tabletki antykoncepcyjne skutki uboczne

Tabletki antykoncepcyjne – skutki uboczne, cena, czym jest antykoncepcja hormonalna?

Tabletki antykoncepcyjne – skutki uboczne ich działania tworzą stosunkowo długą listę. Jest to spowodowane ich wpływem na hormony organizmu. Skutki uboczne nie pojawiają się jednak u wszystkich kobiet. Zobacz, co warto wiedzieć o stosowaniu antykoncepcji hormonalnej!

Przed wzięciem tabletek antykoncepcyjnych trzeba pamiętać, że mogą one wywołać pewne skutki uboczne. Nie u każdej kobiety się one jednak pojawiają. Warto dodać, że ta metoda jest obecnie najskuteczniejszym sposobem antykoncepcji obecnym na rynku, jednocześnie jest też sposobem najwygodniejszym. Tabletki antykoncepcyjne – skutki uboczne, które musisz znać!

Czym jest antykoncepcja hormonalna?

Antykoncepcja hormonalna polega na oszukaniu organizmu w taki sposób, aby przeszedł on w stan uśpienia i nie uwalniał komórki jajowej. Jeżeli plemniki dostaną się do ciała kobiety, to nie dojdzie do zapłodnienia. Zagęszczony zostaje również śluz szyjki macicy, który nie pozwala przedostać się plemnikom. Następuje również spadek kurczliwości jajowodów, co doprowadza do spowolnienia transportu komórki jajowej. W takich warunkach zapłodnienie jest praktycznie niemożliwe. Sztuczne hormony sprawiają też, że u kobiety nie występuje krwawienie miesięczne. Do antykoncepcji hormonalnej można zaliczyć:

Jak działają tabletki antykoncepcyjne?

Tabletki dostają się do ciała kobiety poprzez układ pokarmowy, przyjmowane są doustnie. Wszystkie ich rodzaje mają podobny sposób działania. Hamują owulację w taki sposób, aby nie doszło do zapłodnienia i powodują zmiany w śluzie szyjki macicy, tak by stał się on bardziej lepki i gęsty, co ma skutecznie chronić przed przedostaniem się plemników. Można wyróżnić dwa rodzaje tabletek:

  • jednoskładnikowe;
  • dwuskładnikowe.
Sprawdź!
Tabletka „dzień po” – co musisz o niej wiedzieć?

Tabletki jednoskładnikowe

Zawierają one jeden hormon, jest to progestagen. Dzięki temu są one dużo bezpieczniejsze dla zdrowia niż inne tabletki antykoncepcyjne. Skutki uboczne są nieodczuwalne lub słabsze. To progestagen odpowiada za zagęszczenie śluzu szyjki macicy. Tabletka jednoskładnikowa jest również nazywana minipigułką. Chociaż badania mówią, że tabletka jednoskładnikowa ma taką samą skuteczność co dwuskładnikowa, to w praktyce nie zawsze się sprawdza. Ma dużo większą wrażliwość na błędy przy zażywaniu. Aby zachowała skuteczność, musi być zażywana w ustalonym terminie, który nie może być przekroczony o więcej niż 3 godziny. Jej działania niepożądane to plamienia międzymiesiączkowe i nieregularne krwawienia.

Tabletki dwuskładnikowe

W badaniach laboratoryjnych udowodniono, że połączenie progestagenu z estrogenem zwiększa skuteczność w zapobieganiu ciąży. Estrogen dodatkowo hamuje wzrost pęcherzyka Graafa, wzmacnia działanie progestagenu i zapobiega krwawieniom. Odpowiednio stosowane tabletki dwuskładnikowe są prawie niezawodne. Stosować je należy przez 21 dni, a później zrobić 7 dni przerwy. Tabletki regulują miesiączki i zmniejszają ból odczuwalny w ich czasie. Syntetyczne hormony mają dobry wpływ na cerę i włosy, przy ich stosowaniu jest też zmniejszone ryzyko wystąpienia nowotworu jajnika i trzonu macicy.

Jaka jest różnica pomiędzy tabletkami jednofazowymi i dwufazowymi?

Tabletka jednoskładnikowa to co innego niż jednofazowa. Jednofazowa tabletka antykoncepcyjna może zawierać zarówno jeden, jak i dwa hormony. Podczas ich stosowania nie trzeba dzielić cyklu na fazy. Wszystkie pigułki, które znajdują się w opakowaniu, są takie same. Jeżeli połknie się tabletkę przypisaną do innego dnia tygodnia, to skuteczność działania pozostanie taka sama.

Tabletki dwufazowe

W przypadku tabletek dwufazowych sytuacja jest nieco inna. Trzeba ściśle przestrzegać kolejności i brania, bo konkretne tabletki przypisane są do faz. Tabletki uwzględniają to, jaka jest różnica stężeń hormonów w cyklu menstruacyjnym. Dzięki temu środek antykoncepcyjny lepiej się wchłania. Jeżeli zajdzie pomylenie tabletek, to istnieje ryzyko wywołania owulacji, dlatego podczas przyjmowania trzeba bardzo uważać.

Sprawdź!
Rozmiary prezerwatyw, czyli antykoncepcja dla mężczyzn

Tabletki antykoncepcyjne – skutki uboczne ich stosowania

Skutki uboczne stosowania tabletek antykoncepcyjnych występują szczególnie u kobiet, które źle znoszą wysoki poziom i zmiany dawki hormonów. Występują przypadki, w których stosowanie tabletek nie może być kontynuowane, ale są one raczej nieliczne. Czasem zmiana tabletek na inny rodzaj.

Jakie mogą być skutki uboczne zażywania tabletek antykoncepcyjnych?

Oto lista skutków ubocznych, które mogą wystąpić podczas stosowania tej metody antykoncepcji:

  • wahania nastroju i stany depresyjne;
  • bóle głowy o różnym nasileniu;
  • nudności oraz wymioty;
  • wzdęcia;
  • zatrzymanie wody w organizmie;
  • wzmożony apetyt, który może doprowadzić do zwiększenia masy ciała;
  • tkliwość piersi, zwłaszcza brodawek sutkowych;
  • nadwrażliwość świetlna;
  • łojotok;
  • trądzik;
  • przedłużona menstruacja;
  • nasilone krwawienia menstruacyjne;
  • spadek libido;
  • suchość pochwy;
  • wysokie ciśnienie krwi;
  • wyższe ryzyko wystąpienia zakrzepicy u pacjentki.
Jeśli podczas stosowania pojawią się te objawy, to należy jak najszybciej udać się do ginekologa. Ignorując objawy, można doprowadzić do ich nasilenia.

Przyjmowanie tabletek a zdrowie

Tabletki antykoncepcyjne mogą przynieść efekty niebezpieczne dla zdrowia. Najbardziej niebezpieczne jest zwiększone ryzyko zakrzepicy. Zwiększa się też ryzyko zawału serca oraz udaru mózgu. Niektóre kobiety po długoletnim stosowaniu miały zdiagnozowaną kamicę żółciową oraz żółtaczkę. Może też zwiększyć się poziom cholesterolu i pojawić się nieprawidłowa tolerancja glukozy, która może doprowadzić do cukrzycy. Część następstw może nawet zagrażać życiu kobiet, ale nie są to często spotykane przypadki wśród biorących tabletki antykoncepcyjne. Skutki uboczne to jednak poważny problem, który wymaga kontaktu z lekarzem.

Należy pamiętać, że dla kobiety stosującej antykoncepcję hormonalną, ważna jest profilaktyka. Częste badania mogą wykryć nieprawidłowości zachodzące w organizmie, zanim wpłyną one szkodliwie na zdrowie. Kobiety powinny też pamiętać o prowadzeniu zdrowego trybu życia i odpowiedniej diecie. Żadna metoda antykoncepcji nie jest w stu procentach pewna, ale tabletki mają zdecydowanie najwyższy poziom skuteczności.


Sprawdź!
Po jakim czasie działają tabletki antykoncepcyjne? W jakim momencie antykoncepcja hormonalna zaczyna chronić przed ciążą?

Zobacz także:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
facebook randki

Facebook Randki – jak korzystać z nowej usługi randkowej Facebooka? Sprawdź, czy warto!

Next Article
jak się całować

Jak się całować? Techniki pocałunku dla początkujących