Odgrywanie ról niemowlęcych w łóżku, czyli infantylizm parafiliczny

Pola Wiśniewska
infantylizm parafiliczny

W fachowej literaturze infantylizmu parafilicznego nie wiąże się raczej z pedofilią. Dowiedziono bowiem, że te dwa zjawiska mają różne podłoże psychologiczne. Na czym dokładnie polega omawiany mechanizm?

Infantylizm parafiliczny to jeden z rodzajów fetyszyzmu seksualnego, który polega na wykonywaniu różnych czynności z okresu niemowlęcego i czerpanie z tego przyjemności. W osiągnięciu pożądanego efektu często pomagają wówczas rekwizyty, np. smoczek czy pielucha. Czy takie zachowania są niebezpieczne albo szkodliwe?

Mechanizm działania

Infantylizm parafiliczny uchodzi raczej za niegroźne zaburzenie, które polega na upodobaniu sobie w kontaktach seksualnych narracji niemowlęcej. Osoby, które przejawiają takie skłonności, uzyskują satysfakcję z faktu wykorzystania w tym celu takich akcesoriów, jak dziecięcy smoczek albo pielucha czy też przebieranie się w dziecięce ubrania. Można powiedzieć, że jest to po prostu zabawa w dorosłego niemowlaka, jednak istnieje także bardziej rygorystyczna odmiana takiego infantylizmu. 

Polega ona na wprowadzeniu w zabawę czynności sado-masochistycznych oraz narracji kary i nagradzania niegrzecznego lub grzecznego dziecka. 

Skąd bierze się skłonność do autonepiofilii?

Przeprowadzone badania dowodzą, że tego rodzaju zaburzenie nie wiąże się raczej bezpośrednio z problemami w związku lub niską samooceną chorego. Osoby poddawane analizie deklarowały w większości, że metoda ta nie jest bezwarunkowo konieczna do odczucia przez nie satysfakcji seksualnej, a jedynie stanowi pewne urozmaicenie współżycia. Być może jest to więc niegroźna fantazja poprawiająca samopoczucie i uatrakcyjniajaca sferę seksualną.

Infantylizm parafiliczny może mieć różne oblicza, jednak zawsze, podobnie jak inne parafilie, ma swoje psychologiczne podłoże. Warto skonsultować jego objawy z seksuologiem, który oceni, czy takie zachowania są szkodliwe i podpowie, jak sobie z nimi radzić.


Zobacz także:

Sprawdź!
Hybristofilia – kiedy kobieta kocha przestępcę. Z czego wynika pociąg do zbrodniarzy?

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts