Prezerwatywy są łatwo dostępne. Kupisz je w aptece, na stacji benzynowej, w hipermarkecie, sklepie osiedlowym. Niski poziom edukacji seksualnej sprawia, że wiele osób nie ma wiedzy na ich temat. Tutaj dowiesz się najważniejszych rzeczy o prezerwatywach!
Kondomy służą antykoncepcji – zmniejszeniu prawdopodobieństwa zapłodnienia w wyniku stosunku seksualnego. Znane są już od starożytności. Wtedy wykonywano je ze zwierzęcych jelit oraz lnu, dziś najczęściej używa się lateksu. Najpopularniejsze są prezerwatywy męskie, ale istnieją też kondomy dla kobiet. Skuteczność tej metody antykoncepcji, przy prawidłowym stosowaniu, wynosi ok. 98%. Jednorazowe prezerwatywy nie tylko zapobiegają ciąży, ale też chorobom przenoszonym drogą płciową. Bez trudu znajdziesz kondomy z rozmaitymi dodatkami, poprawiającymi doznania seksualne.
Prezerwatywy to jeden z najskuteczniejszych środków antykoncepcyjnych
W przeszłości efektywność zapobiegania ciąży określano wskaźnikiem Pearla, opracowanym w 1932 roku. Określa on, ile kobiet na 100 zaszło w ciążę pomimo stosowania konkretnego sposobu antykoncepcji. Im niższy wskaźnik Pearla, tym lepsze zabezpieczenie. Według tej metody, prezerwatywy cechują się następującą skutecznością:
- prezerwatywy męskie – 2–15 IP;
- prezerwatywy damskie – 5–21 IP.
Dane z różnych źródeł podają mocno rozbieżne wyniki. Wiele zależy też nie tyle od jakości samych prezerwatyw, co sposobu ich stosowania i wielu innych czynników. Między innymi dlatego Światowa Organizacja Zdrowia zaleca podawanie procentowego prawdopodobieństwa zajścia w ciążę przy prawidłowym użyciu danej metody lub techniki.
Inne metody zapobiegania ciąży – porównanie z prezerwatywami lateksowymi
Gumowe kondomy dają zaledwie 2% szans, że sperma po wytrysku przedostanie się do dróg rodnych kobiety i dojdzie do zapłodnienia komórki jajowej. Tym samym prezerwatywa cechuje się 98-procentową skutecznością. Jest zatem bardzo wysoka, ale wcale nie najwyższa. Skuteczniejsze metody antykoncepcji to:
- wazektomia u mężczyzn i implanty hormonalne dla kobiet – 99,9%;
- wkładki domaciczne – 99,8%;
- plastry i tabletki antykoncepcyjne z dwoma składnikami – 99,7%;
- ringi dopochwowe – 99,7%;
- podwiązanie jajowodów – 99,5%;
- tabletki i plastry antykoncepcyjne z jednym składnikiem – 99,5%;
- analiza dni płodnych na podstawie temperatury ciała kobiety i objawów w szyjce macicy – 99,4%.
Pozostałe spośród najczęściej stosowanych technik i środków zapobiegania ciąży są mniej efektywne od prezerwatywy. Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę wynosi:
- 4–22% dla stosunku przerywanego;
- 6–12% dla kapturków;
- 9–28% dla środków plemnikobójczych.
Nie tylko antykoncepcja. Kondomy chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową
Prezerwatywy zapobiegają przypadkowej, nieplanowanej ciąży. Mają również ogromne znaczenie w profilaktyce wielu chorób, na czele z AIDS. Według danych WHO stosowanie prezerwatyw podczas stosunków seksualnych zapobiega transmisji wirusa HIV w 80–95 przypadkach na 100. AIDS to nie jedyna choroba, którą można się zarazić podczas stosunku bez zabezpieczeń (i z niesprawdzonym partnerem / partnerką / partnerami). Stosowanie prezerwatyw może cię ochronić przed chorobami wenerycznymi i innymi problemami zdrowotnymi, takimi jak:
- chlamydioza;
- kandydoza okolic intymnych;
- kiła;
- kłykciny kończyste;
- mięczak zakaźny;
- nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej;
- opryszczka na genitaliach;
- rzeżączka;
- rzęsistkowica;
- świerzb na narządach płciowych;
- wirusowe zapalenie wątroby;
- wrzód weneryczny;
- wszawica łonowa;
- ziarnica weneryczna pachwin.
Jak stosować prezerwatywy? To wcale nie jest oczywiste!
Ginekolodzy, lekarze, pracownicy opieki społecznej czy kuratorzy mogą podać na to mnóstwo dowodów. W niektóre przykłady trudno uwierzyć. Jak choćby w to, że para nastolatków używała prezerwatywy niczym talizmanu – przez cały stosunek trzymając ją ściśniętą w dłoni. Najważniejsze wytyczne do zakładania kondoma to:
- ostrożnie zdjąć folię zabezpieczającą prezerwatywę;
- delikatnie chwycić za odstający wypustek i przyłożyć go do główki penisa;
- naciągnąć kondom na prącie;
- pozostawić nieco wolnej przestrzeni na czubku, by zbiorniczek prezerwatywy wypełnił się spermą po wytrysku i nie pękł pod ciśnieniem gwałtownego wyrzutu nasienia;
- unikać gwałtownych ruchów, ostrożnie korzystać z paznokci lub zębów, co mogłoby doprowadzić do rozerwania gumy.
Na zmniejszenie skuteczności prezerwatyw wpływają również:
- uwarunkowania kulturowe;
- poglądy religijne, w tym rodziny (znane są przypadki celowego dziurawienia prezerwatyw przez najbliższych);
- profil demograficzny;
- poziom edukacji seksualnej;
- sposoby nauczania technik antykoncepcyjnych.
Jak wygląda prezerwatywa damska?
Na pierwszy rzut oka przypomina kondom zakładany na penisa, tylko znacznie większy. Najważniejszą różnicę stanowi obecność dwóch pierścieni stabilizujących zabezpieczenie na obu końcach. Prezerwatywy kobiece mają około 17 cm długości, natomiast średnica wspomnianych pierścieni wynosi ok. 6–7 cm wokół. Mniejszy ma zadanie umiejscowić gumę wewnątrz pochwy, a większy zapobiega ześlizgnięciu się prezerwatywy damskiej do środka.
Szeroki wybór prezerwatyw – prążkowane, smakowe, z wypustkami i inne
Producenci kondomów starają się sprostać nawet najbardziej wymyślnym oczekiwaniom klientów i klientek. W aptekach i innych sklepach łatwo znajdziesz prezerwatywy o dodatkowych właściwościach. Jedne mają zapewnić większe bezpieczeństwo, inne służą realizacji rozmaitych fantazji seksualnych. Najczęściej spotykane kategorie to:
- prezerwatywy smakowe;
- prezerwatywy prążkowane;
- prezerwatywy z gumowymi wypustkami;
- prezerwatywy dodatkowo nawilżane;
- prezerwatywy przedłużające stosunek;
- prezerwatywy z cienkimi ściankami;
- prezerwatywy z grubszymi ściankami;
- prezerwatywy ze środkiem plemnikobójczym.
Jak prezerwatywy wpływają na doznania z seksu?
Część mężczyzn wzbrania się przed zakładaniem kondomów. Twierdzą, że guma na penisie pogarsza wrażenia seksualne – nie mają bezpośredniego kontaktu z ciałem kobiety. Trudno się z tym nie zgodzić. Jednocześnie prezerwatywy nie wymagają aż takiego poświęcenia, jak choćby tabletki wywołujące poważne zmiany hormonalne. Są jeszcze kwestie obopólnego bezpieczeństwa. Decyzja o metodzie antykoncepcji powinna być podejmowana wspólnie i w porozumieniu, najlepiej po konsultacjach u ginekologa. Ważne, aby partnerzy otwarcie wyrażali swoje pragnienia i obawy.
Jak znaleźć optymalny rozmiar kondoma?
Jednym z męskich argumentów przeciw prezerwatywom jest ból – spowodowany uciskiem lub naciągnięciem napletka. Najczęściej wynika to ze stosowania niewłaściwego rozmiaru. Jedyny sposób na uniknięcie dyskomfortu to zmierzenie długości i obwodu penisa we wzwodzie, a następnie kupno prezerwatyw zgodnie z wynikami oznaczeniami na opakowaniu. Potem pozostaje wypróbować je w trakcie seksu, porównywać je z innymi. Różni producenci stosują różne oznaczenia, ale gdzieś na opakowaniu z prezerwatywami zawsze zamieszczają również zalecane wymiary, podawane w milimetrach.
Prezerwatywy lateksowe i nielateksowe – czym się różnią?
Nie wszyscy mogą bez problemu korzystać z szeroko dostępnych kondomów. Osoby uczulone na lateks również mogą prowadzić udane życie seksualne, z wszelkim ryzykiem zredukowanym do minimum. Prezerwatywy nielateksowe najczęściej wykonuje się z poliizopropenu – syntetycznego materiału o zbliżonej rozciągliwości i wytrzymałości. Według większości podczas seksu różnice są kompletnie nieodczuwalne, a brak reakcji alergicznych zwiększa satysfakcję po stosunku. Wcześniej do produkcji prezerwatyw nielateksowych służył głównie poliuretan.
Kondomy są bardzo proste w swojej budowie i działaniu. Przed zastosowaniem prezerwatywy dokładnie zapoznaj się z informacjami na opakowaniu – zwłaszcza pod kątem obecności alergenów. Nie należy zbytnio przejmować się reklamami czy renomą producenta. Warto sprawdzić kilka różnych rodzajów gumek i potem stosować te prezerwatywy, które zapewniają wam obojgu (wszystkim) komfort i bezpieczeństwo.
Zobacz także:
- Skuteczność prezerwatyw – przekonaj się, jakie jest antykoncepcyjne działanie prezerwatyw oraz jakie są ich wady i zalety
- Prezerwatywy smakowe – zastosowanie, rodzaje oraz wady i zalety smakowych prezerwatyw
- Zakładanie prezerwatyw – jak sprawić, aby ta metoda antykoncepcji była skuteczna?
- Rozmiary prezerwatyw, czyli antykoncepcja dla mężczyzn
- Prezerwatywa dla kobiet – co warto wiedzieć o tej metodzie antykoncepcji?