Niemal każdy wie, czym jest zoofilia. Kiedy jednak po raz pierwszy opisano tego typu zachowania? Czy niegdyś były akceptowane i z czym dziś wiąże się zoofilia? Jakie kary za nią grożą? Sprawdź!
Zoofilia, jak wiadomo, to rodzaj zaburzeń na tle seksualnym (parafilii), w którym do osiągnięcia satysfakcji seksualnej konieczne jest włączenie zwierząt do aktu seksualnego. Co może powodować takie zaburzenie? Jakie kary grożą za tego typu zachowania? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!
Zoofilia – aspekty prawne
Współcześnie zoofilia uważana jest za jedno z zaburzeń seksualnych. Wpisana została do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10 i klasyfikacji ustalonej przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne.
W niemal każdym społeczeństwie zoofilia jest tematem tabu, a zjawisko to wiąże się z publicznym potępieniem. Co więcej, akt płciowy z udziałem zwierząt jest karalny!
Jakie kary grożą za zachowania zoofilskie?
W Polsce kwestie prawne reguluje przede wszystkim ustawa o ochronie praw zwierząt. Zgodnie z nią, zoofilia uznana jest za jedną z metod znęcania się nad zwierzętami. Za dopuszczenie się zachowań wywołujących ból lub cierpienie zwierząt przewidziano karę pozbawienia wolności do lat 3. Jeśli z kolei akty seksualne ze zwierzętami wiązały się z zadawaniem ich szczególnego okrucieństwa, kara może zostać podwyższona do lat 5. Ponadto sąd ma możliwość zakazać posiadania zwierząt na okres 15 lat, a także natychmiastowo zlecić odebranie zwierząt posiadanych przez zoofila. Możliwe jest także dodanie kary finansowej – tj. m.in. dokonania wpłaty na cel ochrony zwierząt w kwocie nie niższej niż 1000 zł. Dodatkowo zwierzęta chronione są również przez zapisy w Kodeksie karnym. Zgodnie z nim publikacja, utrwalanie lub sprowadzanie treści pornograficznych, w których dochodzi do posługiwania się zwierzętami, podlega karze więzienia od 6 miesięcy do 8 lat.
Czy seks ze zwierzętami zawsze był tematem tabu? Zoofilia na przestrzeni wieków
Naukowcy pojawienie się i rozpowszechnienie zoofilii wiążą już z okresem udomowienia zwierząt i początkami pasterstwa. Wraz z nimi pojawiły się pierwsze przesłanki sakralizacji zwierząt i kulty agrarne, które (w trakcie ceremonii) dopuszczały do aktów kopulacji ze zwierzętami. Z czasem zjawisko to zaczęło być coraz bardziej powszechne. Przypadki zoofilii opisane są np. w Biblii, znajdują także odzwierciedlenie w popularnych mitach greckich. Władcy poszczególnych krain zaczęli więc potępiać to zjawisko i starać się je zwalczać. Już w starożytnej Mezopotamii, a także Azji Mniejszej obcowanie ze zwierzętami i wykazywanie innych zachowań seksualnych z nimi związanych było surowo karane. Uprawianie seksu ze świnią, owcą lub psem groziło nawet karą śmierci!
Zoofilia, czyli wykazywanie zaburzonych preferencji seksualnych wobec zwierząt, nie jest zjawiskiem nowym. Przed wiekami, początkowo, dopuszczalna była w wymiarze religijnym. Z czasem jednak została surowo potępiona – i ten stan utrzymuje się do dziś. Związane jest to przede wszystkim ze zmianami w postrzeganiu praw zwierząt i dozwolonymi sposobami ich traktowania. W żadnym wypadku nie ma zgody na zadawanie zwierzętom bólu i cierpienia.
Zobacz także:
- Kazirodztwo, czyli seksualny temat tabu w niejednej kulturze
- Parafilia, czyli zaburzenie preferencji seksualnych. Co warto wiedzieć?
- Masochizm seksualny jako zaburzenie osobowości – definicja i przyczyny masochizmu
- Klaustrofilia – seks w ciasnych pomieszczeniach
- Froteryzm – ocieranie się jako źródło podniecenia seksualnego. Czy ocieractwo jest karalne?