podniecenie

Podniecenie seksualne, czyli główny składnik udanego stosunku. Skąd się bierze i jak je wywołać?

Podniecenie jest stanem emocjonalnym, połączonym z reakcją fizjologiczną na dany bodziec. Co nim jest u kobiet, a co u mężczyzn? I co najważniejsze – jak je wywołać? Przeczytaj nasz artykuł, by znaleźć odpowiedzi na te i inne pytania!

Pierwszą charakterystyczną reakcją fizjologiczną ciała jest wzrost ciśnienia krwi. Jest to spowodowane produkcją adrenaliny przez nasz organizm. Co jest gwarancją wzrostu pobudzenia, a także czy jest to zależne od płci?

Czym jest podniecenie?

To wyjątkowy stan emocjonalny i fizjologiczny. Występuje wskutek reakcji seksualnych, których mechanizm jest dość skomplikowany. Organizm reaguje na bodźce zewnętrzne, np. wygląd, dotyk, zapach czy fantazja. Kolejną grupą bodźców są wewnętrzne, np. napięcia spowodowane pobudliwością seksualną, czyli zdolnością danego organizmu do wystąpienia pobudzenia. U większości osób reakcje fizjologiczne są podobne, natomiast psychiczne są już bardzo indywidualną kwestią. Skrajną formą podniecenia jest orgazm.

Objawy podniecenia

Odczuwanie podniecenia powoduje przede wszystkim wzrost poziomu adrenaliny, co z kolei odpowiada za wzrost ciśnienia krwi i przyspieszone bicie serca. Dużo zdradza nam już sama twarz, a w szczególności oczy. Źrenice osoby podnieconej mogą powiększać się aż 10-krotnie! Sprawcą tego objawu jest dopamina. Innymi hormonami biorącym udział w tej pobudzającej grze są endorfiny, czyli tzw. hormony szczęścia. Mówiąc o objawach fizycznych nie można zapomnieć o rumieńcach, tzw. motylach w brzuchu, a także zwiększonej potliwości dłoni czy ociepleniu kończyn.

Podniecenie u kobiety

Poza wspomnianymi rumieńcami, przyspieszonym biciem serca czy powiększonymi źrenicami możemy zaobserwować szereg objawów charakterystycznych dla kobiet. Jednym z nich jest sztywnienie brodawek sutkowych. Narządy płciowe również powoli przygotowują się do seksu, a objawia się to naturalnym i bezwarunkowym nawilżaniem ścian pochwy. Podniecenie kobiety uzależnione jest również od czynników:

  • fizjologicznych (np. hormony),
  • psychologicznych (np. brak poczucia bezpieczeństwa)
  • społecznych/ kulturowych
Sprawdź!
Czym jest transwestytyzm fetyszystyczny. Czy to zaburzenie płci?

Podniecenie u mężczyzny

Podobnie, jak u kobiet, pierwszymi zauważalnymi oznakami podniecenia u faceta jest wzrost ciśnienia tętniczego i tętna oraz przyspieszony oddech. Głównym objawem jest oczywiście erekcja. Mówiąc o narządach intymnych warto wspomnieć o wydzielaniu przez cewkę moczową niewielkiej ilości śluzu oraz podnoszeniu się worka mosznowego. W przypadku mężczyzny czynniki społeczne nie są na tyle istotne, by zaburzyć osiągnięcie podniecenia. Natomiast liczy się, np. jego osobowość oraz dojrzałość, a także układ neurohormonalny (np. poziom testosteronu).

W jaki sposób podniecić drugą osobę?

Najlepszymi kochankami są partnerzy, którzy mają podobny poziom libido. Podobne potrzeby jeśli chodzi o częstotliwość zbliżeń są bardzo istotnym czynnikiem do osiągnięcia satysfakcji z życia seksualnego. Podniecenie kobiety i mężczyzny warto zacząć od stopniowego podgrzewania temperatury. Gra wstępna to idealny moment na zaopiekowanie się punktami erogennymi twojego partnera/ki. Płynne przejście do stymulacji narządów płciowych zagwarantuje silne podniecenie!

Kobiece podniecenie

Stopień podniecenia pań zależy nie tylko od atrakcyjności partnera, lecz również od jej wieku, poziomu zmęczenia, czy relacji, jaka łączy ją z kochankiem. Bodźcem, który prowadzi do pobudzenia seksualnego są zwykle pieszczoty stref erogennych. Należą do nich m.in: szyja, usta, uszy, sutki, uda, czy brzuch. Mówiąc o miejscach wrażliwych na dotyk, nie możemy zapomnieć o wisience na torcie, czyli łechtaczce. Podczas takich czułości możesz sprawdzić, jaki dotyk najbardziej odpowiada twojej partnerce, gdyż jest to kwestia indywidualna.

Co podnieca mężczyzn?

W większości przypadków do osiągnięcia silnego pobudzenia wystarcza dotyk miejsc intymnych. Niektórzy panowie lubią dodatkowo pieszczoty sfer erogennych, nawet tych znacznie oddalonych od penisa. Bardzo często bodźce wzrokowe są tym, co wzbudza pożądanie, np. widok nagiej kobiety lub bielizny czy stroju, jaki ma na sobie.

Zaburzenia podniecenia

O zaburzeniu możemy mówić w momencie, gdy brak reakcji podniecenia jest niezależny od okoliczności i długotrwały. Dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, choć zaburzone pożądanie zwykle jest wywołane zupełnie innymi czynnikami.

Sprawdź!
Pierwszy raz – jak przeżyć niezapomniany seksualny debiut. Dowiedz się wszystkiego o przygotowaniach do pierwszego seksu

Podniecenie, a kryzys pożądania w związku

Zwykle w długoletnich związkach parę czułych słów lub spojrzenie pełne głębi już nie doprowadzają nas tak szybko do podniecenia. Spowodowane jest to głównie tym, że od miłości oczekujemy troski, stabilizacji czy opieki, natomiast pożądanie karmi się raczej pewną tajemnicą, spontanicznością czy ryzykiem. Jak temu zaradzić? Zaakceptuj, że namiętność nie będzie na tym samym poziomie, co wtedy, gdy zaczynaliście relację. Zadbaj również o swoją przestrzeń seksualną. Dzięki temu nieco odkleisz się od partnera, a taki dystans sprawi, że na nowo pojawi się miejsce na tęsknotę.

Impotencja u kobiet

W przypadku kobiet rzadko mówi się o impotencji. W Polsce dotyka ona 21% kobiet do 24 r.ż., 26% w przedziale wiekowym 35-44, a także aż 67% pań po 45 r.ż. Niechęć do współżycia jest raczej powodem do stereotypowych żartów o wiecznym bólu głowy. Zaburzenie pożądania może być spowodowane poniższymi czynnikami:

  • choroby somatyczne, np. cukrzyca
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej, np. w okresie ciąży lub menopauzy
  • przepracowanie, przewlekłe zmęczenie
  • czynniki kulturowe, np. nacisk rodziny na posiadanie dziecka
  • urazy seksualne
  • rutyna
  • czynniki społeczne, np. lęk, że sąsiedzi usłyszą odgłosy seksu

Impotencja u mężczyzn

Problemy ze wzwodem dotyczą coraz większej ilości mężczyzn. Z badań wynika, że dotyczy ona ok. 50% mężczyzn między 40, a 70 r.ż. Z przyczyn społeczno-kulturowych panowie traktują impotencję jako koniec swej męskości. Niestety, przez obniżone poczucie własnej wartości i strach przed byciem ośmieszonym lub odrzuconym, dosyć niechętnie poruszają ten temat. Jednak pamiętaj, że unikanie wizyty lekarskiej nie pozwoli znaleźć przyczyny problemu oraz dobrać odpowiedniego leczenia. Przyczynami mogą być:

  • stresujący tryb życia
  • andropauza
  • choroby naczyń krwionośnych
  • urazy i choroby kręgosłupa

Diagnoza i leczenie

Przed rozpoczęciem leczenia konieczna jest dokładna i szczegółowa diagnostyka, która obejmuje: badania ginekologiczne/ urologiczne, seksuologiczne oraz konsultację z psychiatrą bądź psychoterapeutą. Odpowiednie leczenie jest dobierane w zależności od rozpoznanych przyczyn.

Sprawdź!
Aseksualizm, czyli brak popędu seksualnego. Kim są osoby aseksualne?

Podniecenie – podsumowanie

Podniecenie jest bardzo istotnym elementem współżycia. Uwarunkowane jest czynnikami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Znając partnera możesz łatwo podtrzymać jego pobudzenie, stymulując najbardziej wrażliwe miejsca na mapie jego ciała. Ten wyjątkowy stan emocjonalny, w którym nasze ciało daje wiele charakterystycznych sygnałów, warto pielęgnować – szczególnie w długotrwałych relacjach. A gdy dzieje się coś niepokojącego, nie bój się prosić o pomoc specjalistę.


Zobacz także:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
gender

Gender – płeć społeczno-kulturowa, a może niebezpieczna ideologia? Poznaj definicję gender

Next Article
Worarefilia

Worarefilia – czerpanie przyjemności z nietypowych wyobrażeń