Rodzaje miłości – czy znasz je wszystkie? Bez wątpienia miłość to głębokie uczucie. Nie każdy jednak wie, że wyróżniamy różne rodzaje miłości. Pierwsza klasyfikacja typów miłości powstała bowiem już w średniowieczu! Poznaj osiem najważniejszych rodzajów!
Forma miłości zależy przede wszystkim od osoby, do której kierujemy swoje uczucie. Wyróżniamy cztery rodzaje miłości według starożytnych filozofów, cztery formy miłości w chrześcijaństwie, trzy stopnie uczucia według Karola Wojtyły, sześć typów miłości według kanadyjskiego socjologa Johna Lee oraz pięć rodzajów miłości stosowanych w języku potocznym. W tym artykule przyjrzymy się ośmiu najważniejszym rodzajom. Każde uczucie może mieć różny charakter. Dowiedz się, czym jest miłość i jakie możemy wyróżnić jej rodzaje!
Rodzaje miłości – czym jest miłość?
Miłość to głębokie uczucie kierowane do drugiej osoby. W zależności od rodzaju może to być zarówno pożądanie, jak i silna więź. Z pewnością nie raz słyszałeś o miłości platonicznej, miłości romantycznej, miłości braterskiej czy miłości toksycznej. Jedno jest pewne: inne uczucia występują pomiędzy rodzicami i dziećmi, a inne między partnerami w związku. Jak możemy podzielić miłość ze względu na jej charakter?
Poznaj osiem rodzajów miłości
Miłość była przedmiotem rozważań filozofów już w starożytności. Pojęcie miłości platonicznej na przykład wywodzi się od Platona. Inny rodzaj miłości przypiszemy uczuciu dotyczącemu dziecka, a zupełnie inne uczucia kierujemy do ukochanej osoby (w zamyśle partnera/partnerki). Aby lepiej rozumieć, co oznacza miłość, warto poznać najważniejsze rodzaje tego uczucia. Poniżej znajdziesz osiem podstawowych typów wraz z ich opisami.
Miłość Agape – typ miłości bezwarunkowej i bezinteresownej
Jest to rodzaj miłości duchowej. Agape określa uczucie, w którym dobro drugiej osoby przedkładamy na własne potrzeby. Miłość ta jest całkowicie bezinteresowna, altruistyczna i bezwarunkowa. Przez chrześcijan bywa porównywana do miłości, jaką Jezus darzył wszystkich ludzi.
Miłość Eros – pojęcie miłości erotycznej
Nazwa Eros pochodzi od imienia greckiego boga miłości i płodności. Jest to miłość romantyczna i bardzo namiętna. Rodzaj ten określa potężne uczucie, pełne pożądania i pragnienie fizycznej bliskości. Zwykle dotyczy pary kochanków – kiedy romans przeradza się w miłość, uczucie typu Eros często zmniejsza swoje natężenie.
Miłość Philia – duchowa więź, miłość przyjacielska i braterska
Philia to zdecydowanie duchowa miłość, które jest wolna od namiętności. Ten rodzaj uczucia zwykle kierowany jest przyjaciół czy rodzeństwa. W miłości Philia niezwykle mocno wybija wierność, lojalność i potrzeba dzielenia się.
Miłość Filautia – miłość własna
Miłość do siebie jest bardzo ważna i potrzebna do realizacji potrzeb własnych. Patrząc na własne dobro i kochając siebie, wcale nie jesteśmy narcystyczni czy samolubni! Miłość własna jest niezbędna, aby móc darzyć tym uczuciem również innych i móc otrzymać miłość od nich w zamian.
Miłość Storge – miłość rodzicielska
Uczucie typu Storge to dojrzała miłość rodzicielska. Cechuje ją bardzo silna więź, pokrewieństwo i doskonała znajomość drugiej osoby. Miłość Storge jest niezmienna i bezwarunkowa. Nie znajdziesz w niej romantyzmu. Więź oparta jest na pragnieniu opiekowania się członkiem rodziny.
Miłość Pragma – miłość oparta na rozumieniu i przywiązaniu
Jest to miłość trwała. Można powiedzieć, że jest kolejnym etapem miłości Eros i Ludus. Zwykle dotyczy par, które są ze sobą od wielu lat. Wymaga cierpliwości i wzajemnego traktowania się z szacunkiem, ponieważ bardzo długo się rozwija i dojrzewa. W niektórych ujęciach opisywana jest jako miłość z rozsądku. Poznaj symbolikę krzyża maltańskiego, który w szczególności jest związany z szacunkiem: https://twojewrozby.pl/krzyz-maltanski
Miłość Ludus – zauroczenie
Ludus to typowe zauroczenie, które znamy z wczesnej fazy związku. Uczucie opisywane jest jako „motyle w brzuchu”. W tym stanie zdecydowanie idealizujemy drugą osobą i relację, w której jesteśmy. Według naukowców miłość Ludus sprawia, że nasz mózg działa jak po dawce kokainy.
Miłość Mania – miłość obsesyjna
Mania to miłość obsesyjna i zaborcza. Osoba, która darzy tym uczuciem swojego partnera, chce go zawłaszczyć, mieć tylko dla siebie. Zwykle doświadczają jej osoby z niską samooceną. Miłość ta może być bardzo niebezpieczna i destrukcyjna dla obu stron.
Trzy składniki miłości w ujęciu psychologicznym wg. Sternberga
Sternberg to amerykański psycholog, który wyodrębnił trzy składniki miłości potrzebne do udanego i trwałego związku. Dobrze, jeśli w różnych fazach związku występują przynajmniej dwa z trzech składników. Psycholog twierdził również, że miłość doskonała to taka, w której udaje się partnerom połączyć wszystkie trzy składniki:
- namiętność – określa silne emocje towarzyszące nam w związku (radość, pożądanie, tęsknota, zazdrość i pragnienie bliskości drugiej osoby);
- intymność – w znaczeniu wzajemnego zrozumienia, bezwarunkowego zaufania, wsparcia i dzielenia się wszystkimi myślami i emocjami;
- zaangażowanie – dotyczy bycia ze sobą na dobre i na złe, rozwiązywania nieporozumień i dążenia do rozwoju związku mimo przeciwności losu.
Jak okazywać uczucia?
Czy wiesz, czym jest język miłości? Bez względu na rodzaj uczucia bardzo ważne jest okazywanie miłości w każdy możliwy sposób. Uważa się, że istnieje pięć języków miłości. Wśród nich wyróżniamy:
- dotyk;
- drobne przysługi;
- przyjmowanie prezentów;
- wspólne spędzanie czasu;
- wyrażenia afirmatywne (słowa).
Rodzaje miłości różnią się w zależności od ujęcia. Jedno jednak jest pewne i niezmienne: w każdej relacji najważniejsze jest zaangażowanie obu stron oraz wzajemny szacunek.
Zobacz także:
- Ile jest orientacji seksualnych i co warto o nich wiedzieć? Poznaj rodzaje orientacji seksualnych!
- Tabletki antykoncepcyjne – rodzaje, skutki uboczne i skuteczność tabletek antykoncepcyjnych
- Orgazm kobiecy – czym jest, jakie są jego rodzaje i co wpływa na zaburzenia szczytowania u kobiet?
- Akrotomofilia – współżycie z osobą po amputacji kończyn. Czy może przynosić rozkosz?
- Rodzaje pocałunków – nie tylko francuski! Sztuka całowania odkryta na nowo