Pedofilia jest pojęciem ogólnie znanym, z którym zetknął się chyba każdy. Czy jednak w rzeczywistości jest dokładnie tym, czym w świadomości społecznej? Jakie są przyczyny tego zaburzenia? Wyjaśniamy!
Jakie są przyczyny pedofilii? Czy jest to zaburzenie, które można skutecznie leczyć i jak przebiega terapia? Sprawdź, co warto wiedzieć!
Pedofilia – definicja pojęcia
Pedofilia to, jak powszechnie wiadomo, zaburzenie na tle seksualnym, w którym do osiągnięcia satysfakcji seksualnej dochodzi poprzez kontakt z dzieckiem. Warto przy tym zaznaczyć, że dla pedofila najbardziej atrakcyjny jest kontakt z dzieckiem przed okresem pokwitania – większe znaczenie ma więc dla niego wygląd biologiczny, niż wiek dziecka. Zaburzenie to najczęściej prowadzi do przestępstw seksualnych i jest karane prawnie w praktycznie wszystkich państwach.
Pedofilię diagnozuje się zarówno u osób, które dopuszczają się czynów pedofilskich, jak i tych, które jedynie fantazjują o takich czynach – i w ten sposób osiągają satysfakcję podczas masturbacji. Za czyny pedofilskie uznaje się: kontakty seksualne z dziećmi, obnażanie się i masturbowanie przy dzieciach, a także dotykanie ich narządów płciowych. Z pedofilią nierozerwalnie łączy się również pornografia dziecięca – jej nagrywanie i rozpowszechnianie, tak jak i inne czyny zakazane wobec dzieci, jest karana sądownie.
Przyczyny pedofilii
Jak dochodzi do pojawienia się preferencji seksualnych wobec dzieci? W literaturze wymieniane są cztery grupy czynników, które mogą determinować pojawienie się zachowań pedofilskich:
- tzw. emocjonalna kongruencja – stan, w którym dorosłemu wydaje się, że pasuje do dziecka, ponieważ ma podobne potrzeby i wykazuje zachowania takie, jak dziecko;
- blokada psychiczna wobec dorosłych – dorosły ma poczucie dopasowania jedynie w stosunku do dzieci, natomiast odczuwa lęk i niechęć do kontaktów seksualnych z rówieśnikami;
- tzw. odblokowanie, czyli brak kontroli nad własnymi zachowaniami, zanik jakichkolwiek hamulców społecznych u pedofila;
- reagowanie podnieceniem na dziecko i różne formy spędzania z nim czasu.
Czy pedofil może zmienić swoje preferencje? Leczenie zaburzenia
Pedofilia jest zaburzeniem, które związane jest przede wszystkim ze sferą psychiczną i osobowością. Dlatego też najbardziej skuteczne jest podjęcie przez pedofilia (zazwyczaj niestety wymuszone przez nałożone na niego kary) leczenie w formie psychoterapii. Może prowadzić ją psycholog lub seksuolog. W razie potrzeby, w ramach terapii wprowadza się również środki farmakologiczne.
Niektórzy specjaliści twierdzą, że pedofilii nie da się wyleczyć. W ramach tego poglądu uważa się, że to przewlekłe zaburzenie osobowości w ramach terapii nie ulega zmianie. Warto jednak wciąż podejmować terapię, w której czasie pedofil uczy się rozpoznawać swoje potrzeby i je hamować. Nacisk kładzie się również na choć względną normalizację jego zainteresowań seksualnych, a także na rozwój umiejętności związanych z wchodzeniem i utrzymywaniem intymnych relacji z innymi dorosłymi. Terapeuta będzie wreszcie starał się poprawić poczucie własnej wartości leczonej osoby oraz wpłynąć na zmianę jej postawy życiowej. Warto przy tym podkreślić, że badania dowodzą, iż wśród osób, które podjęły terapię znacząco spadł odsetek tych, którzy dopuszczali się ponownie pedofilii wobec dzieci.
W niektórych kulturach leczenie pedofilii obejmuje przymusową farmakoterapię, a nawet – kastrację.
Pedofilia a nastroje społeczne, które wywołuje
Pedofilia jest tym rodzajem parafilii, który wywołuje szczególnie silną niechęć, a nawet – nienawiść w niemal każdym społeczeństwie. Osoby, które dopuszczają się czynów pedofilskich najczęściej narażają się na stygmatyzację zarówno przez społeczeństwo, jak i subkulturę więzienną. Podczas odbywania kary (jak i po niej) często spotykają się z przemocą fizyczną i psychiczną, która przybiera nawet formy systematycznego prześladowania. Rzadko jednak zdarza się, aby w społecznej świadomości nękanie pedofili spotykało się z potępieniem.
Kary za pedofilię – z czym musi liczyć się sprawca wykorzystania seksualnego dzieci
Choć pedofilia jest terminem medycznym, a nie kryminologicznym czy prawnym, to za dopuszczanie się czynów seksualnych związanych z dziećmi grozi kara pozbawienia wolności. Obecnie w Polsce wynosi ona od 3 do 15 lat. Jeśli jednak sprawca działał ze szczególnym okrucieństwem i przyczynił się do zadania dziecku wyjątkowego bólu i cierpienia, minimalny wymiar kary wynosi 5 lat. Warto przy tym zauważyć, że najczęściej kary wymierzane są wobec osób z bliskiego otoczenia ofiary. Przestępcą zwykle okazują się ludzie dobrze znani dziecku, rzadziej natomiast zdarza się, by padło ono ofiarą zupełnie obcego człowieka.
Pedofilia jest tym typem parafilii, który wywołuje najwięcej negatywnych emocji i wiąże się z ogromnym potępieniem społecznym. Trudno się temu dziwić, bo przyczynianie się do bólu i cierpienia dzieci jest dewiacją, która nigdy nie spotykała się z szerokim uznaniem.
Zobacz także:
- Efebofilia seksualna – zaburzenie czy karalne przestępstwo?
- Hebefilia – pociąg seksualny do znacznie młodszych osób. Czym różni się od pedofilii i efebofilii?
- Odgrywanie ról niemowlęcych w łóżku, czyli infantylizm parafiliczny
- Nimfofilia – zaburzenie seksualne dotyczące dojrzałych mężczyzn. Na czym polega?
- Zoofilia, czyli pociąg seksualny do zwierząt