pangender

Pangender – płeć, która nie posiada granic. Przekonaj się, kim jest osoba pangender

Pangender to jedna z tożsamości płciowych, która dla wielu osób stanowi tajemnicę – nie słyszy się bowiem o niej zbyt często. Mimo to warto pamiętać, że osoby pangender są bardzo ważną częścią społeczności LGBT. Sprawdź, co oznacza termin pangender!

Tożsamości płciowych jest wiele i znaczna część z nich pozostaje nieznana dla sporej części społeczeństwa. Nie oznacza oczywiście, że nie są one tak samo ważne! Jedną z płci, o której nie słyszy się często, jest pangender. Jeżeli nie jesteś pewien, co oznacza ten termin, zapoznaj się z poniższym artykułem. Poruszamy w nim kwestię tożsamości pangender i wyjaśniamy, czym się ona charakteryzuje.

Czym jest pangender?

Pangender jest tożsamością płciową spod tzw. parasola niebinarności. Oznacza ona identyfikowanie się z nieskończoną liczbą płci. Osoba pangender może posiadać płynną lub niezmienną tożsamość. Niekiedy pangenderyzm obejmuje doświadczenia życiowe lub kulturowe tradycje konkretnej osoby. W spektrum mogą znajdować się zatem także takie tożsamości jak np. trzecia płeć, X-gender itp. Zdarza się, że pangender obejmuje nie tylko płcie znane większości społeczeństwa, ale i tożsamości, które nie dają się zdefiniować i ubrać w sztywne ramy. Niektórzy wręcz sugerują, że osoby pangenderowe mogą identyfikować się z płciami, które nie są jeszcze poznane.

Słowo pangender jest kombinacją słów pan oraz gender. Przedrostek pan w starogreckim oznaczało “wszystkie/wszystko”; gender natomiast pochodzi z języka angielskiego i oznacza “płeć”, a konkretniej “płeć kulturową”.

Pangender i panseksualizm

Wielu osobom zdarza się mylić dwa terminy, mianowicie pangender oraz panseksualizm. Chociaż obydwa posiadają przedrostek pan, nie są one ze sobą tożsame. Pangender jest bowiem terminem odnoszącym się do niebinarnej tożsamości płciowej, natomiast panseksualizm jest orientacją seksualną; osoby panseksualne odczuwają pociąg do wszystkich płci, zazwyczaj bez określonych preferencji.

Sprawdź!
Ile jest orientacji seksualnych i co warto o nich wiedzieć? Poznaj rodzaje orientacji seksualnych!

Genderfluid a pangender – różnica

Tożsamość płciowa pangender bywa często mylona z inną, mianowicie genderfluid. Chociaż rzeczywiście na pierwszy rzut oka są one dość podobne, na pewno nie są ze sobą tożsame. Jak odróżnić płeć genderfluid od pangender?

Przede wszystkim osoba pangender nie musi doświadczać zmiennej tożsamości – jest jak najbardziej możliwe, aby identyfikować się ze wszystkimi płciami jednocześnie. Zdarza się, oczywiście, że osoby pangender doświadczają zmian w swojej tożsamości płciowej; większość z nich identyfikuje się wówczas dodatkowo jako genderflux.

Bycie osobą genderfluid oznacza natomiast przede wszystkim płynność płciową; tożsamość zmienia się z upływem czasu. Ponadto tożsamość genderfluid niekoniecznie oznacza odczuwanie przynależności do wszystkich płci.

Warto oczywiście zaznaczyć, że dokładne sprecyzowanie określenia pangender jest dość trudne. Każda osoba, która identyfikuje się z tą tożsamością może mieć odmienną definicję tego, co ona oznacza dla niej samej.

Flaga pangender – kolory i symbolika

Flaga tożsamości pangender jest wzorowana na agenderowej, chociaż zdecydowanie różnią się one, zarówno kolorami, jak i symboliką. Obecne na fladze pangender cztery kolory, biały, żółty, jasnoróżowy i jasnoczerwony, symbolizują kolejno:

  • Biały – przenikanie się wszystkich płci.
  • Jasnoróżowy – kombinację płci męskiej i żeńskiej.
  • Jasnoczerwony – przejścia pomiędzy płciami męskimi i żeńskimi.
  • Żółty – wszystkie płcie, niezwiązane z męskimi i żeńskimi.

Pangender – podsumowanie

Jak widać pangenderyzm stanowi dość trudną do określenia tożsamość płciową. Zdarza się, że nawet osoby zaznajomione z większością terminów dotyczących społeczności LGBTQ+ mają problem z jej zdefiniowaniem. Niemniej warto pamiętać, że jest ona równie ważna, jak wszystkie inne tożsamości i należy respektować osoby, które określają swoją płeć jako pangender.


Zobacz także:

Sprawdź!
Sexting – na czym polega przesyłanie nagich i erotycznych zdjęć?

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
seks w wannie

Seks w wannie – kiedy wspólna kąpiel nabiera rumieńców. Poznaj sekrety intymnych igraszek w wodzie

Next Article
pozycja od tyłu

Pozycja od tyłu – nie tylko na pieska! Poznaj pozycje seksualne od tyłu, które pomogą Ci osiągnąć orgazm