orgazm

Orgazm – pożądany najsilniejszy moment podniecenia. Jakie są różnice między kobiecym a męskim i w jaki sposób go osiągnąć?

Orgazm – dla jednych najważniejszy cel stosunku, dla innych jedna z przyjemności wynikających z seksu z partnerem. Mimo paru zbieżnych reakcji organizmu, kobiety i mężczyźni przechodzą go zupełnie inaczej. Przeczytaj nasz artykuł, jeśli chcesz wiedzieć, czym różnią się orgazmy i… jak je osiągać!

By osiągnąć możliwie jak największą satysfakcję podczas szczytowania, musisz pamiętać o kilku zasadach. Pierwsza z nich to zadbanie o odpowiednią grę wstępną! Niezależnie, czy jesteś fanem romantycznych pieszczot, czy spontanicznego, ostrego seksu, na początek warto się porządnie rozgrzać, by nabrać ochoty na więcej. Sprawdź, jak osiągnąć orgazm.

Czym jest orgazm?

Orgazm to najbardziej intensywny moment podniecenia seksualnego. Zwykle jest celem stosunku płciowego, masturbacji lub innej formy aktywności seksualnej. Towarzyszy mu szereg charakterystycznych reakcji fizjologicznych organizmu. Osiągając orgazm odczuwamy zaspokojenie seksualne, które objawia się silnym uczuciem rozkoszy i odprężenia, spełnieniem emocjonalnym, a także rozluźnieniem spiętych mięśni i ustąpieniem przekrwienia narządów płciowych. Często jest uważany za punkt kulminacyjny seksu, choć wcale nie musi nim być. Dodatkowo, mężczyźni i kobiety przeżywają go w zupełnie inny sposób.

Cztery fazy szczytowania

Dzięki seksuologii znamy dwa modele przedstawiające fazy aktu seksualnego. Pierwszy z nich, autorstwa W. Mastersa i V. E. Johnson, dzieli stosunek na cztery fazy: podniecenie, plateau, orgazm i odprężenie. Podczas każdej z nich występują charakterystyczne reakcje fizjologiczne, np. przyspieszenie akcji serca, wzrost ciśnienia krwi, napięcie mięśniowe, a także skurcze pochwy lub moszny.

Sprawdź!
Romantyczny seks, czyli namiętność, która zapiera dech! Przekonaj się, jak nadać zbliżeniu nastrój niczym z filmu romantycznego

Alternatywny model

Z uwagi na fakt, że w pierwszej definicji faz orgazmu poszczególne fazy nachodziły na siebie, seksuolożka H. S. Kaplan stworzyła trójfazową alternatywę. Obejmowała ona następujące fazy:

  • pożądanie (zarówno psychiczne, jak i fizyczne)
  • podniecenie (występuje w momencie pojawienia się pobudzenia fizycznego)
  • orgazm (obejmujący również odprężenie)

Mimo wielu różnic w przeżywaniu orgazmu, fazy pobudzenia seksualnego są u obu płci bardzo podobne.

Orgazm u mężczyzn

To fizjologiczna reakcja na pobudzenie członka. Mężczyznę może podniecać już sam widok partnerki lub jej dotyk. Gdy tak się dzieje penis, unosząc się nad kość łonową, zaczyna sztywnieć. Napletek odsłania żołądź, która staje się nieco ciemniejsza. W następnej kolejności dochodzi do erekcji, która w zależności od paru czynników może utrzymywać się przez dłuższy bądź krótszy czas, zwiększać się lub zmniejszać.

Charakterystyczne symptomy

W pierwszej fazie postępuje erekcja członka, wzrasta napięcie mięśniowe, zwiększa się ciśnienie krwi, a także u niektórych mężczyzn możemy zaobserwować sterczące brodawki sutkowe. W fazie plateau pojawiają się rumieńce, skurcze mięśni, wzrasta ciśnienie krwi, przyspiesza akcja serca, jądra powiększają się i unoszą ku górze, a z penisa wydostaje się preejakulat (naturalny lubrykant). Dochodzi do orgazmu – wcześniejsze reakcje są nasilone, do tego w cewce moczowej występują skurcze, które prowadzą do wytrysku nasienia. W ostatniej fazie ciało się odpręża, a jądra opadają w kierunku moszny.

Jak go osiągnąć?

Jest wiele sposobów na osiągnięcie męskiego orgazmu. Możesz zacząć od gry wstępnej, podczas której zaopiekujesz się wszystkimi strefami erogennymi ciała twojego partnera (np. szyja, uszy, usta, pośladki). Kiedy poziom podniecenia wzrośnie, możesz zacząć stymulować penisa:

  • dłońmi (również podczas masturbacji) lub stopami
  • zaspokoić partnera ustami podczas seksu oralnego
  • pobudzać znajdującą się w odbycie prostatę (przez seks analny lub masaż prostaty)
Sprawdź!
Jak zrobić dobrze chłopakowi – co warto wiedzieć o robieniu loda chłopakowi?

Kobiecy orgazm

Osiągnięcie orgazmu u pań jest bardziej skomplikowane. Orgazm u kobiet jest uwarunkowany nie tylko czynnikami fizjologicznymi, lecz również psychicznymi. Może być zależny od relacji z partnerem, poczucia własnej wartości czy atmosfery. Niektóre charakterystyczne objawy orgazmu kobiecego są zbliżone do tych, które występują u mężczyzn: wzrasta napięcie mięśni i ciśnienie, sztywnieją sutki, przyspiesza oddech, a także pojawiają się rumieńce. Innymi objawami orgazmu są m.in. skurcze szyjki macicy i pochwy, podczas których nabrzmiewa żołądź łechtaczki. U kobiet wyróżnia się kilka rodzajów orgazmu.

Orgazm pochwowy, czy orgazm łechtaczkowy?

W ubiegłym stuleciu wprowadzono podział orgazmu kobiecego. Dokonał tego austriacki lekarz, Zygmunt Freud, który twierdził, że orgazm łechtaczkowy jest mniej dojrzałą formą szczytowania, przez co doświadczają go głównie młode kobiety. Uważał, że orgazm pochwowy jest wartościowszy pod względem doznań i może się przydarzyć doświadczonym, dojrzałym emocjonalnie paniom. Obecnie wiemy, że podział ten nie ma sensu, ani żadnego uzasadnienia. Orgazm pochwowy i łechtaczkowy, to tak naprawdę jeden orgazm, ponieważ według badań, do osiągnięcia każdego z nich potrzebna jest stymulacja łechtaczki.

Dlaczego nadal nazywany jest pochwowym?

To określenie oznacza dojście do orgazmu podczas stosunku z partnerem, pośrednio dzięki penetracji. Jak już wiesz, najbardziej przyczynia się do tego stymulacja łechtaczki, jednak podejrzewa się, że bierze w tym udział tzw. punkt g –  tajemniczy obszar znajdujący się w przedniej ścianie pochwy. Zdania na temat tego, czy istnieje są podzielone, choć większość seksuologów twierdzi, że stymulacja danego obszaru faktycznie daje przyjemność. Tylko niektóre kobiety doświadczają tego orgazmu, ale spokojnie – można się tego nauczyć poprzez ćwiczenie mięśni dna miednicy.

Jak doprowadzić kobietę do orgazmu?

Większość kobiet potrzebuje solidnego rozgrzania, co możesz osiągnąć poprzez stymulację stref erogennych partnerki. Należą do nich: szyja, uszy, usta, wewnętrzne strony ud, sutki, pośladki. Wszelkie pieszczoty dozwolone! Po zaopiekowaniu się czułymi punktami możesz przejść do stymulacji warg sromowych, wzgórka łonowego czy łechtaczki. Wiele kobiet osiąga orgazm dopiero wtedy, gdy ich podniecenie sięga zenitu, dlatego nie warto spieszyć się z wszelkimi czułościami.

Sprawdź!
Polki w łóżku, czyli jak zmienia się świadomość własnej seksualności

Zaburzenia orgazmu

Z trudnościami z osiągnięciem orgazmu borykają się zarówno panie, jak i panowie. W obu przypadkach najważniejsze jest znalezienie przyczyny z pomocą specjalisty, np. seksuologa, ginekologa czy urologa.

  • Czynnikami wpływającymi na problemy z osiągnięciem orgazmu kobiety mogą być: zaburzenia hormonalne, zły stan psychiczny, choroby somatyczne (np. cukrzyca), infekcje, uzależnienia.
  • W przypadku mężczyzn przyczyną w osiągnięciu orgazmu mogą być: obniżenie poziomu testosteronu, zaburzenia psychiczne, cukrzyca, nadużywanie papierosów/ alkoholu

Brak orgazmu

Nazywany jest anorgazmią. Problem z doświadczaniem orgazmu dotyka w szczególności kobiety. Osoby posiadające tą dysfunkcję nie potrafią osiągnąć orgazmu, pomimo wysokiego poziomu podniecenia i pożądania względem partnera. Przyczyną mogą być zarówno czynniki psychologiczne (np. złe doświadczenia seksualne, molestowanie, depresja), jak i fizjologiczne (wada anatomiczna, stan zapalny organizmu, infekcja). Znalezienie przyczyny jest konieczne do wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Orgazm – podsumowanie

Seksualność to bardzo indywidualna kwestia, choć doświadczanie orgazmów jest celem właściwie każdego człowieka, który uprawia seks. Dla niektórych jest to warunek osiągnięcia satysfakcji z życia seksualnego, dla innych – przyjemny dodatek do współżycia. Niektórzy mawiają, że mężczyznom orgazm jest dany naturalnie, a w przypadku kobiet można się go nauczyć, osiągając dzięki temu maksymalną satysfakcję seksualną.


Zobacz także:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
redpill

The Red pill – ruch na rzecz mężczyzn

Next Article
seks gejowski

Seks gejowski – na czym mogą polegać kontakty seksualne między mężczyznami? Dowiedz się wszystkiego o praktykach, zdrowiu oraz kwestii prawnej