Wiele kobiet zastanawia się, po jakim czasie działają tabletki antykoncepcyjne? Czy od razu po rozpoczęciu ich przyjmowania chronią przed niechcianą ciążą? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.
Tabletki są jednymi z najczęściej wybieranych metod antykoncepcji. Nie tylko chronią przed niechcianą ciążą, ale w wielu przypadkach pomagają w ustabilizowaniu cyklu miesiączkowego, czy poprawie stanu cery. Skuteczność metod hormonalnych jest dosyć wysoka, jednak wiele kobiet zastanawia się, po jakim czasie działają tabletki antykoncepcyjne. Ty też chcesz się tego dowiedzieć? Sprawdź, jak to wygląda w praktyce.
Jakie jest działanie tabletek antykoncepcyjnych?
W jaki sposób dokładnie działają doustne środki antykoncepcyjne? Niemal wszystkie dostępne na rynku preparaty zawierają w sobie pochodne żeńskich hormonów płciowych. Można podzielić je na dwie grupy:
- preparaty dwuskładnikowe;
- preparaty jednoskładnikowe.
Jednoskładnikowe pigułki zawierają w sobie pochodną progesteronu. Ich działanie opiera się przede wszystkim na blokowaniu owulacji i zagęszczeniu śluzu w szyjce macicy. To bezpieczne środki, które nie wpływają na laktację, więc mogą być zażywane nawet przez kobiety karmiące piersią. Tabletki dwuskładnikowe z kolei oprócz progesteronu zawierają także pochodną estrogenu, która dodatkowo wywiera wpływ na endometrium. W ten sposób utrudniają zapłodnionej komórce jajowej zagnieżdżenie się w macicy. Tabletki antykoncepcyjne działają więc na kilku poziomach. Hamują perystaltykę jajników i przeciwdziałają owulacji.
Kiedy zacząć przyjmować doustną antykoncepcję hormonalną?
Tabletki antykoncepcyjne zawsze warto przyjmować pod okiem lekarza. Wiele kobiet jeszcze przed wizytą zastanawia się, w jakim momencie cyklu trzeba będzie rozpocząć przyjmowanie pierwszych pigułek. W znakomitej większości przypadków ginekolodzy zalecają przyjęcie pierwszej tabletki antykoncepcyjnej pierwszego dnia cyklu, który przypada na samym początku krwawienia miesięcznego. Najważniejszym zadaniem tych tabletek jest zahamowanie owulacji. Jeżeli rozpoczniesz ich przyjmowanie już po pierwszym dniu miesiączki albo w innym momencie cyklu, to może zdarzyć się tak, że nie będą one umiejętnie hamować owulacji.
Kiedy tabletki antykoncepcyjne zaczynają działać?
Skuteczność antykoncepcji hormonalnej jest bardzo duża, jednak zależy przede wszystkim od jej prawidłowego stosowania. Wiele osób zastanawia się, po jakim czasie zaczynają one skutecznie działać. W gruncie rzeczy wszystko zależy od tego, w jakim momencie cyklu rozpoczniesz ich przyjmowanie.
Dobrze zaplanuj rozpoczęcie przyjmowania tabletek
Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych trzeba dobrze zaplanować. Jeżeli rozpoczniesz ich przyjmowanie w pięciu pierwszych dniach cyklu, można założyć, że owulacja zostanie zahamowana. Jeżeli natomiast weźmiesz pierwszą tabletkę po piątym dniu cyklu, zaleca się stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji przez co najmniej 7 dni.
Jaka jest skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?
Ze wszystkich metod zapobiegania ciąży doustna antykoncepcja hormonalna jest uznawana za jedną z najbardziej skutecznych. Oczywiście nie oznacza to, że zajście w ciążę podczas przyjmowania tabletek jest niemożliwe. Wiele zależy od regularności ich przyjmowania.
Regularność przyjmowania tabletek a ich skuteczność
Tabletki jednoskładnikowe muszą być przyjmowane z dokładnością co do godziny. W przypadku tych dwuskładnikowych dopuszczalny jest nieco większy rozrzut (który jednak nie powinien przekraczać 12 godzin). Pominięcie tabletki, czy przyjmowanie jej niezgodnie z zaleceniami producenta dostępnymi na ulotce znacznie zwiększa ryzyko zajścia w nieplanowaną ciążę. Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych mogą zmniejszyć także kwestie z pozoru nieistotne – wymioty, biegunki, czy nawet niepozorna infekcja.
Przeciwwskazania do stosowania tabletek antykoncepcyjnych
Wiele kobiet obawia się skutków ubocznych hormonalnej metody antykoncepcyjnej. Nowoczesne tabletki zawierają stosunkowo niewielką ilość pochodnych żeńskich hormonów płciowych, dlatego nie utrudniają późniejszego zajścia w ciążę. A czy są dla każdego? Istnieje kilka nielicznych przeciwwskazań do przyjmowania tej metody antykoncepcji. Spośród nich wymienić można:
- zakrzepicę;
- nieustabilizowane nadciśnienie tętnicze;
- raka piersi;
- niewydolność wątroby;
- palenie kilkunastu papierosów dziennie.
Czy pigułki antykoncepcyjne działają od pierwszego dnia?
Doustna antykoncepcja może działać już od pierwszego dnia jej stosowania. Zawsze jednak warto podchodzić do tej sprawy indywidualnie i konsultować wszystkie wątpliwości z lekarzem. W sytuacji, kiedy twój cykl miesiączkowy jest niestabilny lub w momencie, kiedy pierwszą tabletkę przyjmujesz w środku cyklu, konieczne będzie zastosowanie dodatkowych mechanicznych metod antykoncepcji, które zatrzymają plemniki i uchronią cię przed niechcianą ciążą. Zaleca się korzystanie z nich przynajmniej przez tydzień od przyjęcia pierwszej pigułki.
Po jakim czasie działają tabletki antykoncepcyjne? Podsumowanie
Tabletki antykoncepcyjne są jednymi z najchętniej stosowanych metod zapobiegania ciąży. Czy działają od razu? Wszystko zależy od regularności twojego cyklu oraz tego, w jakim momencie rozpoczynasz przyjmowanie pigułek. Warto pamiętać o tym, że doustna antykoncepcja powinna być wybrana przez ginekologa po przeprowadzeniu badań laboratoryjnych. Każdy organizm jest inny, dlatego nie ma uniwersalnych tabletek, które sprawdzą się u każdej kobiety. Dobrze dobrane nowoczesne środki, które są przyjmowane zgodnie z zaleceniami lekarza, mogą działać już od pierwszego cyklu.
Zobacz także:
- Jak działają tabletki antykoncepcyjne? Poznaj mechanizm działania antykoncepcji hormonalnej!
- Tabletki antykoncepcyjne – jak brać i czego spodziewać się po przyjmowaniu antykoncepcji hormonalnej?
- Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej – co zrobić, kiedy zapomniałaś zażyć tabletkę?
- Jak rozpoznać ciążę, biorąc tabletki antykoncepcyjne? Czy zajście w ciążę podczas brania tabletek jest możliwe?
- Biorę tabletki antykoncepcyjne i nie dostałam okresu! Co to może oznaczać? Czy taka sytuacja powinna niepokoić?