Love bombing to niebezpieczna technika manipulacji w związku. O zjawisku bombardowania miłością mówi się ostatnio coraz więcej. Występuje zarówno w świeżych znajomościach, jak i długoletnich związkach. Jak rozpoznać tę manipulację i jak się przed nią bronić?
Bombardowanie miłością, zwłaszcza na początku związku, na pierwszy rzut oka trudno jednoznacznie powiązać z przemocą psychiczną. W końcu romantyczny, czuły partner to marzenie wielu osób. Zaczyna się od intensywnej namiętności, drogich prezentów, niespodzianek, komplementów i przede wszystkim okazywanej na wszelkie sposoby miłości. Zjawisko love bombingu związane jest często z miłością od pierwszego wejrzenia i poczuciem odnalezienia swojej drugie połówki. Takie pary często decydują się na szybkie zaręczyny, wspólne mieszkanie. Zaburzony partner szuka okazji do tego, żeby skrócić dystans. Jednak po pierwszych miłosnych uniesieniach, bardzo często partner pokazuje swoją prawdziwą twarz. Okazuje się, że czułe gesty i nadmierna troskliwość to transakcja wiązana, która łączy się blisko z manipulacjami i niezdrową kontrolą partnera lub partnerki. Jeśli czytając te słowa, zapala ci się czerwona lampka, sprawdź więcej informacji na temat zjawiska, jakim jest love bombing.
Co to jest love bombing?
Love bombing to jedna z technik manipulacji w relacjach, która polega na nadmiernym, ciągłym okazywaniu uczuć. Intencją jej stosowania jest doprowadzenie do utrzymania nad drugą osobą kontroli. Zjawisko to jest objawem przemocy psychicznej. Początki wyglądają jak stan intensywnego zakochania, dlatego bardzo łatwo pomylić to z wielkim uczuciem. Niestety, jeśli występuje love bombing, nie jest to zdrowa relacja. Jeden z partnerów przyjmuje rolę „lalki do kochania”, która spełnia określoną rolę w scenariuszu napisanym przez zaburzoną osobę, która chce mieć kogoś na własność. Nie jest to równy układ. Po pierwszym, zwykle szybkim wyznaniu miłości, pojawiają się pierwszy znaki ostrzegawcze. Zaobserwować można manipulacje, kontrolę, wywoływanie wyrzutów sumienia, szantaż emocjonalny. Bardzo często partner diametralnie zmienia swoje zachowanie, dopuszczając się przemocy, a następnie wylewnie przeprasza. W toksycznej relacji granice nie są szanowane, a każda próba zdobycia niezależności przez jednego z partnerów spotyka się z ostrą reakcją – często karą są ciche dni, szantaż, grożenie, straszenie, sięganie po używki. Nie da się mówić o zaufaniu. Często zabronione jest spotykanie się z innymi ludźmi i spędzanie czasu osobno. Kiedy w końcu może zapalić się czerwona lampka, okazuje się, że relacja jest na tyle silna, że trudno się z niej uwolnić.
Czy love bombing pojawia się tylko w relacji romantycznej?
Wiele osób kojarzy bombardowanie miłością tylko z relacjami romantycznymi, a zwłaszcza początkami związku. Jednak wbrew tym pozorom love bombing występuje także w przyjaźni, a nawet relacjach rodzinnych. Jak każda technika manipulacji, przyjmuje różne formy. Niezmienne jest jednak to, że jej celem jest utrzymanie kontroli nad drugą osobą i zmuszenie jej do odgrywania konkretnej, przewidzianej dla niej roli. Co ciekawe, love bombing często stosowany jest w przypadku sekt, których celem jest zniewolenie ich członków i wymuszenie maksymalnego posłuszeństwa.
Jak rozpoznać bombardowanie miłością?
Jak rozpoznać love bombing? Kiedy komplementy, prezenty i czułe gesty to wyraz zdrowego oddania drugiej osoby, a kiedy technika manipulacyjna? Niestety, love bombing jest trudny do rozpoznania, zwłaszcza na etapie zakochania, kiedy emocje są najsilniejsze. Jeśli jednak czujesz przytłoczenie, zaczynasz dusić się w relacji, mieć poczucie utraty własnej tożsamości i przede wszystkim niezależności, jest to sygnał, że warto przyjrzeć się bliżej swoim emocjom. Jeśli partner notorycznie przekracza twoje granice, sprawia, że czujesz się niekomfortowo, może to świadczyć o tym, że stosuje techniki bombardowania miłością.
Kto stosuje love bombing?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, kto dopuszcza się przemocy psychicznej, tak samo jak w przypadku bycia ofiarą manipulacji. Powody, dla których ktoś stosuje love bombing mogą być różne. Takie zachowanie często utożsamiane jest z narcystycznym zaburzeniem osobowości. Osoba, która się go dopuszcza, ma poczucie bycia lepszym od innych, charakteryzują ją też brak empatii i wybujałe ego. Trzeba jednak podkreślić, że bombardowanie miłością może wynikać także z obniżonej pewności siebie i być sposobem na przywiązanie do siebie partnera. Jakie jeszcze cechy można zaobserwować u osób, która stosują psychiczną przemoc?
- Megalomania, czyli przekonanie o własnej doskonałości, poczucie bycia lepszym od innych.
- Brak empatii – niezdolność do postawienia się na miejscu drugiej osoby i zrozumienia jej uczuć.
- Przedmiotowe traktowanie innych – objawia się głównie przez traktowanie innych osób jako środków do osiągnięcia konkretnego celu.
- Skłonność do manipulacji – to kolejny przykład stosowania zachowań, które mają osłabić poczucie własnej wartości drugiej osoby i wywołać u niej poczucie winy.
- Nieuczciwość – często mijanie się z prawdą, zatajanie niektórych faktów, a uwypuklanie innych.
Jak reagować na love bombing?
Zastanawiasz się, jak reagować na love bombing? Jeśli zauważasz pierwsze niepokojące objawy na początku relacji, warto reagować od razu i porozmawiać z parterem. Możesz powiedzieć, że wszystko dzieje się za szybko, a twoje granice są przekraczane. Może się okazać, że druga strona nie ma świadomości, że przesadza. Jednak jeśli rozmowa nic nie daje, a ty nie czujesz się bezpiecznie, warto poszukać pomocy poza związkiem. Na początek możesz podzielić się swoimi obawami z bliską, zaufaną osobą. To z pewnością zwiększy poczucie bezpieczeństwa i pomoże spojrzeć na sprawę z dystansu. Bardzo często okazuje się, że przyjaciele i rodzina dużo szybciej wyłapują niepokojące sygnały. Osoba stosująca love bombing bardzo często dąży do izolacji partnera od bliskich, żeby zyskać nad nim jeszcze większą kontrolę. Niestety, wiele osób długo wypiera sugestie, że w relacji nie dzieje się dobrze. Jeśli toksyczna relacja jest silna, bardzo pomocna jest psychoterapia. Pomaga uporać się z własnymi emocjami i powoli zacząć odbudowywać swoje granice. Trzeba jednak wiedzieć, że to spotyka się z bardzo silnym oporem toksycznego partnera. Wsparcie psychoterapeuty i odpowiednich narzędzi terapeutycznych pomaga przetrwać wszystkie stadia przerywania niezdrowego związku.
Czy po związku z narcyzem da się zbudować zdrową relację?
Wiele osób martwi się, że po zakończeniu toksycznej relacji, nie mają już szans na zdrowy związek. Po pierwsze takie rozstania zwykle są bardzo obciążające psychicznie, dlatego trzeba dać sobie trochę czasu na odbudowę. Po drugie, przetrwanie takiego związku nie świadczy wcale o słabości, a o ogromnej sile. W dojściu do siebie po przemocowym związku bardzo pomocna jest psychoterapia. Pomaga nie tylko odbudować poczucie własnej wartości, ale też dotrzeć do sedna problemów. Love bombing i zaburzenia narcystyczne bardzo często powiązane są także z uzależnieniem i współuzależnieniem, dlatego kompleksowa pomoc specjalistów może zrobić naprawdę wiele dobrego.
Love bombing, w różnym natężeniu może spotkać każdego z nas. Warto pamiętać, że jeśli nie czujemy się dobrze w jakiejś relacji, należy reagować jak najszybciej. Ale zawalczyć o siebie można w każdym momencie, nawet pod wielu latach doświadczania przemocy psychicznej.
Zobacz także:
- Zespół prowokowanej zdrady to głównie przypadłość mężczyzn. Na czym polega?
- Friends with benefits – co to jest? Jak działa relacja FWB?
- Masochizm seksualny jako zaburzenie osobowości – definicja i przyczyny masochizmu
- Deadname – imię, którego nie powinno się wymawiać. Dowiedz się wszystkiego o deadnamingu i jak go unikać
- Codzienna masturbacja – wszystko, co musisz wiedzieć