ile kosztuje zmiana płci

Ile kosztuje zmiana płci? Sprawdź, jaka jest cena operacji i terapii hormonalnej

Ile kosztuje zmiana płci z żeńskiej i jaki jest jej przebieg to pytania, które zadaje sobie wiele osób. Nie da się ukryć, że koszta korekty są jednym z wyznaczników tego, czy dana osoba będzie w stanie się jej poddać. Dowiedz się więcej z poniższego tekstu!

Proces korekty płci należy do bardzo skomplikowanych, czasochłonnych oraz kosztownych zabiegów. Mimo to wiele osób transpłciowych z niecierpliwością czeka na możliwość poddania się tranzycji. Sprawdź, jak przebiega ten proces, z medycznego punktu widzenia i ile kosztuje zmiana płci w Polsce.

Korekta płci – czym jest?

Zmiana płci, a raczej jej korekta, odnosi się do chirurgicznej procedury przeprowadzanej na ciele pacjenta, który pragnie uzyskać spójność pomiędzy swoją tożsamością płciową a wyglądem cech zewnętrznych. Zazwyczaj oznacza to wykonanie rekonstrukcji klatki piersiowej oraz obszaru genitaliów. Proces korekty płci jest ostatnim z etapów tranzycji, który poprzedzają m.in. tranzycja społeczna, terapia hormonalna oraz zabiegi kosmetyczne, jak depilacja laserowa, makijaż permanentny itp.

Tranzycja składa się z wieloetapowych, skomplikowanych i wymagających procesów; sama możliwość chirurgicznej korekty, w zależności od kraju, wiąże się ze spełnieniem wielu warunków, jak wprowadzenie zmian w płci metrykalnej itd. Nie ma obecnie ujednoliconych danych, które wskazywałyby ile osób rocznie poddaje się korekcie płci w Polsce. I chociaż pojawia się coraz więcej chirurgów specjalizujących się w tego typu zabiegach, koszty operacji oraz skomplikowane przepisy odnośnie jej sprawiają, że wiele osób transpłciowych rezygnuje z poddania się korekcie. Ci, którzy są zdeterminowani, muszą natomiast liczyć się z różnymi przeciwnościami i długimi przygotowaniami.

Sprawdź!
Ile jest orientacji seksualnych i co warto o nich wiedzieć? Poznaj rodzaje orientacji seksualnych!

Na czym polega terapia hormonalna?

Przed operacją korekcyjną, osoba transpłciowa poddawana jest tzw. terapii hormonalnej. W Polsce nie ma wystandaryzowanych przepisów, co do tego, który specjalista ma prawo do wypisywania recept na leki; zazwyczaj robi to lekarz posiadający specjalizację endokrynologiczną. Jego wiedza i doświadczenie pozwalają ustalić, jaką dawkę hormonów powinna przyjmować dana osoba. Ponadto lekarz czuwa nad zdrowiem pacjenta i obserwuje reakcję jego organizmu na przyjmowane leki.

Hormonoterapia pozwala osobie transpłciowej na uzyskanie drugorzędnych cech płciowych. Niektóre z nich mogą natomiast okazać niezbędne dla przeprowadzenia chirurgicznej korekty płci. Efekty hormonoterapii prezentują się następująco, dla mężczyzn oraz kobiet:

Efekty przyjmowania testosteronu

  • Owłosienie typu męskiego na ciele i twarzy.
  • Zanik miesiączek.
  • Obniżenie tembru głosu.
  • Pojawienie się łysienia typu męskiego.
  • Trądzik.
  • Atrofia pochwy.
  • Zwiększenie poziomu libido.
  • Zwiększenie tkanki mięśniowej.
  • Redystrybucja tkanki tłuszczowej.
  • Powiększenie się łechtaczki.

Efekty przyjmowania estrogenów

  • Zanik owłosienia typu męskiego.
  • Zmniejszenie spermatogenezy.
  • Zmniejszenie masy mięśniowej.
  • Redystrybucja tkanki tłuszczowej.
  • Zmniejszenie częstości spontanicznych erekcji.
  • Zmniejszenie objętości prostaty i jąder.
  • Powiększenie piersi.
  • Zmniejszenie się łojotoku.

Warto wspomnieć, że nie wszystkie organizmy reagują tak samo na hormonoterapię. Powyższe przykłady przedstawiają wyłącznie efekty, które obserwuje się najczęściej.

Operacja zmiany płci – jaki ma przebieg?

Proces chirurgicznej korekty płci jest długi, skomplikowany i bardzo bolesny. Wybierając gabinet chirurgiczny warto się upewnić, że mamy do czynienia z profesjonalistami, którzy znają się na rekonstrukcji narządów płciowych.

Zabiegi, którym poddawane są osoby transpłciowe w Polsce, można podzielić na:

  • te, których wykonanie możliwe jest bez wcześniejszego uzgodnienia danych;
  • oraz te, które należy poprzedzić wprowadzeniem stosownych zmian dotyczących płci metrykalnej.

Korekta płci u mężczyzn

Transpłciowi mężczyźni są poddawani różnorodnym zabiegom, mającym na celu zmianę cech zewnętrznych na pasujące do ich tożsamości płciowej. Zgodnie z informacjami podawanymi przez Fundację Trans-Fuzja, bez konieczności uzgodnienia danych możliwe jest przeprowadzenie mastektomii, nazywanej także rekonstrukcją klatki piersiowej. Polega ona na zmniejszeniu objętości lub całkowitym usunięciu piersi. Z kolei zabiegi, którym mężczyzna może się poddać dopiero po uzgodnieniu zmiany płci w dokumentach, to:

  • histerektomia – usunięcie macicy. W Polsce wykonanie operacji na NFZ możliwe jest tylko w przypadku posiadania płci męskiej w dowodzie osobistym;
  • zabiegi SRS (sex reassignment surgery), czyli przeprowadzane na genitaliach  – metoidioplastyka lub falloplstyka, polegają na uformowaniu penisa.
Sprawdź!
Orgazm bez wytrysku u mężczyzn – co to jest suchy wytrysk?

Korekta płci u kobiet

U transpłciowych kobiet poddających się chirurgicznej korekty płci, przeprowadza się takie zabiegi jak:

  • piłowanie jabłka adama;
  • powiększenie piersi;
  • feminizacja twarzy;
  • feminizacja głosu – zabieg chirurgiczny, którego celem jest podniesienie tonu głosu.

Wszystkie powyższe operacje mogą zostać przeprowadzone bez wcześniejszego uzgodnienia danych metrykalnych. Te, które, według polskiego prawa, tego wymagają, to przede wszystkim orchidektomia, czyli usunięcie jąder, oraz waginoplastyka, polegająca na utworzeniu pochwy.

Korekta płci – cena

Jednym z powodów, dla którego wiele transpłciowych kobiet i mężczyzn nie decyduje się na poddanie chirurgicznej korekcie płci, jest cena. Operacja rekonstrukcji narządów płciowych nie jest refundowana przez NFZ, zatem koszta, jakie trzeba ponieść, często przekraczają finansowe możliwości osób trans.

Same konsultacje ze specjalistami z dziedziny endokrynologii, psychiatrii, seksuologii i chirurgii to koszt ok. 200 zł za wizytę. Cena za wszystkie zabiegi zmieniające wygląd narządów rozrodczych wynosi natomiast od 40 do ponad 50 tys. zł. Jeżeli dana osoba pragnie przy okazji poddać się zabiegom kosmetycznym, np. powiększaniu piersi, feminizacji twarzy czy modelowaniu sylwetki, koszta mogą znacząco wzrosnąć.

Korekta płci – podsumowanie

Korekta płci to długi i skomplikowany proces, wiążący się z ogromnymi kosztami. Pomimo dysforii płciowej, jakiej bardzo często doświadczają osoby transpłciowe, dla większości z nich opcja chirurgicznego uzgodnienia płci jest po prostu nieodsiągalna.


Zobacz także:

Sprawdź!
Seks w pracy – niebezpieczna fantazja erotyczna. Sprawdź, co warto wiedzieć o biurowych romansach

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Article
czy biorąc tabletki antykoncepcyjne można kończyć w środku

Czy biorąc tabletki antykoncepcyjne, można kończyć w środku?