bifobia

Bifobia – uprzedzenia i dyskryminacja osób biseksualnych. Sprawdź, jakie są skutki bifobii oraz jak jej przeciwdziałać

Bifobia to termin określający dyskryminację osób biseksualnych. Podobnie jak transfobia i homofobia jest zjawiskiem, które może negatywnie odbić się na zdrowiu i komforcie psychicznym osób, przeciwko którym jest skierowana. Jak z nią walczyć? Podpowiadamy!

Dyskryminacja osób o orientacji innej niż heteroseksualna jest zjawiskiem bardzo powszechnym, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Zjawiskiem niezbyt szeroko rozpoznanym, które jednak pojawia się bardzo często, także w społeczności LGBT, jest bifobia, czyli uprzedzenia względem osób biseksualnych. Zapoznaj się z artykułem i sprawdź, jak objawiają się bifobiczne działania i jak można im przeciwdziałać.

Czym jest bifobia?

Według badań przeprowadzonych przez IPSOS w 2021 r. ok. 4% ogólnoświatowej populacji określa się jako biseksualne. Osoby o tej orientacji czują pociąg do osób o dowolnej płci, chociaż niekoniecznie w równym stopniu. Niestety, podobnie jak ma to miejsce w przypadku wszystkich osób nieheteronormatywna, biseksualiści często doświadczają braku zrozumienia ze strony środowiska.

Niechęć i nienawiść w stosunku do osób biseksualnych określa się mianem bifobii. Wbrew nazwie, nie polega na rzeczywistym strachu (phobos to greckie określenie oznaczającego fobię lub lęk), a jedynie uprzedzeniu, podobnym do ksenofobii czy mizoginii. Za bifobią nie stoją zatem żadne racjonalne podstawy, a wiara w stereotypy odnośnie osób biseksualnych. Występuje zarówno w ogóle społeczeństwa, jak i wśród osób będących częścią środowisk LGBT.

Określenie bifobia zostało użyte po raz pierwszy w 1992 r. przez badaczkę Kathleen Bennet.

Sposoby manifestowania bifobii

Niechęć do osób o orientacji biseksualnej manifestuje się w bardzo różny sposób. Chociaż w wielu przypadkach pozostaje nierozpoznana, może być bardzo krzywdząca i wpływać na zdrowie psychiczne oraz komfort biseksualistów. Bifobia może objawiać się jako:

  • zaprzeczanie istnienia biseksulaności – może polegać zarówno na dyskryminacji wszystkich osób nieheteronormatywnych, jak i przekonaniu o występowaniu wyłącznie dwóch głównych orientacji, hetero i homoseksualnej. Osobom biseksualnym nierzadko zarzuca się niezdecydowanie, ukrywanie bycia gejem lub lesbijką, albo podążanie za “trendami”;
  • wymazywanie/niedostrzeganie biseksualności – z języka angielskiego erasure, zjawisko to polega na ignorowaniu lub fałszowaniu dowodów na istnienie osób biseksualnych. Jest ono powszechne zarówno w mediach, jak i środowiskach akademickich, np. wśród historyków, badających biografie znanych osób;
  • dyskryminacja w ochronie zdrowia;
  • ostracyzm w kręgach społecznych i zawodowych;
  • znieważenia, prześladowanie, nękanie;
  • molestowanie;
  • grożenie przemocą i bezpośrednie ataki.
Sprawdź!
Seks bez zobowiązań – czy to może się udać? O czym początkujący friends with benefits powinni pamiętać?

Wpływ dyskryminacji na osoby biseksualne

Badania wskazują, że przedstawiciele społeczności LGBT są dużo bardziej narażeni na doświadczenie problemów z równowagą psychiczną, w porównaniu z osobami heteronormatywnymi. Te same statystyki wskazują wyraźnie, że osoby bi, znacznie częściej niż geje czy lesbijki, zgłaszają poważne problemy ze zdrowiem psychicznym. Nie bez znaczenia pozostaje tu negatywny wpływ bifobii i związanej z nim odrzuceniem przez bliskich, nękaniem i przemocą. Warto wspomnieć również, że osoby biseksualne:

  • rzadziej niż geje i lesbijki decydują się na coming out przed rodziną, współpracownikami i znajomymi;
  • czują się nieakceptowani w swoim środowisku społecznym i zawodowym;
  • częściej zgłaszają problemy z uzależnieniem od alkoholu i narkotyków;
  • są bardziej narażone na doświadczenie przemocy w związku.

Działania przeciwko bifobii

W Polsce działa wiele organizacji, które mają na celu walkę z przejawami dyskryminacji ze względu na orientację seksualną. Do najpopularniejszych należą m.in. Kampania Przeciw Homofobii, Grupa Stonewall, i Stowarzyszenie Miłość nie wyklucza. Poprzez szerzenie wiedzy na temat społeczności LGBTQ+ i walkę ze stereotypami, w tym dotyczącymi orientacji biseksualnej, w społeczeństwie coraz bardziej wzrasta tolerancja i wsparcie dla osób bi.

Nie sposób także nie wspomnieć o ważnych dla osób bi datach; 17 maja, na upamiętnienie usunięcia przez WHO homoseksualizmu z listy chorób, jest obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii. Z kolei 23 września jest celebrowany jako międzynarodowy Dzień Widoczności Osób Biseksualnych.

Bifobia – podsumowanie

Bifobia jest zjawiskiem, które opiera się przede wszystkim na niewiedzy i przekonaniu o prawdziwości stereotypów. Zarówno bezpośrednie ataki, jak i ignorowanie istnienia biseksualnych osób sprawia, że wiele z nich boi się wyoutować i doświadcza problemów natury psychicznej. Poprzez szerzenie prawdziwych informacji o osobach bi można natomiast zapobiegać cierpieniu tysięcy jednostek!


Zobacz także:

Sprawdź!
Z czego wynika brak ochoty na współżycie? Spadek libido u kobiet i mężczyzn a brak ochoty na seks

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
etapy po zdradzie męża

Etapy po zdradzie męża – czy warto ratować związek?

Next Article
stosunek płciowy

Stosunek płciowy – poznaj rodzaje, przebieg stosunku oraz techniki, dzięki którym osiągniesz maksymalną przyjemność!