Jak radzić sobie z zazdrością? Odczuwa ją praktycznie każdy. To zupełnie naturalne odczucie. Znajduje się ono gdzieś pomiędzy frustracją a strachem. Bardzo często towarzyszy nam w związku. Znacznie więcej na dowiesz się z dalszej części artykułu!
Jak radzić sobie z zazdrością? Kwestia ta jest mocno złożona. Samo uczucie zazdrości może mieć różne powody. Zazdrość definiujemy jako stan emocjonalny, towarzyszący osobie niemogącej otrzymać dóbr, których pragnie. Odczuwany jest przeważnie pod wpływem bodźca, którym są inne osoby. To właśnie one uświadamiają nam, że czegoś nie mamy. Zazdrość często pojawia się w związku. Jest wtedy formą strachu przed odrzuceniem oraz frustracją wynikającą z tego, że partner lub partnerka poświęca swój czas innej osobie zamiast nam. Czytaj dalej!
Jak radzić sobie z zazdrością? Rozpoznanie problemu
Zanim przejdziemy do tego, jak radzić sobie z zazdrością, omówmy jej potencjalne przyczyny. Ciężko określić słowami uczucia, które towarzyszą osobie zazdrosnej. Jest to subiektywna mieszanka różnych emocji. Przeważnie taka osoba czuje:
- strach;
- frustrację;
- niepewność;
- obawę.
Trzeba jednak pamiętać, że każdy odczuwa emocje nieco inaczej. Są one czysto subiektywne. Przeżywamy je również z inną intensywnością. Dlatego nie należy pochopnie oceniać innych osób, które pod wpływem zazdrości zachowują się według nas niewłaściwie. Ale o problemie chorobliwej zazdrości będzie później!
Biologiczne podstawy zazdrości
Emocje, które odczuwamy, są formą biologicznego przystosowania do życia. Przeważnie w takim kontekście postrzegamy strach, ale zazdrość również ma taką genezę. To również powód, dla którego zazdrość wśród mężczyzn i kobiet często wzbudzają inne rzeczy. Kobiety dotyka głównie niewierność emocjonalna. Zazdrość pojawia się, gdy partner oferuje swój czas kochance oraz przelewa na nią czułość. Mężczyźni znaczenie bardziej zazdrośni są o potencjalne kontakty fizyczne. Dlaczego? Ponieważ z punktu widzenia biologii kobieta potrzebuje wsparcia w wychowaniu dziecka, a mężczyzna potwierdzenia ojcostwa.
Jak radzić sobie z zazdrością w związku?
Jak radzić sobie z zazdrością w związku? Na to pytanie nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Przede wszystkim warto zastanowić się nad tym, czy są rzeczywiste powody do zazdrości. Być może wszystkie argumenty za tym przemawiające są urojona, a związkowi nic nie zagraża. W przypadku zazdrości zawsze należy szczerze porozmawiać z partnerem lub partnerką. Koniecznie należy jednak zrobić to spokojnie, starając się oddzielić emocje. Twoim celem nie jest obwinianie drugiej strony, za swój stan, a jedynie przedstawienie jej swoich odczuć. Jeżeli problem jest poważny, można skorzystać z pomocy specjalisty.
Jakie osoby narażone są na chorobliwą zazdrość?
Chorobliwa zazdrość potrafi doszczętnie zrujnować związek. Dzieje się tak, ponieważ osoba, która ciągle podważa wierność drugiej osoby, wprowadza wiele negatywnych emocji. Na tego typu emocje narażone są osoby, które cierpią na schorzenia psychiczne. Schizofrenia, choroba afektywna dwubiegunowa oraz inne tego typu zaburzenia mogą wzmacniać odczuwaną zazdrość. Również osoby o szczególnie niskiej samoocenie będą doszukiwały się zdrady, która potwierdziłaby ich przeświadczenia na swój temat. Czasem problemy z zazdrością wynikają również z patologicznych wzorców wyniesionych z domu.
Po czym poznać niezdrową zazdrość?
Osoba przejawiająca niezdrową zazdrość będzie przekraczać pewne granice prywatności. Częste jest przeglądanie prywatnej konwersacji partnera pod jego nieobecność. Zaborczy partner będzie wszędzie szukał dowodów zdrady. Zaglądnie do szafki lub przeszuka media społecznościowe. Będzie domagał się ciągłego relacjonowania z całego dnia. W przypadku, gdy spóźnisz się lub zapomnisz o spotkaniu, będzie wymagał usprawiedliwiania się oraz dowodzenia niewinności. Niestety bardzo często tego rodzaju zachowaniom towarzyszy wywieranie presji emocjonalnej oraz domaganie się uwagi i miłości.
Sposoby na walkę z zazdrością – jak radzić sobie z zazdrością?
Jak radzić sobie z zazdrością? Jest na to kilka metod. Poza wcześniej wymienionymi metodami, czyli rozmową z partnerem oraz poszukaniem wsparcia specjalisty możesz spróbować samodzielnie walczyć z zazdrością. Przede wszystkim zlokalizuj wszystkie swoje zachowania, które motywowane są zazdrością. Następnie staraj się je wyeliminować i obserwuj, jak się z tym czujesz. Jeżeli zdarzało ci się wkradać na konto partnera/partnerki poproś o zmianę haseł, tak abyś nie miał do nich dostępu. Znajdź w ciągu dnia czas dla siebie, to ma być czynność, którą realizujesz bez partnera, aby złapać dystans.
Co osoba chorobliwie zazdrosna powinna sobie uświadomić?
Osoby, które doświadczają skrajnej zazdrości, często zapominają o tym, że nie da się zmusić nikogo do miłości. Większość poszlak, które osoby zazdrosne interpretują jako dowody zdrady, nie ma żadnych podstaw. Są to wyłącznie nadinterpretacje. Jeżeli czujesz, że masz problem z zazdrością, to może pomóc ci psycholog. Terapia pomoże ci zmniejszyć strach przed tym, że partner może cię zdradzić. Jeżeli to twój partner przejawia takie zachowania, możesz podsunąć mu pomysł wspólnej terapii dla par. Pamiętaj jednak, że dla wielu osób może to być delikatna kwestia.
Największą wiedzę na temat tego, jak radzić sobie z zazdrością posiadają psychologowie. Dlatego warto zgłosić się do nich. Nie zawsze zazdrość jest jednak czymś złym. W niektórych przypadkach może ona być wręcz zjawiskiem pozytywnym. Pozwoli na nowo rozpalić ogień w związku oraz przypomni o tym, jak wiele druga osoba dla ciebie znaczy. Problem pojawia się wtedy, gdy pod wpływem zazdrości podejmujesz działania, które godzą w prywatność drugiej strony. W takiej sytuacji konieczna będzie szczera rozmowa oraz poszukanie rozwiązania. W przeciwnym razie zazdrość może spowodować rozpad związku.
Zobacz także:
- Friends with benefits – co to jest? Jak działa relacja FWB?
- Deadname – imię, którego nie powinno się wymawiać. Dowiedz się wszystkiego o deadnamingu i jak go unikać
- Worarefilia – czerpanie przyjemności z nietypowych wyobrażeń
- W jakim wieku pierwszy raz? Wiek inicjacji seksualnej oraz problemy
- Krwawienie po pierwszym razie – co jest jego powodem?