Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej często rodzi obawy o zajście w niepożądaną ciążę. Jakie jest ryzyko? Co zrobić, jeżeli zdarzyło ci się zapomnieć o jednej lub dwóch tabletkach? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.
Doustna antykoncepcja hormonalna ma bardzo wysoką skuteczność. Współczesne pigułki posiadają jedynie niewielką ilość syntetycznych hormonów, dlatego powodują relatywnie niedużo skutków ubocznych. Dodatkowo nie utrudniają późniejszego zajścia w ciążę. Nic dziwnego, że jest to bardzo chętnie wybierana metoda. Jeżeli jednak zdecydowałaś się na stosowanie tabletek, musisz pamiętać o ich regularnym zażywaniu. Sprawdź, co zrobić, jeśli zdarzyło ci się pominięcie tabletki antykoncepcyjnej.
Rodzaje tabletek antykoncepcyjnych
Na naszym rynku znajduje się wiele tabletek antykoncepcyjnych, które można z podzielić na dwa rodzaje:
- jednoskładnikowe;
- dwuskładnikowe.
Różnią się one przede wszystkim ilością zawartych w tabletkach hormonów. W tych jednoskładnikowych znajduje się pochodna progesteronu, która bardzo skutecznie hamuje owulację i zagęszcza śluz. To skuteczna metoda antykoncepcji, która może być wykorzystywana także przez kobiety karmiące piersią. W tabletkach dwuskładnikowych oprócz progestagenu znajduje się także pochodna estrogenu, która wpływa na błonę śluzową macicy, utrudniając zagnieżdżenie się w niej komórki jajowej.
Schemat zażywania pigułek antykoncepcyjnych
W przypadku obydwu rodzajów tabletek niezwykle istotny jest prawidłowy schemat ich zażywania. Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych jest w dużej mierze uzależniona właśnie od tego, w jaki sposób je przyjmujesz i czy pamiętasz o ich regularnym zażywaniu. Ludzka pamięć jest zawodna, dlatego nie można całkowicie wykluczyć zapomnienia o którejś z pigułek. Każdy producent umieszcza na ulotce dokładny schemat postępowania w przypadku pominięcia tabletki. Istotnych tutaj kilka czynników, przede wszystkim:
- rodzaj zażywanych pigułek;
- dzień cyklu;
- to, ile godzin upłynęło od planowanego wzięcia pigułki do przypomnienia sobie o tym.
Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej jednoskładnikowej
Pudełko pigułek jednoskładnikowych zawiera 28 tabletek, które trzeba przyjmować codziennie o tej samej porze. Jeżeli zapomnisz przyjąć tabletkę, musisz liczyć się z tym, że ryzyko zajścia w ciążę znacznie wzrasta. Każdy producent dokładnie określa schemat postępowania w takim przypadku, jednak istnieje kilka ogólnych zasad, które można odnieść do wszystkich tego typu preparatów.
Kiedy stosować dodatkową formę antykoncepcji?
Jeżeli przypomnisz sobie o tabletce w ciągu 12 godzin od jej planowanego przyjęcia, natychmiast połknij tę brakującą. Następnego dnia zażyj kolejną o zwykłej porze. W o wiele gorszej sytuacji znajdziesz się wtedy, kiedy upłynęło już dwanaście godzin. Wówczas należy przez kolejnych 7 dni stosować dodatkową metodę antykoncepcji – na przykład prezerwatywy.
Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej dwuskładnikowej
Dwuskładnikowe tabletki przyjmowane są w schemacie 21 + 7. W zależności od przyjętego planu kobieta przyjmuje 21 tabletek aktywnych hormonalnie i 7 tabletek placebo lub stosuje siedmiodniową przerwę. W ciągu dni bez przyjmowania hormonów pojawia się tak zwane krwawienie z odstawienia, którego nie należy mylić z miesiączką. Co jeśli doszło do pominięcia dziennej dawki hormonów?
Gdy minęło mniej niż 12 godzin po planowym przyjęciu tabletki
Jeżeli pominęłaś tylko jedną tabletkę i przypomniałaś sobie o tym wcześniej niż 12 godzin po czasie, po prostu przyjmij zapomnianą pigułkę. Następnego dnia postępuj już zgodnie z codziennym planem. Nie musisz stosować żadnej dodatkowej antykoncepcji.
Pominięcie przyjęcia jednej, dwóch lub większej liczby tabletek
Jeśli pominęłaś więcej niż 1 tabletkę, to postępowanie powinno być uzależnione od momentu cyklu, w którym jesteś. Pominięcie dwóch tabletek antykoncepcyjnych w 1. lub 2. tygodniu cyklu będzie wymagało od ciebie przyjmowania dwóch pigułek przez dwa kolejne dni. Konieczne będą wtedy dodatkowe metody antykoncepcyjne przez siedem następnych dni. Pominięcie dwóch tabletek w trzecim tygodniu cyklu lub trzech tabletek niezależnie momentu, w którym jesteś, zawsze wymaga rozpoczęcia nowego opakowania. Przyjmuj tabletki kolejno aż do jego końca. Należy przyjąć, że skuteczność antykoncepcji hormonalnej znacznie spada w takich przypadkach. Właśnie dlatego dodatkowe zabezpieczenie będzie niezbędne do ochrony przed niechcianym zapłodnieniem. Stosuj je przez 7 dni.
Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych a biegunka lub wymioty
Na koniec warto wspomnieć o tym, że doustne hormonalne środki antykoncepcyjne są uzależnione od działania twojego układu pokarmowego. W przypadku pojawienia się ciężkich zatruć, które objawiają się ostrą biegunką lub wymiotami musisz uważać. Nawet przyjęte prawidłowo tabletki mogą się wtedy nie wchłonąć. Jeżeli tego doświadczyłaś, to rozsądnym pomysłem będzie uznać zażyte w tych dniach tabletki za pominięte. Stosuj wtedy dodatkową antykoncepcję.
Skuteczność antykoncepcyjna a pomijanie tabletek
Doustna antykoncepcja hormonalna ma niezwykle wysoką skuteczność. Warunkiem jest jednak prawidłowe przyjmowanie pigułek. Niestety, z każdą zapomnianą tabletką ryzyko wpadki wzrasta. Jeżeli w ciągu siedmiu dni poprzedzających pominięcie tabletki doszło do stosunku, to ryzyko ciąży jest dużo większe. W przypadku preparatów dwuskładnikowych zwiększa się ono razem z ilością dni, które minęły od przyjmowania tabletek placebo.
Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej – podsumowanie
Życie czasami płata różne niespodzianki. Nawet najbardziej obowiązkowa i dokładna osoba może zapomnieć o konieczności codziennego przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Niestety, im bardziej jesteś zapominalska, tym zwiększa się ryzyko zajścia w nieplanowaną ciążę. Na ulotce wszystkich tabletek znajdziesz schemat, według którego trzeba postępować w takim momencie. Jeżeli wiesz, że masz tendencję do zapominania o lekach, dobrym pomysłem będzie omówienie z ginekologiem innych metod antykoncepcji. Być może lepiej sprawdzą się u ciebie zastrzyki hormonalne, które przyjmuje się raz na kilka miesięcy.
Zobacz także:
- Tabletki antykoncepcyjne – jak brać i czego spodziewać się po przyjmowaniu antykoncepcji hormonalnej?
- Po jakim czasie działają tabletki antykoncepcyjne? W jakim momencie antykoncepcja hormonalna zaczyna chronić przed ciążą?
- Jak działają tabletki antykoncepcyjne? Poznaj mechanizm działania antykoncepcji hormonalnej!
- Tabletki antykoncepcyjne – cena, stosowanie, skuteczność
- Tabletki antykoncepcyjne a alkohol – czy picie ma wpływ na ich skuteczność? Przekonaj się, jakie jest działanie tabletek antykoncepcyjnych po spożyciu alkoholu