Niektórzy mężczyźni (rzadziej kobiety) czerpią przyjemność z faktu obnażania swojego partnera przed innymi. Takie zachowania znane były już w czasach starożytnych. Na czym dokładnie polega ten mechanizm?
Kandaulezizm, inaczej także zespół Vadima, to upodobanie do prezentowania nagości swojego partnera seksualnego, a także odczuwanie przyjemności i satysfakcji z faktu podglądania własnego współżycia przez obcych. Czy taka postawa może przynosić szkody?
Kandaulezizm – skąd się wziął?
Nazwa przypadłości pochodzi od imienia starożytnego króla Lidii, Kandaulesa, który miał prezentować ukradkiem własną żonę Rodopę i jej atuty jednemu ze swoich strażników. Mit głosi, że kiedy kobieta się o tym dowiedziała, zażądała śmierci strażnika, a gdy mąż odmówił, zasugerowała mężczyźnie by w takim razie uśmiercił króla, objął tron i pojął ją za żonę i tak też się stało.
Na czym polega kandaulezizm?
Osoba cierpiąca na to zaburzenie ma satysfakcję z tego, że ktoś inny widzi nago jego partnerkę albo podgląda ich wspólnie w czasie miłosnych uniesień. W innej wersji podniecające może być też robienie zdjęć w trakcie stosunku, a następnie pokazywanie tych fotografii innym. Jest to rodzaj obnażania się ze swojej prywatności czy raczej intymności.
Czy to choroba?
Tego rodzaju zaburzenie uznawane jest za swoistą patologię, a czasem zbliżoną nawet do zespołu prowokowanej (kontrolowanej) zdrady, gdyż takie zachowania rzeczywiście mogą stanowić do tego zachętę. By zdiagnozować problem i jego przyczynę, warto skorzystać z pomocy seksuologa lub psychoteraputy, który wdroży leczenie dobrane do indywidualnego przypadku.
Kandaulezizm jest patologią zbliżoną do masochizmu i ekshibicjonizmu. Z uwagi na fakt, że uwzględnia udział w całym procederze drugiej osoby, może prowadzić do konfliktów między partnerami, a nawet rozpadu związku.
Zobacz także:
- Wojeryzm – podglądanie jako źródło przyjemności. Na czym polega podglądactwo? Czy trzeba je leczyć?
- Odgrywanie ról niemowlęcych w łóżku, czyli infantylizm parafiliczny
- Czym jest tanatofilia i czy to zburzenie podlega leczeniu? Sprawdź!
- Ekshibicjonizm – rodzaje zaburzenia i sposoby jego leczenia
- Trichofilia to sytuacja, w której włosy stają się bodźcem erotycznym. Jak rodzą się takie upodobania?