zastrzyk antykoncepcyjny

Zastrzyk antykoncepcyjny – dla kogo jest najodpowiedniejszy? Poznaj zalety, wady i sposób działania antykoncepcji w zastrzyku

Zastrzyk antykoncepcyjny jest jedną z metod zapobiegania nieplanowanej ciąży. Chociaż w kwestii popularności pozostaje daleko w tyle za prezerwatywami oraz doustnymi hormonami, nadal jest to metoda bardzo lubiana i skuteczna. Sprawdź, jak działają zastrzyki.

Antykoncepcja hormonalna należy do jednej ze skuteczniejszych metod, które przeciwdziałają zajściu w ciążę. Prócz takich środków jak pigułki doustne, czy plastry antykoncepcyjne, jedną z nich jest zastrzyk. Jeżeli zastanawiasz się, czy jest on odpowiedni dla ciebie, zapoznaj się z poniższym tekstem. Omawiamy w nim działanie metody, jaką jest zastrzyk antykoncepcyjny – jaką ma skuteczność oraz jakie są jego wady i zalety?

Działanie zastrzyku antykoncepcyjnego

Zastrzyk antykoncepcyjny zawiera w sobie progestagen, będący syntetycznym odpowiednikiem progesteronu, który hamuje owulację, powoduje zagęszczanie śluzu szyjkowego oraz obkurczenie błony śluzowej macicy. Obecnie jedynym dostępnym na rynku zastrzykiem jest Depo-Provera. Podobnie jak w przypadku wszystkich zabezpieczeń hormonalnych, zastrzyki antykoncepcyjne można zakupić w aptece wyłącznie na receptę, po wypisaniu jej przez lekarza ginekologa. Wynika to z faktu, że syntetyczne hormony wywołują bardzo duże zmiany w organizmie, co może przysporzyć kobiecie niepotrzebnych problemów zdrowotnych.

Czy lekarz zawsze wypisze receptę na zastrzyk antykoncepcyjny?

Przed wypisaniem recepty na antykoncepcję w zastrzyku lekarz powinien zlecić szereg badań, zapoznać się z obecnym stanem zdrowia pacjentki oraz dokładnie prześledzić historię chorób, jakie pojawiały się w rodzinie – pozwoli to potwierdzić lub wykluczyć potencjalne tendencje genetyczne niektórych schorzeń.

Sprawdź!
Antykoncepcja bez recepty – odkryj najskuteczniejsze środki!

Skuteczność zastrzyków antykoncepcyjnych

Skuteczność antykoncepcji, w tym zabezpieczeń hormonalnych, mierzy się przy pomocy wskaźnika Pearla. Polega on na określeniu ilości nieplanowanych ciąż, do których doszło podczas stosowania danej metody antykoncepcyjnej u 100 kobiet, regularnie współżyjących w ciągu roku. Wynik podaje się w zakresie. Te, których wskaźnik wynosi 2 i mniej, są najskuteczniejsze. Zastrzyki uważane są za bardzo efektywny środek zapobiegający ciąży. Skuteczność tej metody wynosi on 0,2–0,5. Ponadto jego działanie, uniemożliwiające zapłodnienie, utrzymuje się przez 3 miesiące.

Dla kogo jest zastrzyk antykoncepcyjny?

Zastrzyk hormonalny poleca się kobietom, które z różnych powodów nie mogą przyjmować tabletek antykoncepcyjnych. Ponadto ze względu na brak estrogenu przepisuje się go także paniom, które karmią piersią – progestagen nie powoduje bowiem zatrzymania laktacji. Zastrzyk jest odpowiedni także dla niektórych kobiet, które nie chcą zajść w ciążę, jednak mają problem z regularnym, codziennym przyjmowaniem doustnych środków antykoncepcyjnych.

Zastrzyk antykoncepcyjny dla mężczyzn

Zastrzyki hormonalne przepisywane są przez ginekologów kobietom – co jednak z zabezpieczeniem dla mężczyzn? Parę lat temu naukowcy z Indii ogłosili, że udało się im opracować antykoncepcję hormonalną dla mężczyzn, która ma hamować produkcję plemników w jądrach. Zastrzyk zawiera w sobie jedną z odmian testosteronu. Po przeprowadzeniu trzech faz rozszerzonych testów klinicznych określono jego skuteczność na poziomie 97%. Dużą zaletą zastrzyku jest jego długie działanie, które ma utrzymywać się aż 13 lat!

Niestety, ze względu na bardzo ścisłe regulacje, zastrzyki antykoncepcyjne dla mężczyzn nadal pozostają w fazie testów i obecnie nie ma możliwości ich zakupienia.

Stosowanie zastrzyków antykoncepcyjnych

Dużą zaletą zastrzyków antykoncepcyjnych jest fakt, że, w przeciwieństwie do tabletek, nie trzeba przyjmować ich codziennie. Zastrzyk wykonuje się raz na trzy miesiące. Wykonuje go lekarz lub pielęgniarka, poprzez nakłucie domięśniowe np. w pośladek. Możliwe jest także wykonanie iniekcji samodzielnie przez pacjentkę, jednak zrobiona nieumiejętnie może spowodować ból. Podanie zastrzyku w ciągu pierwszych pięciu dni cyklu miesiączkowego, w którym pierwszy oznacza rozpoczęcie krwawienia, od samego początku zacznie chronić kobietę przed zajściem w ciążę. U kobiet, które urodziły i karmią piersią, pierwszy zastrzyk wykonuje się 6 tygodni po rozwiązaniu, natomiast u pań, które dają dziecku mleko z butelki, ukłucie można wykonać już 5 dni po porodzie.

Sprawdź!
Plastry antykoncepcyjne na receptę – skuteczność, skutki uboczne. Wady i zalety stosowania antykoncepcji hormonalnej

Zalety i wady antykoncepcji w zastrzyku

Forma antykoncepcji, jaką jest zastrzyk hormonalny, posiada wiele zalet, dla których decyduje się na nią coraz więcej kobiet. Niestety, taki zastrzyk nie jest wolny od przeciwwskazań i skutków ubocznych, które uniemożliwiają stosowanie go w niektórych przypadkach. Zapoznaj się z zaletami oraz wadami antykoncepcji w zastrzyku.

Zalety stosowania antykoncepcji w zastrzyku

Stosowanie zastrzyków antykoncepcyjnych niesie za sobą wiele korzyści. Prócz bycia jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, wymienia się takie zalety jak, m.in.:

  • zastrzyk zapewnia przedłużone działanie. O jego stosowaniu należy pamiętać wyłącznie raz na trzy miesiące;
  • mogą go stosować kobiety karmiące piersią;
  • zastrzyk poleca się paniom, które z różnych powodów nie mogą stosować antykoncepcji doustnej zawierającej estrogen;
  • stosowanie tej metody polecane jest paniom, które cierpią z powodu długich i uciążliwych miesiączek lub doświadczają objawów PMS-u;
  • zastrzyk antykoncepcyjny zmniejsza ryzyko raka endometrium, stanów zapalnych miednicy mniejszej, mięśniaków macicy oraz wystąpienia ciąży pozamacicznej.

Wady zastrzyków antykoncepcyjnych

Niestety zastrzyki antykoncepcyjne mają także wady i przeciwwskazania, które nie pozwalają na stosowanie ich przez wszystkie kobiety. Należą do nich:

  • zastrzyki nie zapewniają ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową;
  • zastrzyków nie powinny stosować kobiety cierpiące na migreny, schorzenia naczyń tętniczych, choroby wątroby lub serca;
  • nie zaleca się stosowania zastrzyków kobietom, u których występują niezidentyfikowane krwawienia z dróg rodnych;
  • zastrzyki mogą zwiększać ryzyko osteoporozy;
  • nie zaleca się tej metody kobietom, które niedawno przeszły nowotwór, doświadczyły udaru lub ostrej porfirii;
  • na stosowanie zastrzyków powinny uważać panie, które mają tendencję do stanów depresyjnych;
  • efekty po stosowaniu zastrzyków utrzymują się przez bardzo długi czas. Kobiety, które chcą zajść w ciążę, muszą czekać nawet 10 miesięcy po ich odstawieniu, aż ustąpi ich działanie antykoncepcyjne;
  • zdarza się, że miesiączka nie powraca sama, nawet po odstawieniu zastrzyków. W takiej sytuacji musi zostać wywołana przez lekarza ginekologa.
Sprawdź!
Prezerwatywa dla kobiet – co warto wiedzieć o tej metodzie antykoncepcji?

Skutki uboczne zastrzyków antykoncepcyjnych

Warto nadmienić, że kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną mogą doświadczać nieprzyjemnych skutków ubocznych, które mogą utrzymywać się nawet przez parę miesięcy. Zalicza się do nich takie objawy jak:

  • nudności;
  • ból głowy;
  • zwiększenie masy ciała;
  • wahania nastroju;
  • suchość pochwy;
  • zaparcia;
  • zatrzymanie wody w organizmie;
  • spadek libido;
  • osłabienie włosów i paznokci;
  • możliwy trądzik;
  • tkliwość piersi.

Zastrzyk hormonalny – podsumowanie

Zastrzyk antykoncepcyjny jest popularną metodą gwarantującą ochronę przed zajściem w ciążę. Kobiety stosujące ten rodzaj antykoncepcji nie muszą pamiętać o codziennym przyjmowaniu pigułek. Sprawia to, że iniekcje charakteryzuje nie tylko wysoka skuteczność, ale również duża wygoda. Jeżeli interesuje cię ta forma antykoncepcji, zasięgnij porady lekarza i dowiedz się, czy będzie dla ciebie odpowiednia.


Zobacz także:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
tabletki poronne

Tabletki poronne, gdy jesteś w ciąży? Tabletka wczesnoporonna jako aborcja farmakologiczna

Next Article
pierwszy raz analnie

Pierwszy raz analnie – jak dobrze przygotować się do seksu analnego?