czy biorąc tabletki antykoncepcyjne można kończyć w środku

Czy biorąc tabletki antykoncepcyjne, można kończyć w środku?

Wiele pacjentek pyta ginekologów o to, czy biorąc tabletki antykoncepcyjne, można kończyć w środku. Tematem powinni zainteresować się również panowie. Dowiedz się więcej o działaniu pigułek i zaleceniach lekarzy dla partnerów!

Zapamiętaj! Najważniejsze informacje

  • Nie istnieje w 100% skuteczna metoda antykoncepcji. Efektywność pigułek to ponad 99,9%.
  • Czy biorąc tabletki antykoncepcyjne, można kończyć w środku? Tak, jeśli są stosowane prawidłowo.
  • Pigułki antykoncepcyjne hamują owulację, ale muszą być brane regularnie.
  • Nieregularne przyjmowanie tabletek zwiększa ryzyko ciąży, podobnie jak niektóre choroby czy leki.
  • Tabletki antykoncepcyjne nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Ochronę przed infekcjami zapewnia antykoncepcja mechaniczna, np. prezerwatywy.

Żadna antykoncepcja nie ma 100-procentowej skuteczności!

Nawet najlepsze metody antykoncepcyjne nie są w stanie zagwarantować całkowitej ochrony przed ciążą. Również przy ścisłym przestrzeganiu zaleceń istnieje niewielka szansa na zapłodnienie – według danych statystycznych spośród kobiet prawidłowo stosujących antykoncepcję hormonalną w nieplanowaną ciążę zachodzi 1 na 100 000. Inne metody antykoncepcyjne cechują się nieco mniejszą skutecznością niż ponad 99%, jak ma to miejsce w przypadku tabletek. Co oczywiście nie oznacza, że są one niewłaściwe. Wręcz przeciwnie, są niezwykle efektywne, ale warto zawsze pamiętać o tym nikłym prawdopodobieństwie.

Dlaczego nie ma stuprocentowej skuteczności? Zasadniczo jest to wynik nieprzewidywalności ciała człowieka i różnych czynników, które mogą wpływać na skuteczność antykoncepcji. Wśród przyczyn zajścia w ciążę pomimo zabezpieczania się specjaliści najczęściej wskazują na:

  • brak regularności w przyjmowaniu tabletek;
  • choroby zmieniające gospodarkę hormonalną organizmu;
  • interakcje z innymi lekami.
Sprawdź!
Jak działa spirala domaciczna? Kto może korzystać z tego rodzaju antykoncepcji?

Jak działają tabletki? Od kiedy zapewniają ochronę antykoncepcyjną?

Tabletki antykoncepcyjne są jedną z najpopularniejszych form antykoncepcji hormonalnej. Działają poprzez dostarczanie hormonów do organizmu, które hamują owulację – proces, w którym jajnik uwalnia jajeczko gotowe do zapłodnienia. Dzięki temu, nawet jeśli plemnik dotrze do komórki jajowej, nie znajdzie tam jajeczka, które mógłby zapłodnić.

Pierwsza tabletka z pierwszego opakowania powinna być przyjęta pierwszego dnia cyklu miesiączkowego, czyli dnia, w którym pojawia się krwawienie. W takim przypadku zapewnia ona pełną ochronę antykoncepcyjną od razu. Jeżeli jednak zaczynasz brać tabletki w innym terminie, powinnaś używać dodatkowych metod zabezpieczenia, takich jak prezerwatywa, przez pierwsze 7 dni.

Prawidłowy schemat przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych

Prawidłowe przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych jest kluczowe dla ich skuteczności. Najczęściej stosowane są tabletki 21-dniowe, które przyjmuje się przez 21 dni, a potem robi się 7-dniową przerwę, podczas której pojawia się krwawienie. To, czy biorąc tabletki koncepcyjne, można kończyć w środku, zależy m.in. od momentu rozpoczęcia kuracji względem cyklu menstruacyjnego. Jeśli kobieta przyjęła pierwszą pigułkę później, niż 1. dnia cyklu, zaleca się dodatkowe zabezpieczenie w trakcie seksu. Wtedy prezerwatywy lub inną, dodatkową metodą antykoncepcji, należy stosować przez minimum 7 dni od przyjęcia pierwszej tabletki.

Przyjmowanie tabletek powinno być regularne, gdyż brak regularności może negatywnie wpływać na skuteczność.

Czy biorąc tabletki antykoncepcyjne, można kończyć w środku?

Ginekolodzy najczęściej odpowiadają twierdząco. Biorąc tabletki antykoncepcyjne, można kończyć w środku niemal bez ryzyka zapłodnienia – przy założeniu prawidłowego ich stosowania. Pigułki mają na celu zapobieganie owulacji, czyli procesowi, w którym jajnik uwalnia jajeczko gotowe do zapłodnienia. Bez jajeczka plemnik nie ma czego zapłodnić. Więc nawet jeśli podczas stosunku dojdzie do wytrysku w pochwie, nie ma szans na ciążę (o ile hormony zadziałały zgodnie z zamysłem).

Sprawdź!
Ile kosztuje zabieg wazektomii, czy jest odwracalny?

Jednak ważne jest, aby pamiętać, że skuteczność antykoncepcji zależy od regularnego przyjmowania tabletek. Jeśli zapomniałaś o tabletce, jeśli jesteś chora, lub jeśli bierzesz inne leki, które mogą wpływać na skuteczność antykoncepcji (np. niektóre antybiotyki), wytrysk w pochwie może zwiększyć ryzyko ciąży. Trzeba dodać, że stosunek seksualny to nie tylko przyjemność i budowanie więzi. Szczególnie przygodny seks z nieznanym partnerem może oznaczać zagrożenia dla zdrowia.

Wytrysk w pochwie może doprowadzić do zakażenia

Antykoncepcja hormonalna nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Plemniki podczas wytrysku są przemieszane z płynem nasiennym, który może zawierać różne patogeny, takie jak wirusy i bakterie. Działa to też w drugą stronę – mężczyzna może zarazić się chorobą weneryczną od kobiety. Dlatego podczas kilku pierwszych zbliżeń zaleca się, by partnerzy zabezpieczali się mechanicznie.

Kolejna kwestia to krwawienia w okresie odstawienia antykoncepcji – zasadniczo chłopak może kończyć w środku dziewczyny bez stresowania się ojcostwem, ale bez prezerwatywy będzie narażony na kontakt z drobnoustrojami, jakie mogą być obecne we krwi partnerki. Dlatego nawet jeśli kobieta bierze tabletki i jest chroniona przed ciążą, warto rozważyć stosowanie prezerwatywy jako dodatkowego zabezpieczenia przed infekcjami. Tylko antykoncepcja barierowa zapewnia ochronę przed większością chorób przenoszonych drogą płciową.



Zobacz także:
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
ile kosztuje zmiana płci

Ile kosztuje zmiana płci? Sprawdź, jaka jest cena operacji i terapii hormonalnej

Next Article
urofilia

Urofilia – fetysz związany z moczem. Czy czerpanie satysfakcji z pissingu wymaga leczenia?