HDV

HDV – wirusowe zapalenie wątroby typu D i jego objawy

HDV, zwany także wirusem delta, to wirus zapalenia wątroby, który jest ściśle powiązany z HBV i nie może istnieć samodzielnie bez niego. Jak go rozpoznać i uchronić się przed wirusowym zapaleniem wątroby typu D?

 

Czy wiesz, że oprócz WZW A i B istnieją też inne odmiany, oznaczane kolejnymi literami alfabetu aż do G? Wirus zapalenia wątroby typu D (Hepatitis D Virus) jest mniej znaną odmianą niż HAV i HBV. Do jego namnażania może dojść wyłącznie w organizmach, w których znajduje się już wirus zapalenia wątroby typu B. To powiązanie wynika z faktu, że genom HDV jest otoczony antygenem powierzchniowym HBV.

HDV – jak dochodzi do zarażenia?

Zakażenia tą odmianą WZW są najczęściej spotykane w krajach śródziemnomorskich, Afryce, Rumunii oraz niektórych obszarach Azji i Ameryki Południowej. Istnieją trzy drogi zakażenia wirusem HDV: pozajelitowa (przez zainfekowaną krew), płciowa i okołoporodowa. W związku z tym, czynnikami zwiększonego ryzyka zachorowania są:

  • operacje i badania związane z ryzykiem uszkodzenia tkanek wewnętrznych;
  • dzielenie jednej szczoteczki do mycia zębów, maszynki do golenia lub używanie niesterylnej igły;
  • ciąża i poród – jeśli matka jest nosicielem, może zarazić swoje dziecko;
  • kontakty seksualne, w szczególności niezabezpieczone prezerwatywą – im więcej partnerów, tym większe ryzyko.

Wirusowe zapalenie wątroby typu D – objawy

Ze względu na tak ścisłe powiązanie HDV z HBV, objawy zakażenia tymi wirusami są prawie takie same. Infekcja często przebiega bezobjawowo. Jeśli jednak pojawiają się jakieś symptomy, są to:

  • żółtaczka, czyli żółte zabarwienie skóry i oczu;
  • zmęczenie i osłabienie organizmu;
  • nudności i wymioty;
  • ciemna barwa moczu, przy jednoczesnym rozjaśnieniu stolca;
  • ból po prawej stronie brzucha.
Sprawdź!
Zapalenie cewki moczowej – przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Gdy u chorego na WZW B dochodzi do nadkażenia wirusem HDV, przebieg zapalenia zostaje zaostrzony. W takim przypadku może dojść do ostrej niewydolności wątroby, a nawet zgonu.

WZW D – diagnostyka i badania

W celu rozpoznania tej odmiany choroby, konieczne jest wykonanie odpowiednich badań. Same objawy nie dają dostatecznych informacji, ponieważ nie da się ich odróżnić od innych typów wirusowego zapalenia wątroby. 

Do badań wykrywających obecność HDV w organizmie należą:

  • próby wątrobowe, czyli analiza aktywności enzymów wątrobowych;
  • analiza bilirubiny – barwnika powiązanego z aktywnością wątroby;
  • morfologia krwi;
  • test na obecność przeciwciał anty-HDV – IgM lub IgG.

Leczenie zakażenia wirusem HDV

Po rozpoznaniu WZW D, należy bezwzględnie poddać się terapii lekarskiej. Decyzja o rodzaju zastosowanych środków farmakologicznych należy do leczącego cię specjalisty. Większość dostępnych leków jest niestety mało (lub wcale) skuteczna. Najczęściej stosowany jest interferon alfa, który wykazuje efektywność na poziomie 20%. Nawet transplantacja narządu może wiązać się z niepowodzeniem i wtórnym zakażeniem przeszczepu.

Możesz wspomóc postępowanie medyczne domowymi sposobami, lecz nie należy traktować ich jako alternatywnej terapii. Podczas zwalczania wirusa HDV zaleca się:

  • zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się patogenu – oznacza to unikanie stosowania igieł i innych przyrządów wchodzących w kontakt z krwią;
  • zachęcanie do szczepienia bliskich, którzy nie przeszli cyklu szczepień przeciwko HBV i HDV;
  • odpoczynek;
  • ograniczenie stosowanych leków, które dodatkowo obciążają wątrobę;
  • wyeliminowanie alkoholu ze swojej diety;
  • przerzucenie się na dietę lekkostrawną, ograniczającą błonnik spożywczy, ostre przyprawy, sosy i produkty wysoko przetworzone.

Najbardziej skutecznym sposobem na uchronienie się przed HDV jest szczepionka przeciwko wirusowi zapalenia wątroby typu B. W Polsce jest ona obowiązkowo aplikowana niemowlętom. Wykazuje bardzo dużą efektywność działania, która trwa przez całe życie.

HDV to wirus ściśle uzależniony od HBV, który nie może bez niego zaatakować ludzkiego organizmu. Ich obecność powoduje niebezpieczne dla zdrowia i życia wirusowe zapalenie wątroby. Można się jednak skutecznie przed nim uchronić poddając się cyklowi szczepień przeciwko wirusom HAV i HDV.


Sprawdź!
Na co wpływa testosteron u kobiet i mężczyzn? Nadmiar i niedobór męskiego hormonu – jak podnieść poziom testosteronu?

Zobacz także:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
abstynencja seksualna a prostata

Abstynencja seksualna a prostata - czy aktywność seksualna obniża ryzyko chorób prostaty?

Next Article
ellaone czy escapelle

EllaOne czy Escapelle – która tabletka „dzień po” będzie lepsza?