Testosteron – jakie skutki uboczne może mieć terapia hormonalna? O negatywnych efektach nie zawsze się mówi, a są one bardzo istotne. Najpierw jednak warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie jest działanie testosteronu, jaka jest jego optymalna ilość i jak ją zwiększyć.
Kuracje testosteronem stosowane są w celu spowolnienia zmian, które występują naturalnie wraz z wiekiem lub złagodzenia objawów niedoboru, który może wynikać z innych przyczyn niż wiek. Konsekwencje niedoboru testosteronu to obniżenie poziomu energii życiowej i seksualnej, wolniejszy metabolizm, kłopoty ze snem, koncentracją, stany depresyjne, wahania nastroju. Terapia hormonalna przynosi wiele korzyści. Prawie u 70 procent mężczyzn zaobserwować można zdecydowany wzrost libido, a u 40 procent panów poprawia się erekcja. Jednak jeśli chodzi o testosteron skutki uboczne terapii także są możliwe. Sprawdź, co oznacza niski poziom testosteronu we krwi, jakie są objawy, a także czym może grozić nadmiar testosteronu.
Testosteron – jego znaczenie dla organizmu
Testosteron należy do najważniejszych androgenów, które naturalnie występują w ludzkim organizmie. Szczególne znaczenie optymalne stężenie testosteronu ma dla mężczyzn – jest to główny męski hormon płciowy. Odpowiada za regulację wielu procesów, zwłaszcza tych związanych z rozwojem męskich cech płciowych, ale także z poziomem energii, sprawnością seksualną, płodnością, dobrym samopoczuciem. Testosteron to także najbardziej znany i najpowszechniej używany środek anaboliczno-androgenny w historii.
Jego syntetyczna forma została wyizolowana w roku 1935. Nie minęło wiele czasu, zanim został stosowany jako lek o bardzo szerokim spektrum działania. Aktualnie syntetyczny testosteron wykorzystywany jest często jako element hormonalnej terapii zastępczej u dojrzewających chłopców, którzy zmagają się z hipogonadyzmem, jak i u dojrzałych mężczyzn z zaburzeniami poziomu tego hormonu, głównie wynikającymi z postępującego procesu starzenia się. Wykorzystywany jest także u kobiet, jako lek podawany paniom zmagającym się z nieoperacyjnym rakiem piersi.
Testosteron a sport
Duży potencjał testosteronu syntetycznego, zwłaszcza jego wpływ na zwiększanie masy mięśniowej i siły sprawił, że zainteresowało się nim także środowisko sportowego. W wyniku tego środek stał się jednym z najpowszechniejszych środków dopingujących w różnych dyscyplinach sportowych, a zwłaszcza siłowych. Jeśli chodzi o testosteron, skutki uboczne takiej terapii mogą być bardzo dotkliwe, dlatego kluczowe jest odpowiednie dawkowanie i stosowanie tylko w przypadkach medycznie uzasadnionych.
Objawy niedoboru testosteronu
Jeśli poziom męskiego hormonu płciowego jest niewystarczający, może to być wskazanie do stosowania testosteronu syntetycznego. Taką decyzję jednak zawsze podejmuje lekarz, który udziela także informacji na temat testosteron – skutki uboczne. A jakie konsekwencje niskiego poziomu testosteronu można zaobserwować, które powinny wzbudzić niepokój?
- spadek energii życiowej,
- obniżenie sprawności seksualnej, spadek libido,
- trudności z utrzymaniem erekcji, mniejsze częstotliwość i jakość wzwodu,
- pogorszenie samopoczucia, wahania nastroju, stany depresyjne,
- odczuwanie przewlekłego zmęczenia,
- kłopoty ze snem, bezsenność,
- obniżenie sprawności intelektualnej,
- spadek masy mięśniowej i siły,
- wzrost wagi, zwłaszcza otyłość brzuszna,
- spadek gęstości mineralnej kości.
Kuracja testosteronem – kiedy się ją stosuje?
Kiedy lekarz zleca leczenie testosteronem? Przede wszystkim celem jest zatrzymanie zmian w organizmie mężczyzny, które może powodować niedobór. Warto jednak pamiętać, że zastępcza terapia hormonalna różni się u kobiet i mężczyzn. U pań podaje się hormony, bo organizm przestał je wytwarzać. Natomiast u panów jądra dalej produkują, ale w niewystarczającej ilości. Bardzo często najbardziej dotkliwe zmiany, skłaniające do sięgnięcia po terapię, są związane z przewlekłym zmęczeniem, silnie pogorszonym nastrojem i przede wszystkim, spadkiem sprawności seksualnej. Niestety nie dotyka to tylko mężczyzn po 50. roku życia, ale coraz młodszych. Terapia testosteronem stosowana jest także u chłopców w okresie dojrzewania, żeby pobudzić ich organizm do większej produkcji tego hormonu.
Testosteron a rak prostaty
Wiele osób obawia się, że jeśli chodzi o testosteron, skutki uboczne obejmują także tak poważne zmiany, jak rozwój raka prostaty. Jest to mit, chociaż prawdą jest, że ten rodzaj nowotworu jest wrażliwy na poziom męskiego hormonu. U mężczyzn, u których rozpoznano takiego zmiany chorobowe, poziom testosteronu wpływa na agresywność raka. Dlatego przed rozpoczęciem kuracji tak ważne jest wykonanie wszystkich niezbędnych badań, a także zebranie przez lekarza wnikliwego wywiadu. Ostrożność powinni zachować zwłaszcza panowie, którzy mają w rodzinie przypadki zachorowania na raka prostaty. To powinno skłonić do regularnych kontroli lekarskich i sprawdzania stanu zdrowia nie tylko w kontekście stężenia testosteronu.
Testosteron – skutki uboczne
Jeśli chodzi o testosteron, skutki uboczne mogą być różne. Warto podkreślić, że to, jakie konsekwencje przyniesie iniekcja tego hormonu z zewnątrz, zależy w dużej mierze od czynników genetycznych. Za nadmiar testosteronu uważana jest ilość 923 ng/dl. Jednak co ważne, nie oznacza to, że przy takiej ilości we krwi u każdego wystąpią skutki uboczne. Mogą one pojawić się po mniejszej ilości lub wcale.
A oto najpowszechniejsze negatywne konsekwencje zastępczej terapii hormonalnej testosteronem:
- nadmierne owłosienie ciała przy jednoczesnym łysieniu na głowie,
- trądzik, problemy skórne, przetłuszczająca się cera,
- nadpobudliwość, wahania nastroju, niekontrolowana agresja, urojenia,
- nadciśnienie tętnicze,
- bóle głowy, migreny,
- kłopoty ze snem, bezsenność,
- zwiększony poziom żeńskich hormonów – estrogenów, co może skutkować ginekomastią, czyli powiększeniem się piersi,
- przerost prostaty,
- zaburzenia pracy mięśnia sercowego.
Jeśli zastanawiasz się nad podjęciem zastępczej terapii hormonalnej, pamiętaj, że przyjmując testosteron skutki uboczne mogą się pojawić. Podkreślamy także, że przyjmowanie hormonów powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza. Skutki terapii testosteronem na własną rękę mogą być bardzo poważne. Kluczowa jest nie tylko dawka testosteronu, ale także obserwacja stanu organizmu przed i po terapii.
Zobacz także:
- Niski poziom testosteronu – o czym świadczy jego niedobór? Jakie są przyczyny, objawy, a także sposób leczenia?
- Na co wpływa testosteron u kobiet i mężczyzn? Nadmiar i niedobór męskiego hormonu – jak podnieść poziom testosteronu?
- Andropauza, czyli męskie przekwitanie – poznaj przyczyny i objawy
- Libido u mężczyzn – kiedy rośnie ochota na seks, a kiedy notuje się spadek libido?
- Jakie skutki powoduje abstynencja seksualna? Dlaczego warto uprawiać seks oraz jak brak seksu i orgazmu niszczy relacje?