Kiedy pierwszy raz do ginekologa? Ten krok to ważne wydarzenie dla wielu młodych kobiet. Wizyta wiąże się z dużym stresem. Wiele kobiet nie wie, jednak kiedy powinny po raz pierwszy wybrać się do specjalisty. Dowiedz się więcej!
Kiedy pierwszy raz do ginekologa? Najczęściej mówi się o tym, że pierwsza wizyta u ginekologa powinna mieć miejsce niedługo po pierwszej miesiączce. To wtedy właśnie uznaje się, że dziewczynka zmienia się w kobietę. Niektórzy uważają jednak, że tego rodzaju wizyta nie jest konieczna, a ginekologa należy odwiedzać wyłącznie w momencie rozpoczęcia współżycia. Nie brakuje jednak kobiet, które pierwszy swój kontakt z ginekologiem miał dopiero po zajściu w ciążę. Czytaj dalej!
Kiedy pierwszy raz do ginekologa?
Kiedy pierwszy raz do ginekologa? Coraz bardziej rośnie świadomość społeczeństwa, związana ze zdrowiem. Młode kobiety otaczane są teraz opieką medyczną na najwyższym poziomie. Wciąż jednak nie wszystkie dziewczyny chcą z niej skorzystać. Część z nich nie ma również takiej możliwości ze względu na rodziców lub inne czynniki. Ginekolog jest specjalistą, którego powinno się odwiedzać nie tylko w celach terapeutycznych, ale również diagnostycznych. Częste wizyty mogą pomóc rozpoznać zagrożenia oraz niepokojące objawy. Dlatego warto korzystać z jego usług regularnie.
W jakich sytuacjach należy wybrać się do ginekologa?
Do ginekologa obowiązkowo powinny się wybrać dziewczyny, które zauważyły u siebie jakieś niepokojące objawy. Mowa tutaj o nieregularnych oraz bolesnych miesiączkach lub upławach. Według informacji przekazanych przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników pierwsza wizyta u wyspecjalizowanego lekarza powinna odbyć się pomiędzy 12 a 15 rokiem życia. Skłaniają się oni więc do tego, aby odwiedzić ginekologa po pierwszej miesiące.
Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa?
Wiesz już kiedy pierwszy raz do ginekologa. Warto jednak mieć świadomość tego, jak wygląda pierwsza wizyta. Przeważnie jest ona zupełnie profilaktyczna. Lekarz przeprowadza wywiad, podczas którego zbiera informacje dotyczące stanu zdrowia oraz przebytych chorób. Dopytuje również o przebieg cyklu miesiączkowego. Może również odpowiedzieć pacjentce na nurtujące ją pytania.
Młode kobiety, które wkraczają w pewien okres swojego życia, powinny regularnie odwiedzać ginekologa. Są one dzięki temu w stanie ustrzec się przed wieloma nieprzyjemnościami. Jeżeli zauważysz, że pojawiają się niepokojące objawy, nie czekaj. Większość specjalistów zaleca odwiedzenie ginekologa po pierwszej miesiące.
Zobacz także:
- Krwawienia w trakcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych – kiedy się pojawiają? W jakich sytuacjach powinny budzić niepokój?
- Antykoncepcja po porodzie. Jak długo trwa połóg i kiedy warto zacząć stosować zabezpieczenie przed ciążą?
- Zmiana tabletek antykoncepcyjnych – kiedy warto ją rozważyć? Jakie skutki uboczne powinny niepokoić?
- Jak przygotować się do pierwszego razu? Z jakimi wyzwaniami muszą zmierzyć się młodzi?
- Rzęsistkowica – objawy, przyczyny, leczenie i profilaktyka