Siła popędu płciowego bez wątpienia jest cechą indywidualną każdej kobiety. Libido jest kluczowe przy określaniu chęci na seks. Sprawdź, co należy wiedzieć o libido u kobiet!
Nie ma wątpliwości, że apetyt na seks jest zależny od wielu czynników. Jako wartość zmienna, może być zależny od samopoczucia, hormonów, ogólnego stanu psychicznego, a także i stanów chorobowych organizmu. Za cały mechanizm podniecenia i pożądania odpowiada wiele czynników zarówno genetycznych, jak i nabytych. Dlatego też każda kobieta inaczej odczuwa swoją potrzebę na zbliżenie seksualne, co zależy od aktualnego libido u kobiet. Jak jednak poznać, że zaburzona została np. gospodarka hormonalna?
Jak zmienia się libido u kobiet?
Na samym wstępnie należy wyjaśnić to, że w szczególności u kobiet można dostrzec, że libido ulega stałym, regularnym wahaniom. Jego poziom jest bowiem zależny od wielu hormonów, wśród których szczególnie istotne są estrogeny. To właśnie one wpływają na seksualność kobiet. Ich stężenie jest najwyższe w czasie dni płodny. Równie ważny jest również okres kilku dni przed miesiączką, kiedy to kobiety mają zwiększony poziom testosteronu. Choć kojarzy się go przede wszystkim z mężczyznami, również u kobiet wywołuje on większą ochotę na seks. Z kolei w czasie okresu w organizmie większe znaczenie ma prolaktyna. Naturalnym stanem, kiedy libido jest niższe, jest czas menopauzy. Ta powoduje obniżenie libido.
Spadek libido u pań
Badania jasno wskazują, ze problem mniejszego popędu seksualnego u kobiet jest związany z okresowymi i stałymi zaburzeniami. Co więcej, na problem ten cierpi od 9 do 43% procent kobiet, co zależy w dużej mierze od ich wieku i konkretnych zaburzeń. Życie seksualne w znacznej mierze może być pogorszone przez:
- długotrwały stres,
- choroby przewlekłe,
- depresję,
- stosowanie używek,
- ciążę oraz połóg,
- problemy hormonalne,
- pogorszone relacje z partnerem.
Warto również pamiętać o tym, że antykoncepcja doustna również wyraźnie może sprawić, że kobiety tracą chęć podejmowania aktywności seksualnej.
Jak zwiększyć poziom libido u kobiet i mężczyzn? Hormon mający największy wpływ na libido
Faktyczny wzrost libido u kobiet następuje wtedy, kiedy trwa owulacja. Oprócz wspomnianych wcześniej estrogenów duże znaczenie ma również progesteron. Zaburzenia hormonalne u kobiet nieraz wiążą się z tym, że organizm zaczyna produkować przesadne ilości wybranych hormonów, np. prolaktyny, a jednocześnie nie wydziela (lub produkuje za mało) tych, które odpowiadają za podniecenie. Poziom hormonów płciowych wyraźnie wpływa na to, czy interesuje nas aktywność seksualna.
Mała ochota na seks — jak naturalnie zwiększyć libido?
Istnieją sposoby na to, aby zwiększyć potrzebę i chęć współżycia. Wśród nich wyróżniana jest m.in. aktywność fizyczna. Prowadzenie zdrowego stylu życia poprawia sprawność seksualną. Warto również postawić na dłuższy sen, co pomoże nam pokonać przemęczenie. Warto również postawić na witaminy i minerały, które wpływają m.in. na przepływ krwi oraz neuroprzekaźniki. Zanim odwiedzimy aptekę, warto skonsultować się z lekarzem. Jest to o tyle istotne, że udane życie seksualne pomoże zwiększyć poziom dopaminy wywołującej poczucie szczęścia.
Naturalny popęd seksualny — jak afrodyzjak może zwiększyć pożądanie?
Spadek popędu można zmienić poprzez wpływanie na dietę. Dobrym pomysłem na większe zainteresowanie seksem jest zainwestowanie w pokarmy i przyprawy wzmagające popęd. Libido osiąga większy poziom, jeśli jemy np. banany, awokado, figi, a także cynamon czy też imbir.
Poziom libido u kobiet i mężczyzn — czym się różnią i co wpływa na libido u mężczyzn?
Wbrew pozorom poziom libido u mężczyzn również jest zmienny. O ile nie podlega on zmianie w związku z cyklem, o tyle zaburzenia seksualne również dotykają mężczyzn. Znaczny spadek popędu może wynikać z wielu czynników. Podstawowym jest niski poziom testosteronu. Jednak na tym nie kończą się problemy. Trudności może również sprawiać brak satysfakcji rutyny, jakiej podlegają zbliżenia. Co więcej, nawet mając wielką ochotę na współżycie, do głosu może dojść szereg czynników psychologicznych. Te mogą wywołać m.in. problemy z erekcją. Brak wzwodu może jednak wynikać również z problemów fizjologicznych charakterystycznych dla męskich narządów płciowych. Mowa tu m.in. o słabym przepływie krwi, czy też zapaleniu prostaty.
Libido u kobiet a oziębłość seksualna i brak orgazmu
Spadek potrzeb związanych z seksem u kobiet jest czasem określany mianem oziębłości. Stan ten może występować w dwóch rodzajach:
- pierwotnej — wyróżnia się tym, że problem braku podniecenia występuje już od samego początku inicjacji intymnej;
- wtórnej — tu kobieta miała etapy życia, kiedy to odczuwała wzmożoną nawet chęć na seks. Tu zazwyczaj stan podniecenia wiązał się z co najmniej jednym orgazmem przeżytym wraz z partnerem.
Stan oziębłości dotyka nawet 25% kobiet. O ile samo uprawianie seksu nie jest kluczowe do tworzenia właściwej relacji, o tyle jego brak w wielu przypadkach jest źródłem konfliktów w relacji pomiędzy partnerami.
Pomoc specjalisty — dlaczego warto pójść na terapię?
Libido u kobiet oraz mężczyzn może być niskie z powodów natury psychologicznej. W takiej sytuacji warto udać się do seksuologa. Zależnie od dokładnej przyczyny zaistniałych problemów zostanie wybrana odpowiednia forma zaradzeniu tej trudności. Psychoterapeuta dla par pomoże w wyjaśnieniu źródeł zaistniałych kłopotów. Jednym ze sposobów na rozpracowanie złożonej natury spadku libido u kobiet jest omówienie potrzeb seksualnych.
Zobacz także:
- Jak zwiększyć ochotę na seks? Problemy z erekcją i spadek libido – przyczyny
- Z czego wynika brak ochoty na współżycie? Spadek libido u kobiet i mężczyzn a brak ochoty na seks
- Libido u mężczyzn – kiedy rośnie ochota na seks, a kiedy notuje się spadek libido?
- Brak ochoty na seks – czym może być spowodowane niskie libido? Jak sobie z tym poradzić?
- Andropauza, czyli męskie przekwitanie – poznaj przyczyny i objawy