Zazdrość wsteczna to ciekawe zjawisko. Dotyczy ona szczególnie osób, które wchodzą w relację z doświadczonymi partnerami. To właśnie wtedy pojawia się zazdrość o przeszłość partnera. Dowiedz się więcej!
Zazdrość wsteczna dotyczy tego, co miało miejsce w przeszłości. Oznacza to, że partner czuje zazdrość na myśl o zakończonych związkach drugiej strony. Zazdrość wsteczna nazywana jest również reaktywną. Jest to reakcja na konfrontację z przeszłością partnera. Objawia się najczęściej w postaci myśli, które powracają. Osoba borykająca się z zazdrością wsteczną może mieć problem z odcięciem się od tych negatywnych emocji. Czytaj dalej!
Zazdrość wsteczna – jakie są jej przyczyny?
Zazdrość wsteczna powstaje na skutek konfrontacji oczekiwań z rzeczywistością. Każdy z nas ma pewnego rodzaju wizję partnera idealnego. Co bardzo istotne dotyczy to nie tylko jego obecnego życia, ale również przeszłości. Z zazdrością wsteczną borykają się najczęściej osoby, które nie są w stanie zaakceptować pewnych doświadczeń swojego partnera. Może to dotyczyć spontanicznych oraz częstych kontaktów seksualnych, ale również innych doświadczeń. Problem polega na różnicy pomiędzy oczekiwaniami odnośnie partnera a rzeczywistością.
Jakie cechy mogą warunkować zazdrość wsteczną?
Najczęściej z zazdrością wsteczną borykają się osoby, które mają tendencje do nadmiernej sprawowania kontroli. Takie osoby chciałyby w pewnym stopniu przejść władzę nad życiem drugiej strony i dotyczy to również jej przeszłości. Często powiązane jest to z przekonaniem, że ich idealny partner nie powinien mieć wcześniej żadnych doświadczeń seksualnych lub nawet romantycznych. W skrajnych przypadkach pojawia się przeświadczenie o tym, że partner powinien całe życie czekać na spotkanie swojego obecnego partnera.
Skąd może wynikać tego rodzaju podejście?
Zazdrość wsteczna jest w pewien sposób zakorzeniona w kulturze. Być może nie jest to takie oczywiste, jednak przy głębszym zastanowieniu się można to zauważyć. W końcu bardzo często można znaleźć w filmach, serialach, a nawet utworach opowieści o miłości, która była przeznaczona. Obie strony czekały na siebie całe życie. Częste są również przytaczane takie określenia jak bratnia dusza. Jasno wskazuje to na to, że dwie osoby są sobie przeznaczone. Nie było innej możliwości. Musiały być razem, ponieważ to było im pisane. Z psychologicznego punktu widzenia to bardzo szkodliwe.
Dlaczego zazdrość wsteczna się pojawia?
Zazdrość w związku przeważnie ma jeden powód. Jest nim strach. Dokładniej strach przed utratą bliskiej osoby. Zazdrość wsteczna jest specyficznym rodzajem frustracji. Jest to strach przed tym, że przeszłość może mieć destrukcyjny wpływ na przyszłość. To lęk, który objawia się w takiej formie. Osoba zazdrosna boi się, że utraci miłość. Ciężko jest jej zaakceptować, że nie jest jedyną osobą, która była kochana przez swojego partnera. Świadomość tego każe jej podważać uczucia partnera. Taka osoba chciałaby mieć miłość drugiej strony na całkowitą wyłączność.
W jaki sposób zazdrość wsteczna objawia się w związku?
Zazdrość wsteczna często nie daje na początku żadnych objawów. Osoba dotknięta nią będzie przede wszystkim przeżywać emocje wewnątrz. Będzie ona zastanawiała się, czy jest w stanie sprostać wymaganiom drugiej strony. Prawda jest taka, że przeważnie nie chcemy słuchać o życiu erotycznym naszego partnera, które miało miejsce przed związkiem. Wynika to z obawy. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety obawiają się, że druga strona nie dotrzyma wierności lub nie będzie zadowolona ze współżycia, przyzwyczajona do bardziej intensywnych wrażeń. Ta frustracja w pewnym momencie może się objawić.
Czy można poradzić sobie z zazdrością wsteczną?
Każdą zazdrość można przepracować. Jest to jednak proces, który będzie wymagał dużego zaangażowania. Konieczne jest zmierzenie się ze swoimi emocjami, co nigdy nie jest proste. Przede wszystkim musisz przyznać się do tego co czujesz. Po zaakceptowaniu zazdrości możesz zacząć nad nią pracować. Podstawą zawsze jest rozmowa z partnerem. Warto poszukać jej przyczyny w swojej przeszłości. Zwróć uwagę na swoje przeszłe relacje. Pozwoli ci to uświadomić sobie, że rozpady związków zawsze mają swój powód. Jeżeli sam nie radzisz sobie z emocjami, możesz poszukać pomocy u specjalisty.
Zazdrość wsteczna to specyficzny typ frustracji. Jest ona wynikiem obawy przed utratą miłości. Osoby, które borykają się z zazdrością, bardzo często wymuszają na drugiej stronie potwierdzenia wierności. Mają one również skłonność do poszukiwania dowodów zdrady. Problem ten można jednak rozwiązać przy pomocy specjalisty.
Zobacz także:
- Friends with benefits – co to jest? Jak działa relacja FWB?
- Somnofilia – współżycie w trakcie snu. Czy może przynosić przyjemność?
- Klaustrofilia – seks w ciasnych pomieszczeniach
- Wampiryzm seksualny – na co trzeba uważać? Poznaj symptomy
- Jak zwracać się do osoby niebinarnej, aby nie zostać posądzonym o dyskryminację?