fetyszyzm

Fetyszyzm – odmienność czy zaburzenie seksualne? Kim jest fetyszysta i jakie są rodzaje fetyszy?

Fetyszyzm uznaje się za jedną z parafilii, w ramach której podniecenie i osiągnięcie satysfakcji seksualnej umożliwia wyłącznie kontakt z obiektem pobudzającym, czyli fetyszem. Kim jest fetyszysta? I czy jest to zaburzenie, które należy leczyć? Sprawdź.

Potocznie każde specyficzne upodobanie seksualne zwykło się nazywać fetyszem. Jest to jednak nie do końca właściwe użycie tego słowa. To, że podobają ci się muskularni mężczyźni, lubisz gadżety erotyczne czy podnieca cię dotykanie stóp podczas stosunku nie oznacza jeszcze, że jesteś fetyszystą. Z medycznego punktu widzenia fetyszyzm nie jest preferencją, lecz zaburzeniem. Nie urozmaica życia erotycznego, lecz sprowadza je wyłącznie do kontaktu z danym obiektem, co może powodować poważne problemy zdrowotne i społeczne. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na ten temat.

Fetyszyzm – co to takiego?

Fetysz to określenie pochodzące od francuskiego słowa fétiche, oznaczającego bożyszcze, amulet lub talizman. Terminem tym nazywa się obiekt bądź sytuację, których występowanie jest warunkiem koniecznym do osiągnięcia podniecenia i orgazmu. Fetyszyzm jest więc zaburzeniem preferencji seksualnych, w ramach którego brak określonego bodźca może powodować słabsze doznania seksualne lub w ogóle je wykluczać.

Rodzaje fetyszy

Istnieje nieskończona ilość przedmiotów lub sytuacji, które mogą stanowić dla człowieka dodatkowy bodziec seksualny. Podniecające może być w zasadzie wszystko. Trudno wobec tego wskazać konkretną liczbę odmian fetyszy. Niektóre są bardziej popularne, a nawet mieszczące się w ramach norm społecznych, inne postrzegane są natomiast jako dewiacje lub zboczenia.

Dla przykładu słynny fetysz stóp lub zamiłowanie do konkretnej części garderoby to odmiany fetyszyzmu, które nie budzą powszechnego zgorszenia. Inaczej wygląda kwestia koprofilii, gdzie jednego z partnerów podnieca kał, nacieranie się nim, a nawet zjadanie go. Przez większą część społeczeństwa preferencja ta jest uważana za skrajnie odrażającą, a do tego szkodliwą dla zdrowia.

Sprawdź!
Felching – na czym polega? Jak go wykonać? Czy jest niebezpieczny?

Jakie inne sytuacje, przedmioty, wydzieliny, części ciała lub garderoby mogą stanowić źródło podniecenia seksualnego? Poniżej zestawiliśmy 15 najpopularniejszych fetyszy:

  • agorafilia – fetysz związany z uprawianiem seksu w miejscach publicznych;
  • akrotomofilia, dysmorfofilia – sytuacja, w której podniecenie wywołuje pozbawione kończyn lub zdeformowane ciało partnera;
  • apotemnofilia – postać masochizmu, kiedy podniecenie jest związane z amputacją własnej kończyny;
  • autonepiofilia – sytuacja, w której przyjemność seksualną wywołuje udawanie niemowlaka;
  • endytofilia – potrzeba uprawiania seksu z partnerem lub partnerką w pełnym ubraniu;
  • grawiditofilia – obiektem podniecenia jest brzuch ciężarnej kobiety;
  • heterochromofilia – pobudzenie seksualne powoduje odmienny kolor skóry partnera lub partnerki;
  • klizmafilia – przyjemność osiągana jest na drodze wlewów doodbytniczych (np. podczas wykonywania lewatywy);
  • koprofilia – obiektem pożądania jest kał i seksualne aktywności z nim związane;
  • nekrofilia – chęć realizacji swoich potrzeb seksualnych z ludzkimi zwłokami;
  • ozolagnia – fetysz związany z zapachami;
  • pigmalionizm (agalmatofilia) – sytuacja, w której przedmiotami wywołującym podniecenie są ikony, zdjęcia lub obrazy;
  • podofilia – fetysz stóp;
  • sthenolagnia – obsesyjne zamiłowanie do muskulatury, w ramach którego osiągnięcie seksualnej satysfakcji jest zależne od umięśnienia partnera;
  • urofilia – obiektem wywołującym podniecenie jest mocz – wąchanie go, dotykanie lub zlizywanie.

Kiedy należy udać się do specjalisty?

Jeśli fetysz ma charakter opcjonalny i jedynie wzmaga podniecenie fetyszysty, nie ma szczególnych powodów do obaw. Osoba o takich preferencjach powinna oczywiście znaleźć sobie partnera seksualnego, dla którego ów fetysz również będzie podniecający. Urofil będzie szczęśliwy u boku osoby, która lubi sikać na partnera, zaś fetyszysta stóp będzie świetnie bawić się z kimś, kto uwielbia ich stymulowanie.

Niedopuszczalne jest zmuszanie partnera lub partnerki do brania udziału w czynnościach erotycznych, z którymi czują się niekomfortowo. Jeśli zachodzi taka sytuacja, należy koniecznie zgłosić się po pomoc.

Sprawdź!
Snowballing jako interesująca praktyka seksualna. Na czym dokładnie polega?

Kolejnym powodem do obaw jest moment, w którym dany strój, przedmiot, część ciała czy okoliczności przestają być jedynie dodatkiem do zabaw w łóżku, lecz stają się ich głównym elementem. Kiedy brak określonego obiektu sprawia, że niemożliwe jest osiągnięcie satysfakcji seksualnej, a marzenia i fantazje o fetyszu stają się obsesją, również warto zasięgnąć porady lekarskiej.

Reasumując, w każdej sytuacji, w której fetysz nie pozwala cieszyć się seksem i bliskością, gdyż staje się dla zaburzonej osoby istotniejszy niż partner lub partnerka, należy udać się do specjalisty. Psychiatrzy uznają, że fetyszyzm można zdiagnozować wtedy, gdy nawracające, silnie podniecające fantazje i zachowania związane z danym, niekonwencjonalnym obiektem lub sytuacją trwają dłużej niż 6 miesięcy.

Na ogół dochodzi wówczas do pogorszenia stanu psychicznego, emocjonalnego i społecznego jednostki lub jej partnera. Osoba zaburzona nie jest w stanie funkcjonować w życiu rodzinnym i zawodowym, gdyż fetysz odbiera jej całą radość życia. W takiej sytuacji należy bezzwłocznie udać się na leczenie.


Zobacz także:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
testosteron

Na co wpływa testosteron u kobiet i mężczyzn? Nadmiar i niedobór męskiego hormonu – jak podnieść poziom testosteronu?

Next Article
Powiększanie ust – wypełniaczem czy własnym tłuszczem

Powiększanie ust – wypełniaczem czy własnym tłuszczem?