brak ochoty na seks

Brak ochoty na seks – czym może być spowodowane niskie libido? Jak sobie z tym poradzić?

Brak ochoty na seks może być spowodowany wieloma czynnikami. Sporadyczne obniżenie libido nie jest jeszcze powodem do nerwów. Jeżeli jednak trwa długo, trzeba zacząć działać. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

Współżycie seksualne jest bardzo ważnym elementem naszego życia. Pomaga budować relację i wzmacnia poczucie bliskości. Jego długotrwały brak może odcisnąć piętno na twoim związku. W natłoku codziennych obowiązków i stresu o seksie można po prostu zapomnieć, szczególnie że im dłużej go nie uprawiamy, tym mniejszą mamy na niego ochotę. Jeżeli brak ochoty na seks utrzymuje się przez dłuższy czas, warto poszukać przyczyn.

Brak libido to problem, którego nie warto ignorować

Zahamowanie pożądania seksualnego nazywane jest fachowo hipolibidemią. Jest to zaburzenie, które dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet, chociaż tych ostatnich w statystycznie większym stopniu.

Brak zainteresowania seksem, który utrzymuje się przez dłuższy czas nie powinien być ignorowany! Brak bliskości fizycznej ma wymierne skutki dla relacji. To wbrew pozorom nie jest jeszcze najgorsze.

Na naszą aktywność seksualną (niezależnie od płci) wpływa wiele różnych czynników:

  • socjokulturowych,
  • biologicznych,
  • relacyjnych,
  • psychologicznych.

Długotrwały brak ochoty na seks może być sygnałem wysyłanym przez organizm o tym, że coś w jego obrębie nie działa tak jak powinno.

Sprawdź!
Męski orgazm – co to właściwie jest? Jak się objawia i jak go osiągnąć? Fizjologia ejakulacji i orgazmu

Przyczyny braku ochoty na seks

Przyczyny braku chęci do współżycia mogą być bardzo różne. U jego podłoża bardzo często leżą lęki i fobie, które mają źródło w minionych wydarzeniach z naszego życia. Spadek libido jest także powodowany przewlekłym stresem, bezsennością, czy przemęczeniem.

Hipolibidemia bywa także spowodowana czynnikami biologicznymi, czyli mówiąc prościej – problemami ze zdrowiem. Mogą być to między innymi:

  • nerwica i depresja,
  • problemy z tarczycą,
  • problemy hormonalne (obniżenie stężenia testosteronu lub estrogenów w organizmie),
  • nadciśnienie,
  • choroby układu krążenia,
  • cukrzyca,
  • zażywanie niektórych leków (na przykład inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny),
  • problemy z wątrobą,
  • niektóre nowotwory.

Przyczyny braku ochoty na seks mogą leżeć w wychowaniu. Problemy na tym polu często mają osoby wychowane w środowiskach ortodoksyjnie religijnych. Potencjalną przyczyną jest także przebywanie w przemocowej i toksycznej relacji. Seks z oprawcą nie jest czymś, na co mamy ochotę niezależnie od płci, wieku i statusu społecznego.

Obniżony popęd seksualny a wiek

Wpływ wieku na libido u mężczyzn

Nie wszyscy zdajemy sobie w pełni sprawę z tego jak duży wpływ na popęd seksualny ma nasz wiek. Jest to szczególnie częste u mężczyzn, u których sukcesywny spadek pożądania seksualnego rozpoczyna się już po ukończeniu 35 roku życia.

Oczywiście nie oznacza to automatycznych problemów z potencją! Z czasem należy jednak bardziej uważać na higienę życia, dbać o ruch i zdrowe odżywienie się. W przeciwnym razie brak ochoty na seks może stać się naprawdę poważnym problemem.

Wpływ wieku na libido u kobiet

Seksuolodzy zauważają, zwracają uwagę na to, że z wiekiem u zdrowych kobiet ochota na seks wzrasta. Zwiększa się także czerpana z niego satysfakcja. Około pięćdziesiątego roku życia następuje jednak znaczny spadek estrogenów, co łączy się z nieprzyjemną suchością pochwy.

Takim problemom można zapobiegać zażywając odpowiednie leki. Pamiętaj jednak, że do ich przepisania konieczne jest wykonanie laboratoryjnych badań poziomu hormonów, na które skieruje cię ginekolog.

Sprawdź!
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? Wszystko, co musisz wiedzieć o kobiecym orgazmie

Brak ochoty na seks – jak sobie z tym radzić?

Wiesz już, że brak ochoty na seks może mieć rozmaite przyczyny. Z tego powodu nie ma jednego uniwersalnego sposobu na pozbycie się tego problemu. Najpierw należy znaleźć przyczynę, wówczas zyskamy sposób na jego rozwiązanie.

Zmiana stylu życia a wzrost libido

Brak zainteresowania seksualnością najczęściej jest spowodowany przewlekłym stresem oraz niedostateczną higieną snu. Oczywiście nie da się jednym ruchem ręki wyeliminować stresu związanego z codziennością, szczególnie w trudnych czasach. Warto jednak zastanowić się nad niektórymi metodami jego obniżania – na przykład jogą lub medytacją.

W przypadku mężczyzn na obniżenie libido może wpływać niezdrowy tryb życia. Brak ruchu, nadwaga, brak zrównoważonej diety to kwestie lifestylowe, które często ograniczane są włącznie przez nasze wybory.

Brak ochoty na zbliżenie z powodów psychologicznych – co można zrobić

Jeżeli podejrzewasz, że za brak ochoty na seks odpowiedzialne są u ciebie problemy emocjonalne lub psychiczne, najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się na terapię.

Praca z psychoterapeutą pomoże ci dotrzeć do źródła problemu i przy tym go wyeliminować. Na tym polu najlepiej działa nurt terapii poznawczo-behawioralnej. Większe zadowolenie z życia intymnego z pewnością nie okaże się jej jedynym plusem.

Leczenie medycznych przyczyn obniżenia libido

Z obniżonym libido możesz zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, a także psychiatry, seksuologa lub terapeuty. Każdy z nich skieruje cię na badania laboratoryjne, które pozwolą na dokładnie zmierzenie poziomu hormonów tarczycy, a także:

  • testosteronu,
  • estrogenu,
  • prolaktyny.

W razie wykrycia jakichś anomalii dostosowane zostanie odpowiednie leczenie farmakologiczne.

Brak ochoty na seks – podsumowanie

Brak ochoty na seks często zrzucamy na karb zmęczenia, wieku, czy wręcz „prozy życia”. Przy tym wszystkim łatwo zapomnieć, że seksualność jest bardzo ważnym elementem życia i relacji z drugim człowiekiem. Obniżenie, czy brak libido, które utrzymują się dłużej niż miesiąc zawsze warto dobrze przemyśleć i w razie potrzeby zgłosić się do lekarza. Czarami rozwiązanie problemu jest prostsze niż myślisz.


Sprawdź!
Biseksualizm to jedna z trzech głównych orientacji. Przeczytaj i dowiedz się do których płci osoby biseksualne odczuwają pociąg.

Zobacz także:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
antykoncepcja

Czym jest antykoncepcja? Które środki antykoncepcyjne i hormonalne stosować? Najskuteczniejsza, nowoczesna antykoncepcja

Next Article
panseksualność

Panseksualność – kiedy miłość nie zwraca uwagi na płeć. Czym jest panseksualizm i jak odróżnić go od biseksualizmu?