Operacja zmiany płci, a tak naprawdę jej korekta, to proces polegający na dopasowaniu cech zewnętrznych do tożsamości płciowej danej osoby. Przekonaj się, na czym dokładnie polegają poszczególne etapy tranzycji i jakie są rodzaje zabiegów chirurgicznych.
Odczuwanie przynależności do płci przeciwnej, a nie tej, którą przypisano przy urodzeniu, bardzo często wiąże się z cierpieniem i chęcią korekty swoich zewnętrznych cech. Do jednego z etapów na drodze wielu transpłciowych osób należy operacja zmiany płci, czyli chirurgiczna korekta narządów płciowych. Sprawdź, kto kwalifikuje do zabiegu, czyje opinie mają znaczenie oraz czym charakteryzują się operacje u mężczyzn i kobiet.
Dlaczego korekta, a nie zmiana płci?
Warto wytłumaczyć, dlaczego zmiana płci, choć nadal jest terminem powszechnie stosowanym, nie jest poprawną nazwą. Jak wskazują pracownicy fundacji Transfuzja tożsamość płciowa jest przede wszystkim w naszej głowie. Nie da się jej zatem zmienić, a jedynie dopasować do niej swoje ciało. Lepiej zatem mówić o korekcie płci.
W jakim wieku można przeprowadzić zabieg?
Uświadomienie sobie, że jest się osobą transpłciową, może nastąpić w każdym wieku, zarówno w dzieciństwie, jak i na późniejszym etapie życia. Aby korekta płci oraz poprzedzone nią konsultacje, terapia hormonalna itd. były możliwe, pacjent musi mieć skończone 18 lat. Jeżeli osoba transpłciowa ma 16-17 lat, może umawiać się na wizyty u specjalistów tylko po uzyskaniu zgody rodziców. W przypadku młodzieży poniżej 16 roku życia podczas konsultacji konieczna jest nie tylko zgoda, ale i obecność rodziców lub opiekunów prawnych.
Przygotowania do operacji korekty płci
Zanim jeszcze operacja zmiany płci będzie możliwa, każda osoba transpłciowa musi przejść bardzo długą drogę i odwiedzić wielu specjalistów, którzy zadecydują o dalszej przyszłości swojego pacjenta. W naszym kraju nie ma określonych standardów co do tego, jak powinny dokładnie wyglądać poszczególne etapy, co sprawia, że żaden proces tranzycji nie jest taki sam. Sprawdź, co jest niezbędne do uzyskania możliwości poddania się korekcie płci.
Opinie specjalistów – seksuolog
Jednym z pierwszych, najważniejszych kroków każdej osoby transpłciowej, powinna być wizyta u seksuologa. Bardzo często jest on jednocześnie lekarzem prowadzącym. Oznacza to, że będzie on obecny podczas cały proces tranzycji. Wizyty u seksuologa nie jest refundowane przez NFZ, warto więc zastanowić się, czy dany specjalista na pewno nam odpowiada.
Czasami zdarza się, że seksuolog posiada także inną specjalizację, np. psychiatryczną, endokrynologiczną itd. W takim wypadku można spróbować umówić się do tego samego specjalisty na inne badania – tym razem już na NFZ. Szczególnie przydatne jest to, jeżeli dany lekarz-seksuolog jest także psychiatrą, bowiem nie trzeba szukać kolejnej osoby do ewaluacji psychiatrycznej.
Jaki jest cel wizyty u seksuologa? Przede wszystkim pomaga on zrozumieć, czym jest transpłciowość, jak przebiega zazwyczaj proces tranzycji i czego można się spodziewać po poszczególnych jej etapach. Lekarz zleca także szereg niezbędnych badań, sugeruje terapię hormonalną, kieruje na operację korekty płci oraz wystawia odpowiednie dokumenty do sądu.
Opinia psychiatry
Do otrzymania stosownej opinii psychiatry wystarcza zazwyczaj jedna wizyta. Podczas niej lekarz określa, czy jego pacjent nie ma zaburzeń natury psychicznej, które mogłyby przeszkodzić w tranzycji lub znacząco ją utrudnić.
Opinia psychologa
W celu uzyskania opinii psychologa, należy przede wszystkim postarać się o skierowanie do takowego (np. od lekarza-internisty). Wówczas można udać się na wizytę, zarówno na NFZ, jak i prywatnie.
Hormonoterapia – znalezienie specjalisty
Leki hormonalne są możliwe w Polsce do wykupienia tylko po wypisaniu recepty przez lekarza, który najczęściej ma specjalizację endokrynologiczną. Na początku najprawdopodobniej zleci on szereg badań krwi i hormonów, aby móc dopasować odpowiednie leki i ich dawkowanie. Jeżeli coś w wynikach zaniepokoi lekarza, zaleci on dalsze testy lub przepisze leki, które pomogą w ustabilizowaniu stanu zdrowia. Dopiero wówczas możliwe będzie rozpoczęcie hormonoterapii.
Dosyć wygodną opcją jest fakt, że po otrzymaniu zaświadczenia o konieczności stałego przyjmowaniu hormonów, o wypisanie nowej recepty można prosić każdego lekarza – nie trzeba czekać na możliwość wizyty u endokrynologa.
Terapia hormonalna – efekty
Rozpoczęcie terapii hormonalnej u mężczyzn i kobiet przebiega nieco inaczej. Do zmian, jakie zachodzą w ciele kobiecym, po rozpoczęciu przyjmowania estrogenu, należą m.in.:
- Zmniejszenie owłosienia męskiego.
- Obniżenie masy mięśniowej.
- Zmniejszenie libido.
- Zmniejszenie się łojotoku skóry.
- Zmniejszenie się objętości jąder oraz pogorszenie się jakości nasienia.
- Zmniejszenie objętości prostraty.
- Powiększenie piersi.
W przypadku mężczyzn hormon, który się im przepisuje, to testosteron. Wraz z kontynuowaniem terapii hormonalnej, w ciele następują takie zmiany jak:
- Zwiększenie libido.
- Zwiększenie masy mięśniowej.
- Brak miesiączki.
- Atrofia pochwy i powiększenie łechtaczki.
- Łysienie męskie.
- Pojawienie się zarostu
- Trądzik.
Operacja chirurgiczna – przygotowanie
Korekta płci – rodzaje zabiegów
- Rekonstrukcja klatki piersiowej i powiększenie biustu.
- Spiłowanie jabłka Adama.
- Operacja feminizacji twarzy.
- Chirurgiczny zabieg feminizacji głosu, pozwalający podnieść wysokość tembru.
- Lipoplastyka.
Z kolei zabiegi, którym osoba transpłciowa może się poddać tylko po wcześniejszym ustaleniu odpowiednich danych w dokumentach, to:
- Histerektomia.
- Orchidektomia.
- Wszelkie zabiegi przeprowadzane na genitaliach.
Sex reassignment surgery, czyli operacja korekty płci
Operacje w przypadku mężczyzn oraz kobiet będą się znacząco różnić, jednak obydwie należą do czasochłonnych i skomplikowanych. Zabieg korekty płci z żeńskiej na męską to:
- Falloplastyka – operacja, która polega na uformowaniu penisa z płata skóry pobranego z przedramienia, uda lub grzbietu.
- Metoidioplastyka – nieco mniej inwazyjny zabieg, podczas którego chirurg tworzy penis z łechtaczki, warg sromowych, błony śluzowej pochwy i cewki moczowej.
Operacja korekcyjna z płci męskiej na żeńską polega na usunięciu jąder, a następie utworzeniu neołechtaczki oraz neopochwy. Coraz popularniejsze staje się także wykonywanie tzw. wulwoplastyki, czyli utworzenie warg sromowych mniejszych i większych. Właściwie wykonany zabieg pozwala na odczuwanie naturalnego nawilżenia oraz przeżywanie orgazmów. WIększość kobiet zgłasza zadowolenie zarówno z wyglądu narządów rozrodczych, jak i aktywności seksualnej po plastyce pochwy.
Korekta płci osoby transpłciowej – podsumowanie
Osoba transpłciowa, u której dysforia płciowa powoduje znaczne cierpienie i uniemożliwia codzienne funkcjonowanie, może w dzisiejszych czasach liczyć na korektę swoich cech zewnętrznych. Jest to procedura wieloetapowa, ryzykowna i pochłaniająca znaczną ilość czasu i pieniędzy. Jednocześnie większość osób uważa, że utworzenie narządów rozrodczych z zachowaniem zdolności do odczuwania stymulacji seksualnej i możliwością mikcji, a przy tym odpowiadających tożsamości płciowej kobiety lub mężczyzny, to spełnienie marzeń – zatem warte swojej ceny i zachodu.
Zobacz także:
- Ile kosztuje zmiana płci? Sprawdź, jaka jest cena operacji i terapii hormonalnej
- Tranzycja – sprawdź, na czym polega proces korekty płci u osób transpłciowych
- Zmiana płci w Polsce – o czym muszą pamiętać Polacy, którzy decydują się na korektę płci? Poznaj perspektywę medyczną i prawną
- Trans-kobieta – dowiedz się wszystkiego o osobach trans oraz o procesie tranzycji
- Seks z trans – co warto wiedzieć?