zmiana tabletek antykoncepcyjnych

Zmiana tabletek antykoncepcyjnych – kiedy warto ją rozważyć? Jakie skutki uboczne powinny niepokoić?

Zmiana tabletek antykoncepcyjnych to ważna decyzja, najczęściej powodowana nieprzyjemnymi objawami ubocznymi ich przyjmowania. Sprawdź, kiedy warto podjąć taką decyzję i jakie mogą być jej skutki.

Nowoczesna antykoncepcja hormonalna rzadko wiąże się z bardzo poważnymi skutkami ubocznymi. Warto jednak pamiętać, że powinna ona być dobrana indywidualnie do każdej kobiety po wykonaniu odpowiednich badań laboratoryjnych w celu określenia poziomu hormonów. W niektórych przypadkach jednak zdarza się, że działanie pigułek sprawia organizmowi dyskomfort. Wówczas można pomyśleć o ich zmianie. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak powinna przebiegać zmiana tabletek antykoncepcyjnych.

Antykoncepcja hormonalna – skutki uboczne

Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych, tak samo jak wszystkich farmaceutyków, może prowadzić do potencjalnych skutków ubocznych o bardzo różnym nasileniu. Na początku stosowania mogą pojawić się:

  • nudności i wymioty;
  • bóle głowy;
  • zwiększenie łaknienia (a w konsekwencji wzrost masy ciała);
  • krwawienie lub plamienie.

Pogorszenie stanu skóry

W zależności od składników, które zawarte są w pigułkach, doustna antykoncepcja może skutkować także pogorszeniem się stanu skóry. W takich wypadkach istnieje ryzyko wystąpienia:

  • nasilonych objawów trądziku;
  • łojotoku;
  • poszerzenia się widoczności naczynek;
  • trądziku różowatego;
  • ciemnoczerwonych przebarwień.

Zarówno ilość, jak i intensywność wymienionych problemów skórnych zależy od indywidualnych predyspozycji oraz oczywiście od substancji czynnej, która jest podstawowym składnikiem tabletek.

Sprawdź!
Zastrzyk antykoncepcyjny – dla kogo jest najodpowiedniejszy? Poznaj zalety, wady i sposób działania antykoncepcji w zastrzyku

Zmiany libido podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych

Spadek libido po rozpoczęciu przyjmowania tabletek jest bardzo często zgłaszanym skutkiem ubocznym. To właśnie z tego powodu wiele kobiet rozważa ich odstawienie lub zmianę na inne. Czy jest to dobra decyzja? Wielu lekarzy jest zdania, że jak najbardziej. Dobrze dobrana antykoncepcja hormonalna nie powinna mieć wpływu na popęd seksualny. Jeżeli więc odczuwasz taki objaw po wzięciu tabletek, dobrą decyzją będzie konsultacja z ginekologiem w celu ich zmiany.

Środki antykoncepcyjne jednoskładnikowe i dwuskładnikowe

Hormonalne środki antykoncepcyjne możemy podzielić na dwie grupy – tabletki jednoskładnikowe i dwuskładnikowe. Te pierwsze opierają się wyłącznie na progestagenie (pochodnej progesteronu). Ten hormon hamuje owulację, a jednocześnie nie powoduje zmian w endometrium. Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne zawierają dodatkowo pochodną estrogenu, która sprawia, że błona śluzowa macicy nie stwarza odpowiednich warunków do zagnieżdżenia się komórki jajowej. Zmianę tabletek antykoncepcyjnych z dwuskładnikowych na jednoskładnikowe zaleca się kobietom po porodzie. Te drugie nie powodują bowiem zmian w laktacji.

Zmiana tabletek antykoncepcyjnych – kiedy można ją rozważyć?

Często zdarza się, że skutki przyjmowania środków antykoncepcyjnych są tak nieprzyjemne, że kobieta planuje ich zmianę jeszcze przed skończeniem pierwszego opakowania tabletek. Jeżeli to dotyczy także ciebie, powinnaś przede wszystkim zaplanować wizytę u ginekologa. Bardzo ważne jest to, aby stosować antykoncepcję hormonalną wyłącznie pod okiem swojego lekarza. Również jej zmiana powinna być odpowiednio kontrolowana. A kiedy można ją rozważać? Decyzję o zmianie środków antykoncepcyjnych lekarz podejmuje w okresie od jednego do trzech cykli stosowania.

Ważnym kryterium zmiany tabletek jest nasilenie niepokojących objawów

W przypadku, gdy już od pierwszej dawki pojawiają się silne objawy, zaleca się natychmiastowe odstawienie tabletek. Chodzi o symptomy takie jak:

  • bardzo silne bóle głowy;
  • wymioty lub biegunka;
  • problemy z widzeniem na tle migrenowym;
  • nasilone krwawienie.
Sprawdź!
Antykoncepcja bez recepty – odkryj najskuteczniejsze środki!

Co jeśli problemy są dokuczliwe, ale nie utrudniają codziennego funkcjonowania?

Wtedy należy skonsultować się z lekarzem na wizycie kontrolnej. Zazwyczaj taka decyzja jest związana z zatrzymaniem wody w organizmie, spadkiem libido, plamieniem lub pogorszeniem się stanu cery. Wówczas zostanie rozważona zmiana tabletek na takie z inną substancją aktywną. Może się zdarzyć, że lekarz zaproponuje ci wtedy dobór innej metody antykoncepcji, na przykład plastry antykoncepcyjne lub wkładkę domaciczną.

Czy wszystkie pigułki antykoncepcyjne trzeba co jakiś czas zmieniać?

Można spotkać się z opinią, że wszystkie tabletki antykoncepcyjne muszą być raz na jakiś czas zmieniane. W przeciwnym razie organizm się do nich „przyzwyczaja”, a tym samym skuteczność takiej metody maleje. Czy to prawda? W żadnym wypadku nie. Dopóki tabletki są przyjmowane zgodnie z ulotką i zaleceniami producenta oraz pod okiem lekarza będą skuteczne. Sam fakt ich długiego przyjmowania nie jest pretekstem do zmiany i w żadnym wypadku nie zmniejsza ich skuteczności.

Ryzyko zajścia w ciążę podczas zmiany tabletek antykoncepcyjnych

Wiele kobiet obawia się, czy zmiana tabletek antykoncepcyjnych zwiększa ryzyko zajścia w nieplanowaną ciążę. Tutaj wiele zależy od konkretnych zaleceń producenta. W niektórych przypadkach przez siedem dni od odstawienia pierwszych pigułek warto zastosować dodatkowe metody antykoncepcji – na przykład prezerwatywy. W przypadku niektórych środków w ogóle nie ma takiej potrzeby. Jeżeli zmiana następuje z dnia na dzień, to szanse na zajście w ciążę nie są większe. Zaleca się jednak postępowanie zgodnie z zaleceniami producentów i pozostawanie pod stałą kontrolą ginekologa. Do niego warto też kierować wszystkie potencjalne pytania.

Zmiana tabletek antykoncepcyjnych – podsumowanie

Dobrze dobrane tabletki hormonalne mają wysoką skuteczność. Nie wpływają na libido i nie powodują znaczących skutków ubocznych. Mogą pomagać w regulacji bolesnych miesiączek i stabilizować cykl menstruacyjny. W niektórych przypadkach niepokojące symptomy są jednak tak dokuczliwe, że trzeba rozważyć ich zmianę. Bardzo ważne jest jednak, aby wszystkie decyzje konsultować z prowadzącym lekarzem ginekologiem. W ten sposób będziesz mieć kontrolę nad wszystkimi potencjalnymi problemami i uzyskasz potrzebne wsparcie.


Sprawdź!
Po jakim czasie działają tabletki antykoncepcyjne? W jakim momencie antykoncepcja hormonalna zaczyna chronić przed ciążą?

Zobacz także:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
kiedy romans przeradza się w miłość

Kiedy romans przeradza się w miłość – co robić?

Next Article
jak zachowuje się mąż który nie kocha

Jak zachowuje się mąż, który nie kocha? Poznaj sygnały świadczące o końcu miłości w związku małżeńskim!