biseksualizm

Biseksualizm to jedna z trzech głównych orientacji. Przeczytaj i dowiedz się do których płci osoby biseksualne odczuwają pociąg.

Biseksualizm jest jedną z trzech głównych orientacji seksualnych. Opiera się na odczuwaniu popędu płciowego do jednej i drugiej płci. Współcześnie definicje biseksualizmu budzą kontrowersje. Dlaczego? Co warto o nim wiedzieć? Podpowiadamy!

W ostatnich latach coraz częściej można spotkać się z opinią, że biseksualizm w ogóle nie istnieje. Z definicji wiąże się on bowiem z dychotomicznym podziałem na dwie płcie, co kłóci się z teorią gender studies. Mimo wszystko mnóstwo osób na cały świecie ciągle jednak identyfikuje się jako bi i nie zamierza zmienić tożsamości. Z poniższego artykułu dowiesz się wszystkiego o tej ciekawej i nieco kontrowersyjnej orientacji.

Biseksualizm – charakterystyka orientacji

Za biseksualną uznaje się tę orientację, która zakłada pociąg do obu płci – zarówno własnej, jak i odmiennej. Wśród naukowców nie ma konsensusu co do tego co dokładnie determinuje pociąg seksualny i preferencje. Najpewniej jest to połączenie czynników genetycznych, środowiskowych i biologicznych (związanych przede wszystkim z gospodarką hormonalną).

Biseksualiści nie odczuwają chwilowego pociągu do osób tej samej płci. Ich zainteresowanie kobietami i mężczyznami ma charakter stały i nie jest generowane przez żadne życiowe wydarzenia, traumy, czy zmiany poglądów.

Kim jest biseksualista?

Za biseksualistów uznaje się osoby, które przy wyborze partnera nie interesuje się jego płcią. Warto jednak zaznaczyć, że osoby biseksualne nie zawsze rozkładają swoje preferencje w równym stopniu – pół na pół. Są osoby, które dopuszczają stosunek seksualny z osobą tej samej płci, a w tym samym czasie określają się jako heteroromantyczne. Nie wyklucza to biseksualności! W niektórych przypadkach osoby te wykazują większy pociąg do osób przeciwnej płci, jednak nadal nie identyfikują się jako hetero.

Sprawdź!
Jak osiągnąć orgazm?

Jak widać biseksualizm można uznać za pewne spektrum. Bardzo ważne jest jednak zrozumienie tego, że biseksualizm nie oznacza niezdecydowania. Osoby o tej orientacji mogą wchodzić w związki (romantyczne i erotyczne) z kobietami i mężczyznami niezależnie od swojej własnej płci.

Jak rozpoznać biseksualność?

Czy można mówić o czymś takim jak objawy biseksualizmu? Niekiedy osoby, które zastanawiają się nad swoją orientacją nie są pewne, czy są heteroseksualne, czy może właśnie biseksualne. Nie jest to jednak reguła. Biseksualiści nie są niezdecydowani. Wręcz przeciwnie. W ten sposób określa się osoby, dla których poszukiwanie partnera nie ogranicza się do jego płci.

Warto również bardzo wyraźnie zaznaczyć, że biseksualiści z definicji nie mają skłonności do życia w trójkącie. Biseksualność nie jest tożsama z poliamorią. Jednym słowem, fakt, że biseksualista może związać się z kobietą i z mężczyzną nie oznacza, że chce wiązać się z nimi obydwojgiem naraz. To bardzo częsty i zdecydowanie krzywdzący mit.

Biseksualizm a homoseksualizm

Wiele osób ciągle utożsamia orientacje seksualne z dychotomią: homo i hetero. Tymczasem obok tych dwóch funkcjonuje jeszcze jedna (chociaż nie jedyna) orientacja – biseksualizm. Gej i lesbijka odczuwają pociąg seksualny i emocjonalny wyłącznie do osób tej samej płci. Biseksualista z kolei może odczuwać ją w różnym stopniu, ale jednak zarówno do kobiet, jak i do mężczyzn.

Oczywiście w kontekście ewentualnych prześladowań osoby homoseksualne i biseksualne dotykane są przez podobne problemy. Dyskryminacja, niechęć ze strony pewnych środowisk jest podobna. Co ciekawe biseksualiści spotykają się z niechęcią także wewnątrz środowiska LGBT +. Można spotkać się z opiniami, że są to osoby niezdecydowane, czy po prostu ukryci homoseksualiści, którzy maskują się w wygodny sposób próbują się maskować. Rzecz jasna nie są to poglądy zgodne ze stanem faktycznym.

Biseksualizm a panseksualizm

Biseksualizm bardzo często jest porównywany i mylony z panseksualizmem. Ta druga orientacja jest jeszcze mało znana, ale niezwykle ciekawa. Zakłada bowiem, że w budowaniu związku z osobą nie tylko jej płeć nie ma znaczenia. Nie ważna jest także tożsamość seksualna.

Sprawdź!
Brak ochoty na seks – czym może być spowodowane niskie libido? Jak sobie z tym poradzić?

Panseksualizm odrzuca typową dla biseksualizmu dychotomię płci. Nie dzieli ludzi na kobiety i mężczyzn. Nieistotna jest dla niego także orientacja seksualna i płeć kulturowa. Osoba panseksualna może wejść w związek także z człowiekiem, który jest transpłciowy czy niebinarny,

W przypadku orientacji biseksualnej nie ma co do tego pełnej zgody. Niektórzy twierdzą, że ona również zakłada miłość i seksualność niezależnie od płci i tożsamości. Zdecydowanie nie jest to jednak kwestia oczywista.

Biseksualność a zdrowie psychiczne

Obecnie wśród naukowców panuje konsensus co do tego, że orientacja seksualna nie podlega leczeniu. Nie oznacza to jednak, że wśród osób biseksualnych nie ma problemów ze zdrowiem psychicznym. Wręcz przeciwnie. Podobnie jak homoseksualność, ta orientacja także obarczona jest społecznym wykluczeniem.

Z tego powodu mnóstwo osób bi trafia do gabinetów psychiatrów i terapeutów. Odrzucenie przez środowisko a przede wszystkim przez najbliższych członków rodziny odciska głębokie piętno na psychice człowieka. Generuje brak pewności siebie, problemy emocjonalne, nerwice, czy depresje.

Oczywiście osoby heteroseksualne również dotykane są przez takie problemy, jednak to nie ich orientacja wpływa na to w największym stopniu. W społeczności LGBT często można spotkać osoby niezwykle emocjonalne i wysokowrażliwe, co również wpływa na zachwianie zdrowia psychicznego.

Najważniejsze jest to, aby w razie potrzeby umieć poszukiwać pomocy. Obecnie w każdym większym mieście można znaleźć terapeutę, który współpracuje z osobami nieheteronormatywnymi.

Biseksualizm – symbole

Symbolem orientacji biseksualnej jest flaga w kolorach niebieskim, fioletowym i różowym. Kolor różowy symbolizuje homoseksualizm a niebieski heteroseksualizm. Pomiędzy nimi znajduje się cieńszy pasek w kolorze fioletowym, który poniekąd łączy dwie wymienione wcześniej barwy. Oznacza to, że osoba, która identyfikuje się z tą flagą jest w stanie stworzyć związek z kobietą i mężczyzną.

Czasami spotyka się także symbol w postaci dwóch nakładających się na siebie trójkątów. Jeden z nich jest różowy, a drugi granatowy/niebieski. Poniekąd nawiązuje to do słynnych różowych trójkątów, którymi w III Rzeszy oznaczało się osoby homoseksualne.

Sprawdź!
Heteroseksualizm – charakterystyka najpowszechniejszej orientacji seksualnej

Ile tak naprawdę jest osób biseksualnych?

Tak jak w przypadku wszystkich innych orientacji nie da się dokładnie odpowiedzieć na pytanie o demografię. Standardowe badania ilościowe nie spełniają tu swojego zadania, ponieważ ludzie rzadko kiedy są naprawdę szczerzy w stosunku do swoich zachowań seksualnych i orientacji psychoseksualnej.

Średnio zakłada się, że w społeczeństwie światowym od 1 do 5% osób może być biseksualnych. Co ciekawe o wiele częściej w ten sposób identyfikują się kobiety.

Biseksualizm – podsumowanie

Biseksualizm to jedna z trzech głównych orientacji seksualnych, która zakłada pociąg seksualny do ten samej i odmiennej płci. Pociąg ten może być rozłożony równomiernie lub ciążyć bardziej w stronę jednej z płci. Osoby biseksualne również doświadczają homofobii, co przekłada się negatywnie na ich zdrowie psychiczne.


Zobacz także:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
seks analny

Seks analny, czyli grecka miłość. Poznaj wskazówki dla początkujących i dowiedz się, jakie są najlepsze pozycje, w których stosunek analny będzie niezapomniany!

Next Article
pytania do dziewczyny

Pytania do dziewczyny, czyli co zrobić gdy podczas spotkania rozmowa się nie klei i jak prowadzić rozmowę by być intrygującym?