Trichofilia to partializm, czyli typ fetyszyzmu związanego z jednym, konkretnym elementem, w tym wypadku włosami na ciele człowieka. Zwykle zaburzenie to dotyczy włosów na głowie, jednak zdarzają się również inne upodobania.
Pobudzenie seksualne w tym wypadku wywołuje oglądanie włosów na głowie, piersiach czy pod pachami. Istnieje także odmiana trichofilii, która dotyczy owłosienia łonowego. Czy ten rodzaj parafilii może być szkodliwy?
Mechanizm działania zaburzenia
Osoby, u których występuje ten typ fetyszyzmu, mogą odczuwać przyjemność seksualną wyłącznie wtedy, gdy mogą obserwować owłosienie własne lub partnera. Dotyczy to zarówno włosów na głowie, jak i innych owłosionych części ciała, jak pachy, klatka piersiowa czy też miejsca intymne.
Zdarza się, że takie upodobania seksualne wiążą się z potrzebą konkretnej fryzury czy długości tych włosów. To zaburzenie, w którym zyskują one wymiar głęboko erotyczny.
Czy trichofilia jest szkodliwa?
Jak każde zaburzenie związane z fetyszem seksualnym, również trichofilia ma swoje podłoże w psychice człowieka. Jeśli niepokoją cię zachowania partnera lub też sam borykasz się z tym problemem i nie czujesz się z tym pewnie, możesz udać się do seksuologa.
Trichofilia to fetyszyzm, który uchodzi za raczej nieszkodliwy. Osoby, które cierpią na to zaburzenie zwykle potrzebują dodatkowego bodźca w postaci włosów, by móc w pełni osiągnąć satysfakcję ze stosunku.
Zobacz także:
- Kompleks Pigmaliona jako odmiana fetyszyzmu. Jak powstał i w jaki sposób się objawia?
- Pigmalionizm – zaburzenie seksualne nastawione na dzieło sztuki
- Nimfofilia – zaburzenie seksualne dotyczące dojrzałych mężczyzn. Na czym polega?
- Gerontofilia – kiedy starość jest podniecająca. Na czym dokładnie polega ten rodzaj parafilii?
- Agorafilia, czyli seks w miejscu publicznym. Dlaczego to takie przyjemne?