Rzęsistkowica to choroba przenoszona drogą płciową. Wywołana jest przez pasożyta dróg moczowo-płciowych – rzęsistka pochwowego (trichomonas vaginalis). Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie są objawy zarażenia oraz jak je leczyć!
Rzęsistkowica jest chorobą rozpowszechnioną na całym świecie, choć tylko ludzie mogą być nosicielami tego pasożyta. Choroba może być jedną z przyczyn niepłodności oraz może zwiększać ryzyko zakażenia wirusem HIV.
Rzęsistkowica – przyczyny choroby
Rzęsistkowica to choroba weneryczna, do której dochodzi poprzez zakażenie rzęsistkiem pochwowym. Do zarażenia dochodzi najczęściej podczas stosunku z nosicielem pasożyta, choć nie jest to jedyna przyczyna. Rzęsistkiem pochwowym można zarazić się również poprzez korzystanie z publicznych toalet lub używanie tego samego ręcznika, co zarażony. Choroba często ma przebieg bezobjawowy, dlatego nosiciel może nie zdawać sobie sprawy z tego, że jest zarażony, dopóki nie wykona specjalistycznych badań. Niestety, nawet osoby niemające objawów wciąż mogą nieświadomie zarażać innych.
Rzęsistkowica u dzieci
Na rzęsistkowice są narażone również niemowlęta, ponieważ do zarażenia może dojść podczas porodu. Choroba może być też skutkiem zaniedbania lub niewłaściwego dbania o higienę dziecka. Na szczęście, w przypadku dzieci, rzęsistkowica zawsze przebiega objawowo. Symptomy są zależne od wieku i płci, jednak do najczęstszych należą: gorączka, obrzęk i zaczerwienienie miejsc intymnych, ropomocz, objawy zapalenia cewki moczowej, odparzenia pachwin.
Rzęsistkowica – objawy
Rzęsistkowica częściej występuje u kobiet (w Polsce 30-70% było nosicielami pasożyta) niż u mężczyzn (10-20%). W wielu przypadkach może przebiegać bezobjawowo dlatego, by postawić diagnozę, potrzeba specjalistycznych badań. Rzęsistkowica może mieć postać przewlekłą lub ostrą.
Objawy rzęsistkowicy u kobiet
Do najczęstszych objawów ostrej postaci rzęsistkowicy należą: żółto-zielone, pieniste upławy o nieprzyjemnym zapachu, pieczenie i świąd w pochwie, cewce moczowej oraz okolicy krocza, ból przy oddawaniu moczu, silny ból podbrzusza
stan zapalny dolnego odcinka dróg moczowych oraz stan zapalny narządów płciowych. W przypadku kobiet, przewlekła postać rzęsistkowicy objawia się zarażeniem pochwy i ujścia cewki moczowej. Objawy są podobne, lecz mniej nasilone. Charakterystyczne są obfite upławy, ból podbrzusza oraz świąd.
Objawy rzęsistkowicy u mężczyzn
Ostra postać rzęsistkowicy u mężczyzn objawia się przede wszystkim: ostrym zapaleniem żołędzi i napletka, pęcherza moczowego oraz cewki moczowej, dreszczami, podwyższoną temperaturą, bólem krocza, śluzowo-ropną wydzieliną, wydostająca się z cewki moczowej, świądem oraz pieczeniem, nadżerkami wewnętrznej powierzchni napletka. W przypadku przewlekłej choroby również występują opisane wyżej objawy, jednak ich nasilenie jest znacznie słabsze.
Rzęsistkowica – leczenie
Rzęsistkowica często przebiega bezobjawowo, dlatego jeśli jesteś aktywny seksualnie oraz utrzymujesz kontakty seksualne z różnymi partnerami – pamiętaj, by regularnie się badać! Jeśli dostrzeżesz niepokojące objawy, niezwłocznie udaj się do lekarza ginekologa, urologa lub wenerologa.
Diagnostyka choroby
Aby zdiagnozować rzęsistkowicę nie wystarczy opisanie symptomów podczas wizyty u lekarza. Niezbędne będzie badanie mikrobiologiczne. Do badania należy pobrać wydzielinę z pochwy lub cewki moczowej. Dodatkowo, należy zbadać mocz wraz z pojawiającym się osadem. W celu diagnozy udaj się do lekarza, który po szczegółowym wywiadzie, zleci odpowiednie badania. Obecnie na rynku są dostępne testy PCR, które są w stanie wykryć obecność pasożytów, jednak jeśli jesteś osobą aktywną seksualnie – warto wybrać się do lekarza i zrobić wszystkie niezbędne badania.
Metody leczenia
Kiedy wyniki badań potwierdzą przypuszczenia lekarza, na kolejnej wizycie poznasz plan leczenia. Odpowiedni plan leczenia pozwala skutecznie wyleczyć się z choroby. W przypadku rzęsistkowicy leczenie zwykle opiera się na kuracji specjalistycznymi lekami. Należy trzymać się zaleceń lekarza, nie pomijać żadnej dawki leku, nie spożywać alkoholu oraz wstrzymać się od współżycia. Warto dodać, że badaniom powinna poddać się każda osoba, z którą w ostatnim czasie miał kontakt nosiciel. 3 miesiące po zakończonej kuracji należy powtórzyć badania, aby upewnić się, że leczenie było skuteczne.
Powikłania
Nieleczona rzęsistkowica może mieć wiele poważnych powikłań, a nawet – prowadzić do niepłodności. Dodatkowo, zwiększa podatność na inne choroby przenoszone drogą płciową, w tym wirusa HIV. W przypadku kobiet częstymi powikłaniami jest zapalenie szyjki macicy i jajowodów. Jeśli chodzi o mężczyzn, powikłania obejmują zapalenie prostaty oraz uszkodzenie pęcherza moczowego.
Jak zapobiegać rzęsistkowicy?
Przede wszystkim należy używać prezerwatyw. Dotyczy to w szczególności osób, które utrzymują kontakty seksualne z różnymi partnerami. Prezerwatywa zabezpiecza przed zarażeniem obie osoby. Dodatkowo, jeśli jesteś aktywny seksualnie – wykonuj regularnie kontrolne badania. Dzięki nim nawet jeśli dojdzie do infekcji, będziesz mógł w porę zareagować. Korzystaj z własnych przyborów toaletowych, szczególnie w miejscach publicznych. Staraj się unikać publicznych toalet, nie pożyczaj cudzej bielizny, ani ręcznika.
Rzęsistkowica – podsumowanie
Rzęsistkowica to choroba pasożytnicza przenoszona drogą płciową. Jej przyczyną jest zarażenie się rzęsistkiem pochwowym. Dotyczy obu płci, choć częściej dotyka kobiety. Choroba często przebiega bezobjawowo, dlatego do postawienia właściwej diagnozy niezbędne jest wykonanie specjalistycznych badań. Aby zapobiec zakażeniu należy zabezpieczać się podczas stosunku, zachowywać odpowiednią higienę oraz zachować ostrożność korzystając z publicznych toalet. Dodatkowo, warto mieć osobiste przybory toaletowe, a także własny ręcznik oraz bieliznę.
Zobacz także:
- Zapalenie cewki moczowej – przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka
- Rzeżączka – objawy, przyczyny, leczenie
- Choroby przenoszone drogą płciową – infekcje weneryczne
- Opryszczka narządów płciowych – przyczyny, objawy oraz leczenie
- Wszy łonowe – objawy i leczenie wszawicy łonowej