Prezerwatywa, inaczej kondom to metoda zabezpieczania przeznaczona dla mężczyzn. Jej zadaniem jest ochrona przed zapłodnieniem oraz chorobami przenoszonymi drogą płciową. Zakłada się ją na penisa w wzwodzie. Jakie są rodzaje i rozmiary prezerwatyw?
Prezerwatywa jest powszechnie stosowanym środkiem antykoncepcji mechanicznej. W większości prezerwatywy wykonane są z lateksu, mają różne rozmiary, fakturę i grubość. Największe trudności może sprawiać dobór odpowiedniego rozmiaru zabezpieczenia – zbyt ciasna prezerwatywa może pęknąć, podczas gdy za luźna zsunąć się z penisa podczas stosunku lub w trakcie wyciągania członka z pochwy. Wielkość prezerwatywy należy dobierać do rozmiaru penisa we wzwodzie. Prezerwatywy stały się popularną formą zabezpieczenie, głównie z uwagi na dostępność oraz stosunkowo niską cenę. Warto pamiętać, że nie dają pełnej ochrony przed ciążą – szacuje się, że średnio w aż 14 na 100 przypadków dochodzi do zapłodnienia.
Jak dobierać rozmiary prezerwatyw do wielkości penisa?
Aby dobrać idealnie pasującą prezerwatywę, należy wziąć pod uwagę obwód członka oraz jego długość. Określenie tych dwóch parametrów pozwoli wybrać idealnie leżącą prezerwatywę. Panowie najczęściej sięgają po tzw. rozmiar uniwersalny, który został stworzony na podstawie przyjętej w Polsce średniej wielkości penisa (średnia długość członka wynosi ok. 13 cm podczas pełnego wzwodu). Nie zawsze jest to jednak właściwy wybór – rozmiar twojego członka może przecież odbiegać od tej wartości. Standardowa prezerwatywa ma 18 cm długości oraz 52-56 mm średnicy – dostępne są również mniejsze i większe rozmiary. Dla panów przygotowano rozmiar S (12-14 cm) oraz L – 20 cm. Najmniejsze dostępne rozmiary prezerwatyw określane są mianem close fit, ponieważ mają ściśle przylegać do członka, by zapewnić jak największe bezpieczeństwo oraz komfort podczas stosunku.
Jak dopasować prezerwatywę do penisa?
Prezerwatywa powinna być zawsze nieco dłuższa niż długość penisa. Niezbędny jest bowiem zapas przestrzeni na spermę wydostającą się podczas orgazmu. W przypadku zbyt ciasnego zabezpieczenia mogłoby dojść do pęknięcia prezerwatywy, a nawet jej zsunięcia się z penisa. Ze względu na długość prezerwatywy zostały zakwalifikowane do odpowiednich grup – dostępne są w rozmiarach S, M, L, XL:
- prezerwatywa S przeznaczona jest dla członka o długości 12,5 cm we wzwodzie;
- rozmiar M dla 14 cm;
- rozmiar L dla 18 cm;
- duża prezerwatywa XL dla ok. 19 cm.
Prezerwatywa dobrana do obwodu penisa
Teraz czas zająć się doborem średnicy. Choć ten wymiar może wydawać ci się mniej ważny, jest również istotny. Dobrze dobrane rozmiary prezerwatyw sprawiają, że są one nie tylko skuteczniejsza, ale przede wszystkim pomagają osiągnąć większą przyjemność ze stosunku. Szczegółowych danych na temat rozmiaru możesz szukać na opakowaniach producentów. Aby kupić prezerwatywę, która spełni twoje oczekiwania, sprawdź rozmiar odnoszący się do średnicy penisa:
- dla obwodu 9,5-10 cm – 47 mm szerokości prezerwatywy;
- 10-11 cm – szerokość prezerwatywy 49 mm;
- 11-11,5 cm – średnica 53 mm;
- 11,5-12 cm – średnica 57 mm;
- 12-13 cm – średnica 60 mm;
- 13-14 cm – średnica 64 mm;
- przy 14-15 cm odpowiednio dobrany kondom będzie miał 69 mm.
Jak sprawdzić wymiary członka?
Zanim wybierzesz dla siebie prezerwatywę, poznaj rzeczywiste wymiary swojego członka. Jak się za to zabrać? Aby określić rozmiar, musisz zmierzyć wielkość penisa w trakcie erekcji – możesz poprosić o pomoc partnerkę. Najpierw owiń centymetr wokół członka w jego najszerszym miejscu – zapisany wynik pozwoli ci dobrać odpowiednią średnicę prezerwatywy. Następnie zmierz długość członka, od nasady aż po czubek (ujście cewki moczowej). To bardzo ważne, abyś dokonał pomiaru prawidłowo. Rób to na stojąco i weź pod uwagę takie szczegóły, jak np. ułożenie członka w którąś ze stron. Na koniec sprawdź dostępne rozmiary prezerwatyw i wybierz ten najlepiej dopasowany.
Rozmiary prezerwatyw a skuteczność zabezpieczenia
Dlaczego dobór rozmiaru prezerwatywy dopasowanego do wielkości członka jest tak istotny? Zdarza się, że panowie stawiają na większe rozmiary, nie jest to jednak zalecana praktyka. Zabezpieczenie zawsze należy dopasować do rozmiaru penisa! Jeśli prezerwatywa ma spełnić swoje zadanie, nie może być ani za ciasna, ani za luźna. Tylko dobrze dobrana sprawi, że nie będziesz się martwił, a odczuwał satysfakcję ze współżycia. Za mała lub za krótka prezerwatywa może nie tylko ulec uszkodzeniu, ale również uniemożliwić ci wytrysk. Gdy wybierzesz za dużą lub za długą prezerwatywę, może spaść lub znacznie zmniejszyć twoje doznania. Większość mężczyzn sięga po lateksowe prezerwatywy w standardowym rozmiarze, pamiętaj jednak, że wybór jest znacznie szerszy, dlatego bez problemu znajdziesz model idealnie dopasowany do twoich potrzeb.
Jak prawidłowo założyć prezerwatywę?
Równie ważne jest prawidłowe zakładanie prezerwatywy. Po wyjęciu zabezpieczenia z opakowania ustal, która strona jest wewnętrzna, która zewnętrzna. Czubek prezerwatywy musisz ścisnąć podczas zakładania – to tutaj będzie przestrzeń, w której zgromadzi się sperma. Trzymając prezerwatywę za koniuszek, chwyć drugą ręką jej koniec wyglądający jak krążek, przyłóż i rozwijaj wzdłuż członka. Oczywiście prezerwatywę zakładaj podczas erekcji.
Jaki rodzaj prezerwatyw wybrać?
Prezerwatywy różnią się od siebie nie tylko wielkością, ale również stopniem nawilżenia, fakturą, materiałem, z którego zostały wykonane. Najbardziej powszechne są prezerwatywy lateksowe. Lateks to naturalny kauczuk – zwróć uwagę, czy ty lub twoja partnerka nie jesteście na niego uczuleni. Dodatkowo są one dość grube, dlatego mogą zmniejszać doznania podczas stosunku. Na szczęście producenci mają w ofercie również kondomy wykonane z innego rodzaju materiałów, np. żywicy syntetycznej. Ma ona przypominać w dotyku skórę, jest delikatna, lekka. Jakie jeszcze prezerwatywy dostępne są na rynku?
- prezerwatywy z wypustkami, inaczej prążkowane mają zwiększać doznania partnerów podczas stosunku;
- nawilżane – to przede wszystkim prezerwatywy dla kobiet zmagających się z suchością pochwy;
- smakowe, zapachowe – ich zadaniem jest zwiększenie przyjemności ze stosunku;
- z żelem chłodzącym lub rozgrzewającym;
- przedłużające stosunek – pokryte benzokainą opóźniającą wytrysk.
Środek chroniący przed chorobami wenerycznymi i zapłodnieniem
Prezerwatywy są najczęściej wybieranym rodzajem środka antykoncepcyjnego. I choć różnią się one od siebie, mają przede wszystkim chronić – przed zapłodnieniem, ale także przed chorobami wenerycznymi (rzeżączką, kiłą, AIDS, opryszczką, chlamydiozą, żółtaczką typu B, C, wirusem HPV). WHO szacuje skuteczność tej metody na poziomie 80-95%. Wskaźnik Pearla prezerwatywy wynosi 3-7, według niektórych źródeł nawet 2-15. Dlaczego jest na takim poziomie i, czy jest to skuteczna metoda antykoncepcji? Wszystko zależy od kilku czynników – liczy się właściwy rozmiar i sposób stosowania. Musisz również sprawdzać datę ważności oraz upewnić się, że opakowanie nie jest uszkodzone. Dobrze, jeśli produkt posiada odpowiedni atest. Specjaliści tłumaczą, że użycie samej prezerwatywy może być jednak niewystarczające.
Aby dbać o zdrowie, bezpieczeństwo swoje i partnerki, wybieraj jedynie produkty pochodzące z pewnych źródeł i zawsze sprawdzaj ich jakość. Dobierz odpowiednie rozmiary prezerwatyw – pamiętaj o jej wielkości, ale również o kształcie, kolorze i dodatkowych efektach wzmacniających wasze doznania. Zawsze stosuj zabezpieczenie zgodnie z zasadami użytkowania!
Zobacz także:
- Zakładanie prezerwatyw – jak sprawić, aby ta metoda antykoncepcji była skuteczna?
- Prezerwatywa dla kobiet – co warto wiedzieć o tej metodzie antykoncepcji?
- Prezerwatywy z wypustkami i prążkami – co warto o nich wiedzieć?
- Skuteczność prezerwatyw – przekonaj się, jakie jest antykoncepcyjne działanie prezerwatyw oraz jakie są ich wady i zalety
- Czy rozmiar penisa ma znaczenie? Jaka jest prawidłowa średnia długość penisa? I jak można zwiększyć długość prącia?