Do najskuteczniejszych sposobów zapobiegania ciąży zalicza się tabletki antykoncepcyjne. Cena preparatu nie jest wygórowana, a sam środek jest dostępny na receptę. Sprawdź, jak działają i ile kosztują pigułki hamujące owulację!
We współczesnym świecie kobiety chcą świadomie planować rodzinę i decydować o czasie odpowiednim na macierzyństwo. Pomagają im w tym liczne metody zapobiegania zapłodnieniu. Jedną z najbardziej skutecznych są tabletki antykoncepcyjne. Cena takich środków sprawia, że są one bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem. Ponieważ przyjmowanie hormonów nie pozostaje bez wpływu na kobiecy organizm, przed podjęciem decyzji o ich stosowaniu, należy wykonać szereg badań wykluczających przeciwwskazania. Czy tabletka jest dla każdej kobiety?
Rodzaje tabletek antykoncepcyjnych
Preparaty antykoncepcyjne należą do doustnych hormonalnych preparatów antykoncepcyjnych. Wśród preparatów znaleźć można tabletki jednoskładnikowe (tzw. minipigułkę) oraz dwuskładnikowe. Warto zwrócić uwagę na dostępne rodzaje:
preparaty jednoskładnikowe – mogą je przyjmować kobiety karmiące piersią, zawierają one jedynie progestagen, czyli odpowiednik progesteronu; hamują jajeczkowanie, zmieniają konsystencję śluzu, uniemożliwiają zagnieżdżenie się komórki jajowej;
pigułki dwuskładnikowe jednofazowe – opakowanie zawiera 21 tabletek lub 28, gdzie 7 ostatnich pełni funkcję tabletki placebo;
środki dwuskładnikowa dwufazowa – część tabletek zawiera jedynie estrogeny, część również progestageny;
preparaty dwuskładnikowe trójfazowe – zawierają tabletki w 3 kolorach, o różnym stężeniu poszczególnych hormonów.
Tabletki antykoncepcyjne – cena i sposób działania tabletek jednoskładnikowych
Ze względu na małą zawartość hormonów pigułki te polecane są nastolatkom oraz kobietom karmiącym. Jednocześnie są one najlepszym rozwiązaniem dla pań w okresie poprzedzającym menopauzę, palących czy zagrożonych zakrzepicą oraz udarem. Minipigułki przyjmuje się przez 28 dni bez przerwy – każda z nich ma taki sam skład. Po zakończeniu blistra należy od razu sięgnąć po kolejny.
Tabletki należy przyjmować codziennie, o tej samej porze. Podczas ich przyjmowania mogą wystąpić skąpe krwawienia, może też dojść do całkowitego zatrzymania miesiączki. Progestagen zagęszcza śluz szyjki macicy, co uniemożliwia zapłodnienie.
Ile kosztują tabletki? Cena waha się zazwyczaj między 20 a 30 zł. Pod względem skuteczności dorównują one złożonym doustnym środkom antykoncepcyjnym – wskaźnik Pearla wynosi 0,9.
Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe
Wśród rodzajów tabletek znaleźć można również preparaty zawierające odmienne ilości hormonów żeńskich. Ich działanie polega na hamowaniu jajeczkowania, zagęszczaniu śluzu, zmianach w budowie błony śluzowej macicy. Tabletki mogą być jedno-, dwu- oraz trójfazowe. Przyjmuje się je przez 21 dni, następnie należy zrobić tygodniową przerwę, podczas której występuje krwawienie z odstawienia.
Tabletki antykoncepcyjne – przeciwwskazania
Choć skuteczność antykoncepcji hormonalnej doustnej jest na wysokim poziomie, nie każda kobieta może z niej skorzystać. Istnieje szereg schorzeń, które sprawiają, że przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych będzie niewskazane. Kto nie powinien przyjmować tabletek?
Panie ze skłonnościami do zakrzepicy – osoby zagrożone lub po przejściu zawału, udaru, zapalenia żył, zatorów;
kobiety z nadciśnieniem, zaburzeniami krzepnięcia krwi;
panie z chorobami wątroby;
kobiety cierpiące z powodu krwawienia z dróg rodnych o nieznanej etiologii;
panie chorujące na nowotwory.
Pigułki antykoncepcyjne nie są zalecane paniom unieruchomionym przez dłuższy czas oraz palącym papierosy.
Niepożądane działanie tabletek antykoncepcyjnych
Przed rozpoczęciem przyjmowania antykoncepcji zawsze należy skonsultować się z lekarzem. Pomoże on dobrać odpowiedni preparat, po przeprowadzeniu niezbędnych badań i wywiadu z pacjentką. U niektórych kobiet tabletki antykoncepcyjne mogą powodować skutki uboczne. Do najczęstszych zaliczyć trzeba:
zwiększoną tkliwość piersi;
zwiększenie masy ciała;
wzrost lub spadek libido;
bóle głowy;
nudności;
zaburzenia mikroflory pochwy;
wahania nastroju;
trądzik.
Zazwyczaj pojawiają się one w pierwszych dniach stosowania tabletek i stopniowo ustępują.
Zalety stosowania preparatów hormonalnych
Po tabletki hormonalne sięgają panie, które nie chcą zajść w ciążę. Warto jednak pamiętać, że preparaty nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, dlatego czasem konieczne jest zastosowanie dodatkowego zabezpieczenia, np. w postaci prezerwatywy.
Skuteczność antykoncepcyjna tabletek jest bardzo wysoka. Ich przyjmowanie ma też inne zalety:
zmniejsza się prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwory jajników czy trzonu macicy;
często poprawia się stan włosów i cery; tabletki bywają lekiem na trądzik;
regulują cykl miesięczny, znoszą dolegliwości związane ze stanem napięcia przedmiesiączkowego;
w krótkim czasie po odstawieniu można starać się o dziecko;
koszt tabletek waha się w granicach kilkudziesięciu złotych.
Wady tabletek hormonalnych
Tabletki dostępne są wyłącznie na receptę, może je przepisać jedynie ginekolog, a sprzedać – farmaceuta w aptece. Niezwykle istotne jest przestrzeganie czasu zażywania tabletek – najlepiej o stałej porze. Mogą one powodować różnego rodzaju skutki uboczne, dlatego nie każda kobieta może z nich korzystać. Trzeba również pamiętać, by tabletki zostały odpowiednio dobrane do wieku oraz stanu zdrowia pacjentki.
Pominięcie tabletki – jak postąpić?
Postępowanie w przypadku pominięcia tabletki zależy od rodzaju stosowanego preparatu. W przypadku tabletki zawierającej 1 składnik:
jeśli nie minęło 12 godzin, należy jak najszybciej przyjąć zapomnianą tabletkę, a kolejną wziąć o planowanej porze;
jeśli minęło więcej niż 12 godzin, konieczne jest zastosowanie dodatkowego zabezpieczenia przez kolejne 7 dni.
Wszelkie informacje dotyczące właściwego postępowania opisano w ulotce.
Nieco inaczej wygląda schemat postępowania w przypadku preparatów, które zawierają 2 rodzaje hormonów. W przypadku pominięcia 1 tabletki należy przyjąć ją niezwłocznie i kontynuować dawkowanie zgodnie z zasadami. Jeśli kobieta zapomniała przyjąć 2 tabletki, niezbędna jest dodatkowa ochrona, np. prezerwatywa.
W jaki sposób dawkować kolejne pigułki? Tu warto sięgnąć do ulotki i postępować zgodnie z informacjami, które tam znajdziesz. Czasami konieczne jest rozpoczęcie kolejnego opakowania leku.
Tabletki antykoncepcyjne – cena
Tabletki należą do najskuteczniejszych metod antykoncepcji – nic dziwnego, że kobiety chętnie po nie sięgają. Oprócz tego regulują cykl miesiączkowy, znoszą męczące objawy PMS i korzystnie wpływają na cerę. Również ceny tabletek antykoncepcyjnych nie należą do wygórowanych – 30–50 zł to kwota, którą zapłacisz za tabletki antykoncepcyjne. Cena 28 tabletek na cały miesiąc nie jest tym samym wygórowana.
Co jeszcze warto wiedzieć o tym rodzaju antykoncepcji?
Aby antykoncepcja spełniła swoje zadanie, musisz pamiętać o systematycznym stosowaniu preparatu. Jeśli chorujesz, a lekarz chce przepisać ci antybiotyk lub inny lek, zawsze informuj, że stosujesz antykoncepcję. Niektóre leki (a także sok z grejpfruta) mogą osłabiać działanie antykoncepcyjne tabletek. Z podobną sytuacją możesz mieć do czynienia, gdy cierpisz z powodu biegunki lub wymiotów. Warto pamiętać wtedy o dodatkowych środkach zabezpieczających.
Antykoncepcja w postaci tabletek to rozwiązanie dla wielu kobiet. Przed podjęciem decyzji o ich stosowaniu zawsze należy porozmawiać z ginekologiem i przeprowadzić niezbędne badania. Dobrze dobrany preparat zapewni komfort oraz poczucie bezpieczeństwa.
Zobacz także:
- Jak działają tabletki antykoncepcyjne? Poznaj mechanizm działania antykoncepcji hormonalnej!
- Po jakim czasie działają tabletki antykoncepcyjne? W jakim momencie antykoncepcja hormonalna zaczyna chronić przed ciążą?
- Tabletki antykoncepcyjne – rodzaje, skutki uboczne i skuteczność tabletek antykoncepcyjnych
- Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej – co zrobić, kiedy zapomniałaś zażyć tabletkę?
- Tabletki antykoncepcyjne – jak brać i czego spodziewać się po przyjmowaniu antykoncepcji hormonalnej?