Etapy po zdradzie męża wiążą się z wieloma silnymi emocjami, z którymi bardzo trudno jest się uporać. Sprawdź, jak radzić sobie ze złością i smutkiem oraz czy związek po zdradzie ma szansę przetrwać.
Zdradzenie przez partnera jest bardzo trudnym i bolesnym doświadczeniem. Jeśli twój mąż cię zdradził, prawdopodobnie przeżywasz wiele silnych, negatywnych uczuć. Zapoznaj się z poniższym tekstem i sprawdź, jakie są etapy po zdradzie męża oraz, czy uratowanie związku w ogóle wchodzi w twoim przypadku w grę.
Złość po zdradzie – jak ją kontrolować?
Hasło „mąż mnie zdradza” w pierwszej kolejności najczęściej powoduje napływ złości. To w pełni zrozumiałe i zupełnie naturalne uczucie, Niestety, jest ono także bardzo intensywne i łatwo się mu podać. Złość często wzmacnia w nas chęć zachowań destrukcyjnych, jak np. natychmiastową zemstę. Chociaż złość zdecydowanie należy zaakceptować jako nieodłączną część „żałoby”, nie zawsze warto słuchać jej podszeptów.
Jak osoba zdradzona może poradzić sobie ze złością w zdrowy sposób? Działania, które warto podjąć, to np.:
- rozmowa o emocjach z przyjacielem, członkiem rodziny albo terapeutą;
- spisanie swoich myśli i emocji – mogą to być zapiski w pamiętniku lub list do męża, który po spisaniu niszczysz;
- aktywność fizyczna – powoduje wyrzut endorfin i wyładowanie złości.
Smutek – jak sobie radzić?
Smutek to kolejna emocja, która dotyka ofiary zdrady partnera. Podobnie jak złość jest całkowicie naturalnym i niezwykle silnym uczuciem. Utrata zaufania do bliskiej osoby i rozczarowanie niedochowaniem przez nią wiary sprawiają, że do życia wkraść się może apatia i poczucie beznadziei. Wiele kobiet zaczyna doszukiwać się winy za zdradę w sobie. Znacząco obniża się ich poczucie własnej wartości, a to tylko pogłębia uczucie smutku i beznadziei.
Chociaż smutek jest zupełnie naturalny, bywa także mocno obezwładniającym uczuciem. Zdradzone zaufanie może wręcz prowadzić do stanów depresyjnych, a te do kolejnych, autodestrukcyjnych zachowań. Na tym etapie warto otoczyć się przyjaciółmi, którzy pomogą uporać się ze smutkiem i będą gotowi wspomóc w codziennych czynnościach. Dobrym pomysłem jest także zapisanie się na psychoterapię.
Negocjacje – czy związek warto ratować?
Etap negocjacji po zdradzie męża to okres, w którym najczęściej rozważa się wszystkie „za” oraz „przeciw” odbudowania związku. Następuje szacowanie strat i dogłębne analizowanie swoich uczuć. To wyjątkowo trudny etap, podczas którego najczęściej następuje konfrontacja z osobą, która dopuściła się zdrady.
Podczas negocjacji warto zastanowić się m.in.:
- jak wyrazić wszystkie uczucia związane z tematem zdrady;
- ile z dawnych uczuć pozostało między tobą a mężem;
- czy jesteś w stanie całkowicie wybaczyć zdradę;
- jakie działania musi podjąć mąż, aby zdrada została wybaczona;
- czy mąż odczuwa wyrzuty sumienia i jest w stanie przeprosić;
- czy jesteście gotowi podjąć się pracy np. podczas psychoterapii.
Pamiętaj, że etap negocjacji może ujawnić, że niewierność małżonka jest dla ciebie czymś niewybaczalnym, szczególnie jeżeli już wcześniej zdarzały się podobne sytuacje. Zamiast po raz kolejny zastanawiać się, jak wyjść z toksycznego związku, postaw jasne granice i zakończ tę relację. Nie miej przy tym poczucia winy, za to zatroszcz się o siebie i swoje potrzeby.
Akceptacja i zdrowienie – jak żyć po zdradzie partnera?
Wiele par po zdradzie jednego z małżonków decyduje się naprawić swój związek. Odbudowa zaufania wymaga dużej ilości pracy, która może trwać nawet kilka miesięcy. Małżonkowie uczęszczają na terapię, odbudowują zaufanie i intymność. Równie wiele par podejmuje decyzję o rozstaniu, kiedy okazuje się, że rany zadane przez zdradzającego są zbyt głębokie.
Niestety, nie istnieje jeden gotowy scenariusz postępowania dla zdradzonych kobiet. Cokolwiek postanowisz, pamiętaj, że czeka cię wiele ciężkich chwil. Nie zapominaj o dbaniu o swoje potrzeby i otaczaj się przyjaciółmi, którzy pomogą ci w „zdrowieniu”!
Zobacz także:
- Zespół prowokowanej zdrady to głównie przypadłość mężczyzn. Na czym polega?
- Tranzycja – sprawdź, na czym polega proces korekty płci u osób transpłciowych
- Rodzaje pocałunków – nie tylko francuski! Sztuka całowania odkryta na nowo
- Nimfomania, czyli hiperseksualność – objawy i leczenie
- Jak przygotować się do pierwszego razu? Z jakimi wyzwaniami muszą zmierzyć się młodzi?