Erekcja jest specyficznym stanem podniecenia, w ramach którego ciało jamiste wypełnia krew powodująca usztywnienie członka. Kluczowe jest utrzymanie tej krwi w członku. Sprawdź, co warto wiedzieć o ciele jamistym i erekcji!
Osiąganie pełnego i satysfakcjonującego wzwodu jest podstawą zadowalającej sprawności seksualnej. Bez tego nie ma możliwości, aby w ogóle doszło do stosunku płciowego. Jednocześnie to właśnie ciało jamiste, które wypełnia krew, musi funkcjonować prawidłowo, aby męska erekcja była pełna. Również od tego, jak dobrze i długo wypełnia je krew, zależy to, ile w ogóle potrwa wzwód.
Czym jest ciało jamiste?
Zacznijmy od wyjaśnienia, czym w ogóle jest ciało jamiste. Pod tym pojęciem encyklopedia ujmuje walcowate struktury tkanki gąbkowatej, które są połączone wraz z ciałem gąbczastym i tkanką łączną, tym samym tworząc pełną strukturę prącia. W wyniku wypełnienia się krwią ciał jamistych dochodzi do zwiększenia jego rozmiarów i usztywnienia penisa. Taki stan nazywany jest wzwodem.
Anatomia ciał jamistych
Przyrodzenie składa się z dwóch ciał jamistych i ciała gąbczastego. Jednak to będące tematem ciała jamiste biegną bezpośrednio od trzonu prącia aż do żołędzia. Przestrzeń ciał jamistych penisa ma nieregularne przestrzenie zawierające krew. Tworzą je mięśnie gładkie, które to odbierają sygnały z mózgu, w którym znajduje się ośrodek erekcji.
Fizjologia działania
Podstawą uzyskania wzwodu jest podniecenie seksualne, które wywołuje uwolnienie tlenku azotu. To zaś rozluźnia mięśnie ciał jamistych i gąbczastego. Obie te struktury są gąbczaste i wypełniają się krwią pochodzącą z tętnicy sromowej większej. To właśnie w ciele jamistym znajduje się około 90% krwi, która w ogóle jest zaangażowana we wzwód. Kluczowe w działaniu całego procesu jest to, że pomimo usztywnienia członka nie dochodzi do ściśnięcia cewki moczowej.
Erekcja u mężczyzny – jak wygląda?
Co do zasady prawidłowe usztywnienie członka polega na tym, że jest on uniesiony i sztywny, a także jego długość i objętość jest znacząco powiększona. Warto przy tym zaznaczyć, że za ten stan może odpowiadać również rdzeń kręgowy wysyłający odpowiednie sygnały.
Jak długo penis jest we wzwodzie?
Czas trwania męskiego wzwodu jest różny u każdego mężczyzny. Na jego długość wpływa m.in. to, jaki jest poziom podniecenia i jaki odbywa się stosunek seksualny. Z zasady jednak szacuje się, że trwa od 7 do 13 minut. Czas ten oczywiście może ulec zmianie. W przypadku problemów z osiągnięciem sztywności penisa może być skrócony. Powodem może być m.in. nieprawidłowość w ciele jamistym, jej złe działanie, ale i inne problemy związane z motoryką narządów płciowych.
Mechanizm erekcji – jakie fazy wzwodu ma prącie?
Wyróżnia się konkretne etapy powiększenia penisa, a także zakończenia stanu nabrzmienia. Co do zasady w wyniku podniecenia, co jest spowodowane np. bodźcami wzrokowymi, następuje napływ krwi tętniczej i jednoczesny odpływ krwi z naczyń żylnych. W tym momencie dochodzi do zwiększenia długości penisa, co nieodmiennie kojarzy się nam ze stanem pobudzenia.
Niesprawność seksualna – uszkodzone ciało jamiste
Penis może być narażony na szereg różnego rodzaju uszkodzeń. Jednym z nich jest złamanie prącia w trakcie jego usztywnienia, co później powoduje nie tylko zaburzenia wzwodu, ale i uszkodzenie przestrzeni jamistych członka. Należy również pamiętać o tym, że jeśli napletek jest zbyt mały i występuje np. stulejka, konieczne może być udanie się do urologa.
Czym jest priapizm?
W medycynie wyróżnia się różnego rodzaju zaburzenia erekcji. Jednym z nich jest priapizm, którym określa się stan pełnej erekcji utrzymujący się nawet przez ponad cztery godziny. Co do zasady polega to na tym, że każda zatoka ciała jamistego wypełniona krwią, która prowadzi do powiększenia i usztywnienia członka, jest wypełniona prawidłowa, ale jednocześnie nie dochodzi do usztywnienia żołędzia. To powoduje wyraźny ból podczas stosunku, a nawet i bez niego.
Przyczyny priapizmu
Omawiany stan dysfunkcjonalności w zakresie prawidłowego przepływu krwi w prąciu może być związany z szeregiem różnorodnych czynników. Wśród przyczyn się wyróżnia:
- Leki – zarówno stosowane do leczenia zaburzeń wzwodu, jak i medykamenty stosowane przeciwdepresyjnie, w stanach chorób psychicznych czy też przeciwkrzepliwe.
- Choroby krwi – np. niedokrwistość sierpowato-krwinkowa lub białaczka.
- Alkohol – jeśli jest nadużywany, a także inne substancje psychoaktywne (w tym marihuana i kokaina).
- Uszkodzenia rdzenia kręgowego,
- Zakrzepica w żyłach bądź też ciałach jamistych.
- Jady niektórych owadów.
Do czego prowadzi priapizm?
Pominięcie leczenia tego poważnego problemu związanego z narządami płciowymi może doprowadzić do trwałego wręcz uszkodzenia tkanek prącia. Niedotlenienie ich może spowodować m.in. trwałą niezdolność nie tylko do utrzymania, ale i uzyskania wzwodu. Innym problemem może być wyraźne i trwałe zniekształcenie penisa.
Jak leczyć problemy z prąciem?
Niezależnie od tego, w jakim zakresie dojdzie do zaburzeń sprawności seksualnej, przede wszystkim trzeba skontaktować się z lekarzem rodzinnym lub bezpośrednio urologiem. Na podstawie wywiadu określi się, czy do leczenia niezbędne będzie działanie w gabinecie urologicznym, czy też może wymagana będzie pomoc seksuologa. To jest konieczne wtedy, gdy problemy mają charakter psychogenny. Niezależnie od tego, co dokładnie spowodowało nieprawidłowości w związku z funkcjonowaniem naszej seksualności, kluczowe jest to, aby nie bagatelizować problemu i udać się po pomoc do specjalisty.
Zobacz także:
- Przedłużająca się erekcja i bolesny wzwód. Czym jest priapizm i jak urologia pozwala go leczyć ?
- Penis wzwód – czym jest erekcja, ile trwa i czy można ją wydłużyć?
- Mechanizm erekcji i poranny wzwód. Nocne erekcje członka. Czy brak porannej erekcji jest problemem?
- Kiedy erekcja jest prawidłowa? Wzwód i podniecenie seksualne. Jak wygląda mechanizm erekcji?
- Kiedy problemy z erekcją zgłosić do lekarza? Leczenie zaburzenia erekcji i problemy ze wzwodem oraz problemy z potencją