Poliseksualizm bardzo często mylony jest z pojęciem panseksualizmu. Te dwie orientacje psychoseksualne nie są jednak tożsame. Jakie są między nimi różnice i jaka jest tożsamość osób poliseksualnych?
Obok trzech głównych orientacji seksualnych – heteroseksualizmu, homoseksualizmu i biseksualizmu funkcjonuje jeszcze wiele innych, które pozwalają określić się osobom nieprzystającym do żadnej z wyżej wymienionych. Właśnie dlatego obok liter LGBT znajduje się ten osławiony plus – w nim wyrażają się pozostałe tożsamości i orientacje, między innymi poliseksualna. Z poniższego artykułu dowiesz się, co oznacza poliseksualizm.
Poliseksualizm jako orientacja seksualna
Poliseksualizm to stosunkowo nowy termin, który w opracowaniach i badaniach naukowych używany jest mniej najwyżej od dwudziestu lat. Najogólniej można określić go jako pociąg seksualny do wielu płci kulturowych, ale nie wszystkich.
W próbach zdefiniowania tej kategorii często stawia się ją w opozycji do biseksualizmu. Poliseksualiści odrzucają bowiem koncepcję pociągu wyłącznie do dwóch płci. Osoba identyfikująca się z tą orientacją może czuć pociąg emocjonalny i seksualny do więcej niż jeden płci, jednak nie musi odczuwać go w stosunku do wszystkich.
Poliseksualizm a panseksualizm
Dlaczego poliseksualizm tak często mylony jest z panseksualizmem? Przede wszystkim zachodzi tu podobieństwo semantyczne – nazwy te brzmią podobnie, co dla osób niezaznajomionych z tematem może być nieco mylące. Zarówno osoby pan- jak i poliseksualne mogą odczuwać pociąg do różnych tożsamości płciowych. Różnica jest jednak taka, że panseksualiści zakochują się w ludziach niezależnie od ich płci kulturowej i orientacji seksualnej.
Poliseksualiści nie odczuwają pociągu do wszystkich. Ich krąg zainteresowań jest szerszy niż osób biseksualnych, jednak węższy niż panseksualistów. Co istotne, nie ma jednego wzoru tożsamości seksualnych i płci, do których odczuwają one pociąg. Podczas gdy jedna osoba poliseksualna może interesować się wyłącznie cis kobietami i trans kobietami, inna będzie preferowała związki z mężczyznami i trans kobietami, ale już nie z cis kobietami. Te zależności są niezwykle zróżnicowane i osobnicze.
Poliseksualizm a poliamoria
Poliseksualizm nierzadko mylony jest także z poliamorią. Tutaj również zachodzi podobieństwo semantyczne, jednak definicja tych dwóch pojęć jest zgoła inna. Poliamoria, zwana także jako wielomiłość polega na odczuwaniu potrzeby nawiązywania relacji (emocjonalnych i seksualnych) z więcej niż jedną osobą w tym samym czasie. Jak więc widać nie ma ona wiele wspólnego z poliseksualizmem i jest pojęciem z zupełnie innego zbioru.
Poliseksualizm – kontrowersje i niejasności
Poliseksualiści nie uznają koncepcji dychotomii płci, które jest używana przez ludzi biseksualnych. Pod wieloma względami jest to jednak kwestia niejasna i kontrowersyjna, ponieważ biseksualizm nierzadko definiowany jest szerzej niż tylko poprzez zainteresowanie tylko dwiema płciami biologicznymi.
Są to jednak przede wszystkim dyskusje akademickie. Na potrzeby codziennego dyskursu można wyjść z założenia, że każda osoba ma taką orientację seksualną, z jaką się identyfikuje.
Flaga poliseksualistów
Za symbol poliseksualistów uznaje się flagę, która została stworzona i opublikowana w 2012 roku na portalu Tumblr. Opiera się ona na trzech poziomych pasach w kolorach (od góry):
- różowym – symbolizującym osoby, które identyfikują się jako kobiety,
- zielonym – symbolizującym osoby, które nie identyfikują się ani jako kobiety, ani jako mężczyźni,
- niebieskim – symbolizującym osoby, które identyfikują się jako mężczyźni.
Poliseksualizm – podsumowanie
Poliseksualiści czują pociąg do osób więcej niż jednej płci, ale nie do wszystkich. To odróżnia ich zarówno od biseksualistów, jak i od osób panseksualnych. Ludzka seksualność jest bardzo płynna, dlatego możliwość identyfikowania się w ten sposób daje bezpieczne miejsce wielu osobom, które nie czują się komfortowo w innych (często bardziej rozpoznawalnych) etykietkach.
Zobacz także:
- Biseksualizm to jedna z trzech głównych orientacji. Przeczytaj i dowiedz się do których płci osoby biseksualne odczuwają pociąg.
- Ile jest orientacji seksualnych i co warto o nich wiedzieć? Poznaj rodzaje orientacji seksualnych!
- Bigender – dwie płcie w jednym ciele. Przekonaj się, kim jest osoba bigender
- Pangender – płeć, która nie posiada granic. Przekonaj się, kim jest osoba pangender
- Heteroseksualizm – charakterystyka najpowszechniejszej orientacji seksualnej