Penis wzwód to stan erekcji prącia. W trakcie trwania wzwodu dochodzi do napływu krwi do członka, a także jego zesztywnienia i powiększenia. Sprawdź, na czym dokładnie to polega.
Do erekcji dochodzi w wyniku czynników mechanicznych, takich jak stymulacja i psychicznych, czyli na skutek różnych bodźców. Wzwód czasami pojawia się też niezależnie od podniecenia, na przykład w wyniku stresu lub podczas snu. W okresie dojrzewania może wystąpić także mimowolna erekcja. Z kolei zaburzenia wzwodu i brak jego występowania związany jest z impotencją. Do kłopotów z erekcją zaliczają się także trudności z wytryskiem, to znaczy jego opóźnienie lub przeciwnie – zbyt szybkie występowanie.
Penis wzwód – na czym polega?
Erekcją nazywane jest najczęściej zesztywnienie męskiego członka, chociaż jeśli chodzi o terminologię medyczną, erekcji mogą ulegać wszystkie narządy, które zbudowane są z ciał jamistych, a więc także łechtaczka. Do wzwodu penisa dochodzi wówczas, gdy zadziała odpowiedni impuls nerwowy, znajdujący się w rdzeniu kręgowym. Zablokowany zostaje odpływ żylny, a w ciałach jamistych członka wzrasta ciśnienie. Zaczyna w nich zalegać krew. Męski penis zbudowany jest z dwóch ciał jamistych, które leżą do siebie równolegle, a także trzeciego, węższego ciała gąbczastego. Otacza ono cewkę moczową, a także odpowiada za kształt żołędzi.
Co powoduje erekcję?
Penis wzwód – czym może być spowodowany? Wyróżnić można zarówno czynniki mechaniczne, takie jak stymulacja i pobudzanie narządu, jak również psychogenne, czyli dotyk, głos, a nawet zapach lub dźwięk. Czasami wystarczy jedna myśl lub wspomnienie, żeby wywołać erekcję. Warto jednak pamiętać, że wzwód nie zawsze związany jest bezpośrednio z podnieceniem seksualnym. Czasami pojawia się mimowolnie, na przykład jako reakcja na stresującą sytuację, badanie lekarskie lub mechaniczne pobudzenie, niezwiązane ze stymulacją seksualną. Wzwody pojawiają się także w trakcie snu, a konkretnie w fazie REM. Co objawem zdrowia i sprawności organizmu.
Zaburzenia wzwodu
Zaburzenia erekcji, nazywane impotencją, spotykają zarówno młodsze, jak i starsze osoby. Powody są bardzo różne. Mogą to być kwestie zdrowotne lub wynik stresu. Zdarza się także, że kłopoty z pojawieniem się i utrzymaniem erekcji są wynikiem traumy seksualnej.
Wystąpić mogą następujące stany:
- całkowity brak erekcji pomimo występowania odpowiednich bodźców i gotowości do podniecenia,
- częściowy wzwód członka, który jednak szybko wiotczeje, na przykład przy próbach penetracji,
- krótki wzwód i szybki wytrysk,
- krótki wzwód i brak wytrysku.
Wszystkie te stany wymagają konsultacji lekarskiej. Najczęściej są one całkowicie odwracalne. Po zdiagnozowaniu problemu i zastosowaniu odpowiedniej terapii erekcje wracają i możliwe jest prowadzenie w pełni satysfakcjonującego życia seksualnego.
Ile trwa wzwód penisa?
W praktyce do erekcji dochodzi w wyniku pobudzenia neuronów przywspółczulnych i powstania impulsów nerwowych, które doprowadzają krew do ciał jamistych członka. Przeciętnie męski wzwód trwa od 7 do nawet 15 minut, ale wszystko zależy od intensywności bodźców. Erekcja utrzymuje się do momentu wytrysku lub ustaje.
Czy da się wydłużyć erekcję?
Wielu mężczyzn zastanawia się, czy erekcję, a tym samym czas trwania stosunku seksualnego można wydłużyć. Naturalnym i sprawdzonym sposobem jest ćwiczenie mięśni Kegla, które odpowiadają za pracę pęcherza moczowego. Wraz z nabywaniem doświadczenia seksualnego zwiększa się również wytrzymałość i sprawność. Na wydłużenie czasu penetracji może mieć wpływ także odpowiednia pozycja seksualna. Jeśli celem jest satysfakcja partnerki, dobrym pomysłem może być zaspokojenie jej oralnie lub za pomocą ręcznej stymulacji przed penetracją.
Wzwód penisa to całkowicie naturalna reakcja na bodźce. Czasami jednak erekcja jest zaburzona – warto wówczas udać się do lekarza i zbadać, co może być przyczyną kłopotów. Przede wszystkim jednak nie warto się nadmiernie stresować.
Zobacz także:
- Czym jest ciało jamiste prącia? Od czego zależy erekcja penisa? Czy priapizm jest niebezpieczny?
- Po czym poznać, że facet ma wzwód? Na co zwracać uwagę?
- Co czuje facet podczas wzwodu? Tajemnice erekcji i męskiego orgazmu
- Kiedy erekcja jest prawidłowa? Wzwód i podniecenie seksualne. Jak wygląda mechanizm erekcji?
- Kiedy problemy z erekcją zgłosić do lekarza? Leczenie zaburzenia erekcji i problemy ze wzwodem oraz problemy z potencją