Uczulenie na prezerwatywy jest spowodowane alergią na lateks. Ta z kolei bywa niezwykle uciążliwa, szczególnie dla pracowników służby zdrowia. Sprawdź, jakie są objawy takiego uczulenia i jak można sobie z nim poradzić.
Alergia na lateks to poważny problem, który może skomplikować życie intymne i sprawiać poważne problemy w niektórych zawodach. Z lateksu stworzone są bowiem nie tylko prezerwatywy, ale także wiele bardzo różnych produktów codziennego użytku. Zauważyłeś u siebie uczulenie na prezerwatywy? Jeżeli podejrzewasz, że możesz mieć problemy z alergenami lateksu, przeczytaj koniecznie poniższy artykuł.
Uczulenie na lateks – to nie tylko prezerwatywy
Czym jest lateks i jaka jest jego historia?
Lateks jest w istocie roztworem syntetycznego kauczuku, który od lat siedemdziesiątych XX wieku wykorzystywany jest powszechnie w różnych przemysłach. Najpowszechniej kojarzony jest z prezerwatywami, jednak wykorzystuje się go również w produkcji:
- rękawiczek medycznych,
- masek,
- balonów,
- smoczków,
- materaców,
- odzieży.
Do rozpowszechnienia tego materiału przyczyniła się szeroka profilaktyka przeciwko AIDS i wirusowemu zapaleniu wątroby.
Reakcja alergiczna na lateks
Uczulenie na lateks wywołuje bardzo szybką, niemal natychmiastową reakcję organizmu. Po kontakcie z lateksem mogą wystąpić bardzo różne objawy – od pokrzywki po wstrząs anafilaktyczny. Alergen reaguje z białkami i wówczas dochodzi do odpowiedzi ze strony układu odpornościowego człowieka. Co istotne lateks może wchodzić w reakcje krzyżowe z innymi alergenami. Rewolucja seksualna oraz podniesienie standardów w opiece zdrowotnej krajów pierwszego świata to najważniejsze czynniki, które sprawiły, że tego rodzaju uczulenie stało się bardziej powszechne w drugiej połowie XX wieku.
Alergia na prezerwatywy lateksowe
Jak już wiesz, lateks wykorzystywany jest do produkcji różnych przedmiotów. Najczęściej jednak spotykamy się z nim podczas korzystania z antykoncepcji mechanicznej, czyli prezerwatyw. Mają one bardzo bliski kontakt ze skórą. Styka się z nimi nie tylko mężczyzna, który zakłada kondoma na penisa, ale także kobieta, która uczestniczy w stosunku. U jednej i drugiej strony może pojawić się bardzo intensywne swędzenie i wysypka w okolicach intymnych.
Prezerwatywy nielateksowe
Producenci środków antykoncepcyjnych proponują alternatywę między innymi dla osób, które zmagają się z alergią. Mowa tu o nielateksowych prezerwatywach, które najczęściej wykonane są z poliizoprenu, który także jest składnikiem kauczuku. Poliizopren działa równie dobrze jak lateks, chociaż ma nieco inne właściwości. W dotyku nieco przypomina ludzką skórę, co jest dla wielu osób nieco bardziej atrakcyjną perspektywą. Dzięki niemu uczulenie na prezerwatywy nie jest już tak dużym problemem. Trzeba jednak zauważyć, że takie gumki są zazwyczaj sporo droższe.
Alergia na lateks w rękawiczkach
Kontakt z alergenem jest możliwy także w momencie noszenia lateksowych rękawiczek. Taka alergia jest bardzo dużym problemem dla pracowników laboratoriów, czy chociażby służby zdrowia. Co istotne, lateks znajduje się nie tylko w rękawiczkach, ale także w bardzo wielu elementach obecnych na sali operacyjnej. Szacuje się, że na nawet 15% osób, które na co dzień aktywnie działa w służbie zdrowia ma problem z objawami alergii na lateks.
Objawy uczulenia na lateks
Alergia na lateks może wystąpić na każdym etapie życia. Warto więc wiedzieć, jakie niepożądane objawy mogą sugerować jej występowanie. Spośród tych najbardziej powszechnych wymienić można:
- świąd i wysypka – zlokalizowana bezpośrednio w miejscu zetknięcia się materiału ze skórą,
- pieczenie i łzawienie oczu, zapalenie spojówek,
- nieżyt nosa, kichanie, wyciek z nosa,
- astma oskrzelowa.
W skrajnych przypadkach osoby uczulone mogą doznać nawet wstrząsu anafilaktycznego. To najcięższy i najbardziej niebezpieczny z objawów i może stanowić realne zagrożenie dla życia. Spadek ciśnienia, utrata przytomności – to wszystko sprawia, że w momencie wystąpienia wstrząsu trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
Uczulenie na prezerwatywy – jak sobie z nim radzić?
Uczulenie na prezerwatywy wykonane z lateksu nie musi koniecznie oznaczać całkowitej rezygnacji z tej metody antykoncepcji. Prezerwatywy lateksowe mają obecnie kilka powszechnie dostępnych alternatyw. Mimo wszystko dla wielu osób istotna jest informacja, czy alergię na przedmioty wykonane z tego materiału można wyleczyć. Obecnie mamy dostępnych kilka takich możliwości. Jest to przede wszystkim immunoterapia, która znana jest powszechnie jako odczulanie. Jej głównym zadaniem jest stopniowe i bardzo delikatne przyzwyczajanie organizmu do kontaktu z określonym alergenem. Z czasem eksponuje się pacjenta na coraz większe i większe dawki.
Nielateksowe prezerwatywy i inne sposoby na unikanie alergenu
Uczulenie na prezerwatywy lateksowe bardzo rzadko leczone jest za pomocą immunoterapii. Wszystko dlatego, że na rynku dostępne są wygodne alternatywy. Odczulanie to proces długotrwały, na który mało kto naprawdę się decyduje. Zupełnie inaczej jest w przypadku pracowników służby zdrowia. Czy oni mają jakąś alternatywę? Lateksowe rękawiczki, czy inne elementy wyposażenia szpitali, czy gabinetów zabiegowych również produkowane są z innych materiałów o podobnych właściwościach. Eliminacja czynników ryzyka jest więc skuteczną metodą radzenia sobie z uczuleniem. Pracownicy państwowej służby zdrowia nie zawsze mają jednak dostęp do alternatywy dla rękawiczek lateksowych i to właśnie oni najczęściej decydują się na terapię odczulania.
Uczulenie na prezerwatywy – podsumowanie
Nie da się ukryć, że uczulenie na prezerwatywy może być bardzo męczące. Ta metoda antykoncepcji jest potrzebna nie tylko do ochrony przed niechcianą ciążą, ale także do profilaktyki chorób przenoszonych drogą płciową. Uczulenie może pojawić się na bardzo różnym etapie życie i mieć różne natężenie. Bardzo ważne jest więc to, aby mieć świadomość potencjalnych objawów, które pozwolą na szybkie rozpoznanie problemu i rezygnację z tej metody antykoncepcji. Osoby pracujące na co dzień w laboratoriach, czy szpitalach w przypadku alergii na lateks najczęściej decydują się na terapię odczulania, która często daje zadowalające efekty.
Zobacz także:
- Zakładanie prezerwatyw – jak sprawić, aby ta metoda antykoncepcji była skuteczna?
- Skuteczność prezerwatyw – przekonaj się, jakie jest antykoncepcyjne działanie prezerwatyw oraz jakie są ich wady i zalety
- Rozmiary prezerwatyw, czyli antykoncepcja dla mężczyzn
- Prezerwatywy smakowe – zastosowanie, rodzaje oraz wady i zalety smakowych prezerwatyw
- Prezerwatywy – skuteczność, rodzaje, prawidłowe stosowanie. Czy wiesz, jak używać kondomów?