Przez wiele lat orgazm pochwowy uważano za jedyny słuszny i najbardziej intensywny. Zdania na ten temat są jednak podzielone, gdyż według najnowszych badań orgazm pochwowy nie istnieje jako odrębne odczucie. Przeczytaj, jak można go osiągnąć!
Jest pożądany przez wiele pań, choć niewiele kobiet potrafi go osiągnąć. Seksualność to obszerna i bardzo indywidualna kwestia. Jaki jest sekret tego niesamowicie przyjemnego orgazmu i czy można go wyćwiczyć? Poznaj bliżej orgazm pochwowy.
Czym jest orgazm pochwowy?
Do niedawna uważało się, że jest to orgazm, który przeżywa kobieta podczas penetracji pochwy. Okazało się jednak, że ciało kobiet jest bardziej skomplikowane i wkładanie penisa w waginę zwykle nie wystarcza. A to dlatego, że pochwa nie posiada wolnych zakończeń nerwowych. Szczytowanie poprzez stymulację pochwy jest możliwe (stąd też ta uproszczona nazwa), jednak wynika ono z dodatkowych pieszczot łechtaczki, która jest bardzo wrażliwą strefą erogenną.
Penetracja nie wystarcza?
Jedną z hipotez jest możliwość osiągnięcia orgazmu pochwowego wyłącznie poprzez penetrację, dzięki stymulacji obszaru znanego jako punkt G. Naukowcy zakładają, że jest to strefa erogenna znajdująca się na przedniej ścianie pochwy. Nie mamy co do tego pewności, ponieważ jej anatomiczne podłoże do tej pory nie zostało potwierdzone badaniami. Niemniej, wiele kobiet odczuwa podniecenie podczas stymulacji tego miejsca.
Rodzaje orgazmu – pochwowy, a łechtaczkowy
Kontrowersyjnego obecnie podziału orgazmu kobiecego na łechtaczkowy i pochwowy, dokonał w XX wieku austriacki lekarz Zygmunt Freud. Twórca psychoanalizy twierdził, że pierwszy jest domeną młodych, niedoświadczonych kobiet, natomiast drugi świadczy o prawdziwej dojrzałości. Uważał, że orgazm osiągany podczas penetracji członkiem jest o wiele bardziej wartościowy. Obecnie odchodzi się od tego podziału, gdyż badania wskazują, że wszelkie orgazmy osiągamy pośrednio przez dodatkowe pobudzanie łechtaczki.
Jak go rozpoznać?
Orgazmowi towarzyszy intensywne uczucie rozkoszy, objawiające się m.in. zaczerwienieniem twarzy, skurczami pochwy i szyjki macicy, dodatkowo wzrasta ciśnienie krwi. Poza tymi charakterystycznymi dla większości cechami prawdę mówiąc, każda kobieta przeżywa orgazm inaczej. Niektóre panie mogą wydawać ciche lub głośniejsze odgłosy czy jęki, choć nie jest to reguła. Orgazm może zakończyć się również kobiecym wytryskiem!
Jak osiągnąć orgazm pochwowy?
Na początek warto dowiedzieć się, co podnieca twoją partnerkę. Dzięki temu będziesz mógł, np. stworzyć odpowiedni, erotyczny nastrój, co na pewno pomoże jej się odprężyć. Przygaszone światło, świece czy playlista z waszymi ulubionymi piosenkami na pewno zrobią klimat!
Gra wstępna
Odpowiednie rozgrzanie kobiety jest kluczowe do osiągnięcia jakiegokolwiek orgazmu podczas stosunku. W czasie tej aktywności seksualnej nie powinieneś się spieszyć! Na dobry początek zadbaj o pieszczoty sfer erogennych. Należą do nich nie tylko narządy płciowe, lecz również: szyja, uszy, usta, sutki i pośladki. Możesz je stymulować na różne sposoby: całować, głaskać, ugniatać czy gryźć. Kiedy już zajmiesz się powyższymi miejscami, możesz przejść do stymulacji pochwy i warg sromowych. Seks oralny może okazać się dobrym zwieńczeniem zabawy lub prowadzić do orgazmu.
Orgazm poprzez penetrację – nie wywieraj presji!
Nie myśl obsesyjnie o orgazmie, bo przez stres nie tylko szanse na niego zmaleją, lecz również stracisz całą przyjemność ze współżycia. Podczas stosunku seksualnego nie liczy się tylko dojście na szczyt. Dlatego spróbuj cieszyć się bliskością z partnerem! Jeśli chodzi o rolę mężczyzny – nie naciskaj na orgazm pochwowy, nie jest to w żaden sposób pomocne, ani nie zbliża twojej partnerki do tego typu orgazmu. Najważniejsza jest cierpliwość, odkrywanie swoich ciał i szczera rozmowa o (często nierealistycznych) oczekiwaniach. Nie uzależniaj całej satysfakcji seksualnej od momentu szczytowania.
Najlepszy trening
By dowiedzieć się, co lubisz w łóżku, najpierw musisz sama poznać swoje potrzeby. Co ci w tym pomoże? Masturbacja. Dzięki niej zaczniesz odkrywać swoje ciało i dowiesz się, jaki dotyk sprawia ci największą przyjemność. Ta wiedza pomoże ci w nawigowaniu twojego partnera we właściwe miejsca podczas zbliżenia, niezależnie czy będzie to podróż w poszukiwaniu punktu G czy łechtaczki.
Ćwiczenia mięśni kegla
Mięśnie kegla, to inaczej mięśnie dna miednicy. Możesz je ćwiczyć, jak każdy inny obszar w ciele. Umiejętność napinania i rozluźniania tej partii mięśni zagwarantuje rozkosz nie tylko tobie, lecz również twojemu partnerowi. W jaki sposób? Wyćwiczone mięśnie pozwolą bardziej zacisnąć się na jego penisie, co zwiększy doznania seksualne. Możesz je ćwiczyć właściwie w każdym momencie dnia, niezależnie gdzie się znajdujesz. Zaczynasz od napięcia mięśni pochwy i odbytu przez parę sekund, a następnie je rozluźniasz. Czynność powtarzasz parokrotnie.
Gadżety
W osiągnięciu orgazmu na skutek penetracji mogą ci pomóc niektóre akcesoria erotyczne. Jednym z nich są, tzw. kulki gejszy, dzięki którym możesz ćwiczyć mięsnie dna miednicy. Kolejnym przydatnym gadżetem może okazać się wibrator punktu g. Systematyczne pobudzanie tego obszaru może znacząco ułatwić osiągnięcie orgazmu. Dodatkowo możesz użyć masażera łechtaczki podczas stosunku z partnerem, np. w pozycji na pieska lub misjonarskiej. Dzięki temu twoje pobudzenie będzie wzrastało, a być może zakończycie równocześnie.
Braku orgazmu u kobiet
Brak orgazmu, inaczej zwany anorgazmią, dotyka zwykle kobiet. Co ciekawe, jest niezależny od podniecenia seksualnego. Osoby cierpiące na tą dysfunkcję nie potrafią osiągnąć orgazmu, pomimo ochoty na seks, pożądania partnera czy rosnącego podniecenia. Przyczyną braku orgazmu nie jest więc brak pociągu do partnera lub zbyt krótki stosunek. Może nią być zły stan psychiczny (np. depresja, molestowanie seksualne) lub fizjologia (np. infekcja bakteryjna, wada anatomiczna, stan zapalny). Znalezienie czynnika jest kluczowe w leczeniu anorgazmii, a po pomoc warto udać się do seksuologa.
Brak orgazmu pochwowego
Często jest powodem niskiej satysfakcji z życia seksualnego. Tylko część kobiet osiąga orgazm pochwowy. Nie jest to jednak powód do niepokoju, o ile wciąż mamy zdolność do osiągania orgazmu (np. dzięki stymulacji łechtaczki). Orgazmu pochwowego w wielu przypadkach trzeba się po prostu nauczyć. Dzięki masturbacji, ćwiczeniom mięśni dna miednicy lub pomocy niektórych gadżetów erotycznych, możesz znaleźć dokładnie ośrodek przyjemności w pochwie.
Podsumowanie
Orgazm pochwowy jest niespełnionym marzeniem wielu, gdyż mało kto zdaje sobie sprawę, że można go wyćwiczyć. Jeśli jesteś jedną z tych osób pamiętaj, że nie warto się na nim zbytnio koncentrować, ponieważ presja w niczym nie pomoże. Warto po prostu cieszyć się z innych przyjemności, a przede wszystkim z bliskości z partnerem. Jeśli jednak chciałabyś go zaliczyć – potrenuj w samotności podczas masturbacji i poznaj swoje ciało na tyle, by wiedzieć, jak je stymulować.
Zobacz także:
- Jak osiągnąć orgazm?
- Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? Wszystko, co musisz wiedzieć o kobiecym orgazmie
- Orgazm łechtaczkowy – co to właściwie jest i jak go osiągnąć? Orgazm kobiecy bez tabu
- Orgazm – pożądany najsilniejszy moment podniecenia. Jakie są różnice między kobiecym a męskim i w jaki sposób go osiągnąć?
- Orgazm kobiecy – czym jest, jakie są jego rodzaje i co wpływa na zaburzenia szczytowania u kobiet?