterapia wykorzystuje również inhibitory fosfodiesterazy typu 5. W ramach działań leczniczych stosowana jest również dapoksetyna oraz maści, które nakłada się bezpośrednio na żołądź penisa.
Serotonina a orgazm — dlaczego ważne jest wyrównanie jej poziomu?
Jednym z powodów, które sprawiają, że dochodzi do przedwczesnego wytrysku, jest niezwykle niski poziom serotoniny. Jest to kluczowy neuroprzekaźnik, zwłaszcza w obszarach kontrolujących ejakulację. Nic więc dziwnego, że w ramach leczenia stawia się również na wyrównywanie poziomu tego przekaźnika poprzez stosowanie odpowiednich leków. Nie są one jednak stałe, gdyż ich skutkiem ubocznym może być zanik libido. Choć czas sprawności seksualnej wzrośnie, nie będzie to skuteczny sposób na poradzenie sobie z zaistniałym problemem.
Ćwicz mięśnie Kegla, czyli jak przedłużyć stosunek
Znakomite sposoby na poradzenie sobie z problemem przedwczesnego wytrysku wskazują również naturalne ćwiczenia. Tak jak w przypadku kobiet ćwiczona jest pochwa, tak i mężczyźni mogą ćwiczyć mięśnie kegla. W tym celu wykonuje się serię 30 skurczów i rozluźnień mięśni dna miednicy. Zaleca się robienie tego rano i wieczorem, a wraz z większą praktyką warto wydłużać czas ćwiczeń. Dzięki temu możemy uzyskać zdolność opóźniania wytrysku. Ćwiczenie naprzemiennego doprowadzania się do punktu poprzedzającego wytrysk i jego tłumienie może być stosowane zarówno z partnerką, jak i podczas masturbacji. Należy pamiętać jednak o tym, że samego wytrysku nie wolno już zatrzymywać, jeśli się zacznie.
Seksuolog na problem przedwczesnego wytrysku — szansa wyleczenia zaburzeń seksualnych i osiągnięcia satysfakcji seksualnej
Poszukując optymalnego sposobu leczenia, który zagwarantuje szansę opóźnienia ejakulacji, warto udać się do seksuologa. Zwłaszcza męska przestrzeń intymna objęta jest tabu, z którym szczególnie warto zerwać, aby jak najszybciej naprawić problemy w życiu intymnym.
Zobacz także:
- Jak można przedłużyć stosunek seksualny i opóźnić wytrysk? Seks i przedwczesny wytrysk — poszukiwanie sprawdzonych sposobów
- Jak opóźnić wytrysk i przedłużyć stosunek seksualny? Sposoby na przedwczesny wytrysk i lepszy seks!
- Jak opóźnić przedwczesny wytrysk? Ćwiczenia na przedwczesny wytrysk, które pozwalają mężczyźnie wydłużyć stosunek. Zestaw ćwiczeń!
- Ile trwa seks? Jak długo powinien trwać stosunek seksualny i czy w tym wypadku czas ma znaczenie?
- Wytrysk nasienia, czyli ejakulacja – jak przebiega?