zazdrość w związku

Zazdrość w związku – czym jest spowodowana? Jak chorobliwa zazdrość potrafi zniszczyć związek?

Zazdrość w związku jest sprawą naturalną. Pojawia się i będzie się pojawiała. W taki sposób funkcjonuje nasz mózg. Warto jednak pamiętać o tym, że nie powinna ona negatywnie wpływać na relację. Dowiedz się więcej!

Zazdrość w związku to często poruszany temat. Są osoby, które otwarcie przyznają się do tego, że bywają zazdrosne. Są również takie, które zarzekają się, że nigdy się tak nie czują. I co zabawne, obie strony rzeczywiście mogą mówić prawdę. Kwestie związane z emocjami są bardzo subiektywne. Każdy człowiek odczuwa emocje inaczej oraz w innych okolicznościach. Prawda jest jednak taka, że większość z nas, na jakimś etapie związku będzie borykało się z zazdrością. Czy jest w tym coś złego? Dowiesz się z dalszej części tekstu!

Zazdrość w związku – czy jest powodem do wyrzutów sumienia?

Zazdrość w związku może się pojawić w różnych etapach. Przeważnie zazdrość jest szczególnie mocno wyczuwalna na samym początku relacji. To właśnie wtedy emocje są najintensywniejsze. Może się pojawić również na innych etapach. Zazdrość jest często połączona z poczuciem niepewności. Jeżeli z jakiegoś powodu spada samoocena jednej strony związku, to może ona odczuwać obawę przed pozostawieniem. Osoby odczuwające zazdrość mogą mieć z tego powodu wyrzuty sumienia. Są one wynikiem wątpliwości oraz oskarżeń, które mimowolnie snują w głowie. Nie należy jednak tego tak interpretować.

Dlaczego zazdrość się pojawia?

Zdefiniowanie zazdrości jest nieco problematyczne. W psychologi uznaje się, że jest to stan emocjonalny, który pojawia się w sytuacji pozbawiania danej osoby dóbr. Takie ujęcie zazdrości jest dość szerokie. Dobrem może być tak właściwie wszystko. Zazdrość mogą powodować pieniądze, władza, status społeczny itp. Zazdrość w związku przeważnie jest wynikiem utraty uwagi drugiej połówki. Odczuwamy ją wtedy, gdy nasz partner skupia się na innej osobie. W takim momencie można poczuć frustrację oraz odrzucenie.

Sprawdź!
Fazy po rozstaniu u faceta. Zachowanie mężczyzny zaraz po rozstaniu

Czym dokładnie jest zazdrość w związku?

Zazdrość w związku to nic innego jak strach przed utratą partnera/partnerki. Takie uczucie dyskomfortu pojawia się w sytuacji, gdy dostrzegamy potencjalne wskazówki świadczące o angażowaniu się drugiej strony w relację z osobą trzecią. Co istotne tego rodzaju przesłanki mogą być prawdziwe lub fałszywe. Zazdrość może być odczuwana nawet w przypadku urojonych dowodów na domniemaną zdradę. Często przybiera to formę dużego problemu, który może prowadzić do rozpadu związku. Chorobliwa zazdrość jest bardzo męcząca dla obu stron. To prosta droga do rozpadu relacji.

Czy zazdrość w związku zawsze jest zła?

Pomimo że zazdrość w związku kojarzy się raczej dość mocno negatywnie, to ma ona jednak swoje zalety. Zdroworozsądkowa dawka zazdrości może bardzo skutecznie uświadomić, jak wiele partner lub partnerka dla nas znaczy. Ciężko o lepszą motywację do walki o względy drugiej połówki. Zazdrość potrafi również ponownie rozpalić ogień w sypialni. Wiele par z długim stażem boryka się z pewną stagnacją w łóżku. Emocje wygasają i seks nie jest już tak namiętny. Odpowiednio dobrana dawka zazdrości może podziałać jak benzyna wylana na iskrę. Ogień ponownie zapłonie.

Chorobliwa zazdrość w związku – jak niszczy relacje?

Osoba cierpiąca na chorobliwą zazdrość będzie przejawiać zachowania paranoiczne. W każdej sytuacji będzie doszukiwać się rzekomej zdrady. Taka osoba, może godzić w prywatność drugiej strony czytając jej prywatne wiadomości lub nawet śledząc ją. Wszędzie będzie szukała dowodów, na zdradę. Niestety zdarzają się sytuacje, w których taka osoba będzie jednocześnie agresywna. Można się z tym spotkać w przypadku zespołu Otella, który dotyka alkoholików. Chorobliwie zazdrosna osoba cierpi zazwyczaj na choroby psychiczne, które taki stan powodują.

Czy chorobliwa zazdrość w związku zawsze wiąże się z chorobami psychicznymi?

Zazdrość w związku często jest wynikiem chorób psychicznych. Nie zawsze musi tak jednak być. Czasem mogą być to wzorce, które taka osoba wyniosła ze swojego domu rodzinnego. To na wczesnym etapie rozwoju chłoniemy wzorce z otoczenia. Rodzice mają wielki wpływ na to, jak będziesz traktował swoją przyszłą partnerkę lub partnera. Poczucie własnej wartości jest równie istotne. Osoby z niską samooceną mogą często odczuwać zazdrość o partnera. Niewłaściwe wzorce miłości również mogą powodować patologiczną zazdrość, a to często prowadzi do destrukcyjnych zachowań, które pogarszają zdrowie psychiczne.

Sprawdź!
Zazdrość wsteczna, czyli w jaki sposób przeszłość partnera może wpłynąć na aktualną relację?

Jak radzić sobie z zazdrością?

Masz problemy z zazdrością w związku i chcesz je rozwiązać? Są pewne sposoby, które mogą ci w tym pomóc. Przede wszystkim o emocjach zawsze warto rozmawiać z partnerem lub partnerką. Taka szczera rozmowa może zasygnalizować pewien problem oraz skłonić obie strony do podjęcia działań. Przydatna może okazać się również praca nad samooceną. Możesz to robić na wiele różnych sposobów. Jeżeli czujesz, że nie radzisz sobie z tym samodzielnie, skorzystaj z pomocy psychologa lub psychiatry. W walce z zazdrością pomaga również zmniejszenie poziomu stresu. W tym celu zastosuj medytację lub jogę.

Zazdrość w związku jest zupełnie normalna. Praktycznie każdy jej doświadcza i nie należy się z tego powodu czuć źle. Jest to sygnał, który może oznaczać, że druga strona jest ci bardzo bliska. W odpowiedniej dawce zazdrość może zadziałać wręcz pozytywnie na związek. Problem pojawia się wtedy, gdy przez zazdrość jedna ze stron zaczyna zachowywać się niewłaściwie. Szantaż emocjonalny, podważanie intencji oraz śledzenie partnera lub partnerki może doprowadzić do rozpadu relacji. Jeżeli widzisz, że dzieje się coś niepokojącego, poszukaj rozwiązania.

 


Zobacz także:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
jak rozpoznac ciążę biorąc tabletki antykoncepcyjne

Jak rozpoznać ciążę, biorąc tabletki antykoncepcyjne? Czy zajście w ciążę podczas brania tabletek jest możliwe?

Next Article
Jak leczyć seksoholizm Najważniejsze informacje

Jak leczyć seksoholizm – od zrozumienia do zmiany