antykoncepcja dla mężczyzn

Antykoncepcja dla mężczyzn – popularne i nowoczesne metody zabezpieczenia

O zapobieganiu ciąży mówi się najczęściej w kontekście kobiet. Dzięki nauce antykoncepcja dla mężczyzn zyskuje na popularności. Warto zapoznać się z jej metodami, aby wiedzieć, w jaki sposób chronić siebie i partnerkę.

Stosowanie antykoncepcji nie oznacza, że twój wytrysk zaniknie, a ty nie będziesz mógł czerpać przyjemności z seksu. Dokładna charakterystyka metod antykoncepcji dla mężczyzn, ich wydajności i efektywności pozwoli ci zdecydować, która z metod jest dla ciebie odpowiednia i zapewni bezpieczeństwo podczas współżycia. Nie każda z nich wpływa pozytywnie na odczuwanie przyjemności. I nie tyczy się to wyłącznie ciebie, ale również twojej partnerki. Ona także może doświadczać dyskomfortu i nie czerpać satysfakcji ze współżycia. Z tego powodu zapoznaj się ze szczegółami każdego sposobu antykoncepcji dla mężczyzn. Wybierz taką metodę, która zapewni ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową i nieplanowanym potomstwem.

Środki antykoncepcyjne dla mężczyzn

Antykoncepcja dla mężczyzn, również ta nowoczesna, zyskuje na popularności. Oprócz najbardziej podstawowych i popularnych metod wyróżnić możemy też te bardziej zaawansowane. W ten sposób antykoncepcja dla mężczyzn to między innymi:

  • wstrzemięźliwość;
  • stosunek przerywany
  • prezerwatywa;
  • wazektomia;
  • zastrzyk hormonalny;
  • pigułki antykoncepcyjne.

Pierwsze dwa punkty raczej nie będą najlepszą opcją. Prezerwatywy są łatwo dostępne w niemal każdym sklepie. Wazektomia cechuje się najwyższą skutecznością. Zastrzyk i tabletki hormonalne to dość innowacyjne metody antykoncepcji, jeszcze w fazie testów. Wybór jest więc całkiem duży, dzięki czemu możesz wziąć pod uwagę przynajmniej kilka różnych opcji.

Sprawdź!
Spirala a stosunek – w jaki sposób spirala antykoncepcyjna działa?

Antykoncepcja dla mężczyzn daje coraz więcej możliwości. Warto jednak zapoznać się ze szczegółami. Jak teoria na temat środków antykoncepcji dla mężczyzn przekłada na praktykę?

Wady i zalety antykoncepcyjnej wstrzemięźliwości – stosunek przerywany

Stosunek przerywany to powstrzymanie się przed ejakulacją, czyli wytryskiem, w pochwie kobiety. Oznacza to, że przed wytryskiem mężczyzna wycofuje penisa z dróg rodnych partnerki. Wiele par uważa, że jest to skuteczna metoda zapobiegania ciąży. Czy aby na pewno?

Są różne przyczyny wyboru tej właśnie metody, przede wszystkim ekonomiczne lub światopoglądowe. Stosunek przerywany wymaga również dobrego refleksu mężczyzny. Według ekspertów ta metoda może mieć więcej wad niż zalet. Zaliczają się do nich:

  • dyskomfort psychiczny, spowodowany pilnowaniem momentu wyjęcia członka;
  • brak pełnego oddania się przez mężczyznę miłosnym uniesieniom;
  • możliwe niezadowolenie i niezaspokojenie kobiety;
  • obawy partnerki, powodujące niepokój i lęk.

Niski wskaźnik skuteczności powoduje, że warto zastanowić się nad innymi metodami antykoncepcji dla mężczyzn.

Łatwy sposób na antykoncepcję dla mężczyzn – prezerwatywa

Nie tylko zapobiega wydostaniu się spermy i zawartej w niej plemników, ale również zabezpiecza przed groźnymi chorobami i wirusami (np. HIV). Ma wysoką skuteczność, jeśli jest stosowana poprawnie – aż 98%. Musi być jednak używana zgodnie z przeznaczeniem, a także datą ważności. Choć niewątpliwą i ogromną zaletą prezerwatywy jest fakt, że zabezpiecza przed nieplanowaną ciążą i chroni przed chorobami wenerycznymi, to jednak ma kilka minusów. Do najważniejszych należy zaliczyć:

  • ograniczenie komfortu i przyjemności;
  • łatwość uszkodzenia powierzchni;
  • ryzyko pojawienia się reakcji alergicznej.

Prezerwatywa to ciągle najłatwiejszy do zastosowania i łatwo dostępny sposób antykoncepcji. Szczególnie dla osób, które mają relacje seksualne z nieznanymi bliżej osobami, a także często zmieniają partnerów. Zapewniają nie tylko bezpieczeństwo tobie, ale również partnerce.

Sprawdź!
Zakładanie prezerwatyw – jak sprawić, aby ta metoda antykoncepcji była skuteczna?

Skuteczna antykoncepcja dla mężczyzn – wazektomia

Nowoczesną metodą męskiej antykoncepcji jest zabieg wazektomii, czyli przecięcia lub podwiązania nasieniowodów. Jego atutami są niski wskaźnik powikłań oraz wysoka skuteczność (99,9%). Można wyróżnić dwa sposoby przeprowadzenia wazektomii:

  • pierwszy wymaga użycia skalpela do rozcięcia moszny z obu jej stron i usunięcia części nasieniowodu;
  • w drugim przypadku wystarczy niewielki otwór w mosznie bez używania narzędzi chirurgicznych.

Wazektomia nie wpływa na obniżenie poziomu testosteronu i odczuwania przyjemności. Nie ingeruje również w jądra. Co więcej, jeśli zdecydujesz się przywrócić płodność, możesz szybko dokonać rewazektomii. Nie zawsze jednak przywrócenie płodności jest możliwe. Co więcej, konieczne są też badania hormonalne po zabiegu, aby sprawdzić, czy faktycznie był skuteczny.

Nowoczesne metody antykoncepcji dla mężczyzn – zastrzyk hormonalny

Ta metoda zapobiegania ciąży polega na podaniu zastrzyku zawierającego 200 mg jednej z odmian testosteronu. W rezultacie dochodzi do zaniku plemników w nasieniu. Aby ta metoda była skuteczna, iniekcję należy powtarzać raz w miesiącu. Nie utracisz sprawności seksualnej, ale zastrzyk antykoncepcyjny może spowodować kilka problemów, takich jak:

  • rozrost gruczołu krokowego;
  • niepożądane zmiany składu biochemicznego krwi poprzez wprowadzenie hormonów – progesteronu i testosteronu – z zewnątrz;
  • spadek popędu seksualnego.

Badania oraz testy prowadzone nad antykoncepcją hormonalną nie pozwalają określić skuteczności tej metody, przez co nie jest ona jeszcze dostępna.

Powszechna wśród kobiet, nowa dla mężczyzn – tabletka hormonalna

Tabletki antykoncepcyjne są bardzo popularnym, obok plastrów antykoncepcyjnych, sposobem zabezpieczenia przed ciążą. Głównie dla kobiet. Pigułki dla mężczyzn są ciągle w fazie testów, jednak pierwsze badania wykazały skuteczność na poziomie 97%. Co cechuje tabletki antykoncepcyjne dla mężczyzn? Przede wszystkim:

  • zapewnienie niepłodności poprzez spadek liczby plemników w ejakulacie;
  • całkowita odwracalność, chociaż powrót do płodności może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy;
  • zahamowanie produkcji plemników.
Sprawdź!
Zastrzyk antykoncepcyjny – dla kogo jest najodpowiedniejszy? Poznaj zalety, wady i sposób działania antykoncepcji w zastrzyku

Twoje libido, dzięki stosowaniu antykoncepcyjnych pigułek nie spadnie, jednak pamiętaj, że nowoczesne metody wymagają wielu badań i testów. Warto śledzić temat tabletek dla mężczyzn, gdyż dotychczasowe testy dają pozytywne wyniki.

Podsumowanie sposobów stosowania środków antykoncepcji dla mężczyzn

Zdążyłeś poznać kilka rodzajów ochrony przed nieplanowaną ciążą. Poniżej jeszcze raz krótkie podsumowanie metod antykoncepcji dla mężczyzn wraz z charakterystyką każdej z nich:

  • stosunek przerywany – najmniej skuteczny rodzaj antykoncepcji dla mężczyzn, niosący ze sobą więcej wad niż zalet;
  • prezerwatywa – łatwo dostępna, popularna i z wysokim wskaźnikiem skuteczności;
  • wazektomia – najbardziej skuteczny sposób ochrony w formie zabiegu chirurgicznego;
  • zastrzyk hormonalny – metoda w fazie testów i badań;
  • tabletka hormonalna – nowoczesna, wciąż testowana antykoncepcja dla mężczyzn na wzór tej dla kobiet.

Niektóre metody wykazują niezwykle wysoki wskaźnikiem skuteczności, ale trzeba również mieć na uwadze ryzyko powikłań, jakie mogą za sobą nieść. Niepożądane skutki uboczne mogą nieco odstraszać, jednak prowadzone badania napawają optymizmem.

Ważne są również komfort psychiczny i bezpieczeństwo twoje i bliskiej osoby. Nikt nie chce rezygnować z przyjemności, jaką niewątpliwie jest seks. Warto promować wśród mężczyzn metody antykoncepcyjne w taki sposób, by chętnie po nie sięgali.


Zobacz także:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
antykoncepcja bez recepty

Antykoncepcja bez recepty – odkryj najskuteczniejsze środki!

Next Article

Jak zadbać o zmysłową atmosferę na randce?