Od ilu lat można kupić prezerwatywy? Duża część młodych ludzi zadaje sobie takie pytanie przed zakupem swojej pierwszej metody antykoncepcji. Sprawdź, od ilu lat sprzedają w sklepach prezerwatywy i czy każdy może je kupić.
Rozpoczęcie życia intymnego wymaga dokładnego przemyślenia metod antykoncepcji. Wśród nastolatków i innych młodych osób nadal pod tym względem bezkonkurencyjne są prezerwatywy. To środki nie tylko dosyć tanie, ale także (a może przede wszystkim) szeroko dostępne. Można znaleźć je w aptekach, drogeriach, supermarketach, sklepach osiedlowych, a nawet na stacjach benzynowych. Czy jednak rzeczywiście każdy może dokonać takiego zakupu? Od ilu lat można kupić prezerwatywy? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.
Prezerwatywy – najpopularniejsza metoda antykoncepcji
Nie da się ukryć, że prezerwatywy są niezwykle popularnym środkiem zapobiegania niechcianej ciąży. Pierwszy lateksowy kondom został stworzony w 1912 roku, jednak mechaniczne środki antykoncepcyjne stosowano nieprzerwanie już od czasów starożytnego Rzymu. Przez wieki miały one jednak bardzo różne formy – od zwykłej gumy po spreparowane baranie jelita. Obecnie prezerwatywę można kupić niemal wszędzie. Wskaźnik Pearla w stosunku do tego środka wynosi od 2 do 15, co oznacza bardzo dużą skuteczność w zapobieganiu ciąży. Co istotne, prezerwatywy chronią także przed chorobami przenoszonymi drogą płciową (w tym kiłą czy rzeżączka) oraz wirusami, których wektorem jest między innymi sperma (HIV, czy HCV).
Od ilu lat można kupić prezerwatywy?
Szeroka dostępność prezerwatyw sprawia, że to właśnie po nie sięga większość młodych ludzi jeszcze przed rozpoczęciem współżycia. Często jednak można spotkać się z pytaniem, od ilu lat można kupić prezerwatywy. Czy to prawda, że są one dostępne od osiemnastego roku życia tak samo jak papierosy, czy alkohol? Nie ma żadnych ustawowych zakazów, czy nakazów w kwestii sprzedaży prezerwatyw nieletnim. W teorii może kupić je każda osoba, która dysponuje odpowiednimi środkami i wyraża taką chęć. Jak jednak wygląda to w praktyce?
Czy kasjer może odmówić nieletniemu sprzedaży prezerwatyw?
Polskie prawo przewiduje kary dla sprzedawców, którzy bez uzasadnionej przyczyny odmawiają sprzedaży towaru. Nierzadko jednak można spotkać się z kasjerami, którzy odmawiają wydania prezerwatyw osobom bardzo młodym. Zdarzały się przypadki, że nastolatkowie byli w takiej sytuacji proszeni o okazanie dowodu osobistego. W takiej sytuacji warto pamiętać, że żaden sprzedawca nie ma prawa go żądać, ponieważ ten towar nie jest objęty przepisami, które ograniczałyby dostęp do niego ze względu na wiek. Niestety, sporadycznie można spotkać się z sytuacją, kiedy sprzedający odmawia wydania mechanicznych środków antykoncepcyjnych ze względu na… klauzulę sumienia. To również, mimo krążących swego czasu plotek, nie ma żadnego uzasadnienia w przepisach prawa.
Co zrobić, kiedy sprzedawca nie chce nam sprzedać prezerwatywy?
Wymienione powyżej sytuacje nie są częste, jednak niestety trzeba liczyć się z tym, że mogą ci się przydarzyć. Jako konsument powinieneś pamiętać, że prawo chroni cię przed przedsiębiorcami, którzy nie chcą sprzedać towaru bez uzasadnionej przyczyny. Za taką można uznać na przykład wyjątkowo młody wiek kupującego. Pamiętaj, że osoba poniżej trzynastego roku życia nie ma zdolności do czynności prawnych. W takich wypadkach odmowa sprzedaży będzie zasadna. Jeśli jednak trzynaste urodziny masz już za sobą, nikt nie ma prawa odmówić ci sprzedaży prezerwatywy.
Gdzie warto kupować środki antykoncepcyjne?
Na koniec warto wspomnieć o tym, gdzie w ogóle warto kupować gumki. To prawda, że są one dostępne zarówno w sklepach, jak i nawet na stacjach benzynowych. Po dobrej jakości prezerwatywy warto jednak kierować się do aptek lub drogerii. To tam znajdziesz środki z potrzebnymi atestami, które są również prawidłowo przechowywane. Jeżeli z konieczności udajesz się po gumki gdzie indziej, koniecznie sprawdzaj ich datę ważności. Bardzo ważne jest także to, aby upewnić się, że opakowanie nie zostało w żaden sposób uszkodzone. Wybieraj tylko te fabrycznie zamknięte. To bardzo ważne, ponieważ źle przechowywane, czy przeterminowane prezerwatywy zwiększają ryzyko zajścia w ciążę.
Prezerwatywy możesz kupić online
Istnieje także inny bardzo wygodny sposób na zakup tego typu środków antykoncepcyjnych – to internet. Korzystając z niego, możesz mieć pewność, że nikt nie odmówi ci sprzedaży. Zdecydowanie redukuje to stres. W takim przypadku również trzeba jednak zwracać uwagę na miejsce, z którego gumki pochodzą. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup bezpośrednio ze strony producenta lub ze sprawdzonych sklepów, czy drogerii internetowych.
Od ilu lat można kupić prezerwatywy? Podsumowanie
Bezpieczny seks jest ogromnie ważny w każdym wieku. Mowa tu nie tylko o bezpieczeństwie przed ciążą, ale także przed różnego rodzaju chorobami przenoszonymi drogą płciową, czy infekcjami intymnymi. Właśnie dlatego tak dużą popularnością cieszą się prezerwatywy. Jeżeli planujesz rozpocząć swoje życie seksualne, powinieneś wiedzieć, że te środki antykoncepcyjne są dostępne bez recepty dla każdego bez ograniczeń wiekowych. Sprzedawca ma prawo odmówić ci tylko w momencie, w którym ma pewność, że nie skończyłeś jeszcze trzynastego roku życia, a co za tym idzie, nie masz jeszcze zdolności do czynności prawnych.
Artykuł sponsorowany
Zobacz także:
- Prezerwatywy przedłużające stosunek – czym są i jak działają? Kiedy warto zdecydować się na taką formę antykoncepcji?
- Zakładanie prezerwatyw – jak sprawić, aby ta metoda antykoncepcji była skuteczna?
- Prezerwatywa dla kobiet – co warto wiedzieć o tej metodzie antykoncepcji?
- Antykoncepcja bez recepty – odkryj najskuteczniejsze środki!
- Skuteczność prezerwatyw – przekonaj się, jakie jest antykoncepcyjne działanie prezerwatyw oraz jakie są ich wady i zalety