Kobiety i mężczyźni nieco inaczej opisują ten wyczekiwany moment szczytowania. Jest to przeżycie bardzo indywidualne, a na jego jakość i czas trwania wpływa wiele różnych czynników. Dowiedz się, jak wygląda orgazm u obu płci.
Orgazm to wspaniały moment rozładowania szczytowej fazy podniecenia seksualnego u człowieka. Można osiągnąć go poprzez seks lub masturbację. Jak dobrze jednak znasz to popularne zjawisko? Okazuje się, że wiele osób nie do końca znają mechanizmy działania ludzkiego ciała – własnego ani swojego partnera. Przyjrzyjmy się więc mu dokładniej, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jak wygląda orgazm u kobiety i mężczyzny.
Czym jest orgazm?
Orgazm to kulminacyjna faza podniecenia seksualnego. Osoba, która go doświadcza, odczuwa silną, obezwładniającą rozkosz. Ten stan ekstazy trwa przeważnie od kilku do kilkudziesięciu sekund. W tym czasie oddech ustaje lub staje się przerywany, serce kołacze w piersi, na moment traci się możliwość normalnego widzenia, słyszenia i reagowania na jakiekolwiek bodźce. To chwila całkowitej utraty kontaktu z otaczającą rzeczywistością.
To, jak wygląda orgazm, różni się pomiędzy płciami, ale też konkretnymi osobami – jest to zawsze bardzo indywidualne przeżycie. Istnieje jednak szereg wspólnych reakcji, do których należą:
- wzrost ciśnienia tętniczego;
- przyspieszony oddech;
- rumień oblewający całe ciało;
- niekontrolowane napięcie mięśni oraz skurcze pochwy i odbytu.
Czasem wiążą się z tym też ekstatyczne westchnienia lub okrzyki, lecz nie jest to żadną zasadą. Po orgazmie następuje faza odprężenia ciała, spokoju, a nawet senności. Jest to związane z wyrzutem hormonów – oksytocyny, prolaktyny i endorfin.
Odczucia rozkoszy związane z przeżywaniem orgazmu powiązane są z pobudzeniem receptorów nerwowych umiejscowionych we wszystkich strefach erogennych. Są to szczególnie genitalia i piersi. Nie zawsze jednak stymulacja tych miejsc jest absolutnie konieczna do szczytowania.
Jak wygląda orgazm?
W drugiej połowie XX wieku, para amerykańskich seksuologów opisała schemat reakcji seksualnej człowieka. Wygląda on następująco:
- podniecenie – brodawki sutkowe twardnieją, oddech przyspiesza, krew napływa do narządów płciowych, całe ciało przygotowuje się do stosunku;
- plateau – większe ciśnienie krwi, przekrwienie genitaliów;
- orgazm – zwieńczenie aktu seksualnego, charakterystyczne pulsowanie narządów płciowych;
- odprężenie – powrót ciała do stanu początkowego.
Orgazm u kobiet, a męski orgazm
Kobiecy orgazm praktycznie zawsze związany jest z łechtaczką – nawet gdy mowa o orgazmie pochwowym. Jest to bowiem narząd, który otula wejście do pochwy, a więc zawsze dochodzi do jego pośredniej stymulacji podczas penetracji. Orgazm łechtaczkowy jest uważany za najprostszy do osiągnięcia. Wystarczy w tym celu odpowiednio pieścić jej widoczny, zewnętrzny fragment. Orgazm kobiety potrafi być jednak bardzo złożony – w jego osiągnięciu może pomóc stymulacja punktu G, piersi, odbytu, a także czynniki psychiczne i emocjonalne. Wiesz już, jak wygląda orgazm u kobiety.
Męskim odpowiednikiem tego narządu jest penis. Osiągnięcie orgazmu przez panów najczęściej (choć nie zawsze) wiąże się z wytryskiem. Orgazm u mężczyzn opisywany jest jako reakcja fizjologiczna na stymulację narządów płciowych.
Jakość i rodzaj orgazmu zawsze zależą od takich czynników jak:
- znajomość własnego ciała i jego potrzeb;
- komfort psychiczny;
- relacja partnerska;
- pobudzenie seksualne.
Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda orgazm i co to właściwie znaczy mieć orgazm – najwyższy czas odkryć swoją erotyczną naturę. Jeżeli masz problemy z osiąganiem orgazmu, warto sięgnąć po gadżety erotyczne i lepiej zapoznać się z własnymi potrzebami i preferencjami podczas masturbacji. Seksuolodzy potwierdzają, że jest to bardzo wartościowe narzędzie do polepszenia jakości swojego życia seksualnego, a pośrednio także relacji partnerskich.
Zobacz także:
- Orgazm łechtaczkowy – co to właściwie jest i jak go osiągnąć? Orgazm kobiecy bez tabu
- Męski orgazm – co to właściwie jest? Jak się objawia i jak go osiągnąć? Fizjologia ejakulacji i orgazmu
- Jak osiągnąć orgazm?
- Orgazm energetyczny, czyli orgazm całego ciała – naucz się świadomie kierować swoją energią seksualną
- Anorgazmia, czyli brak orgazmu – potencjalne przyczyny zaburzeń orgazmu