Definicja promiskuityzmu
Promiskuityzm, nazywany także czasami promiskuizmem, to rodzaj aktywności, który polega na angażowaniu się w częste kontakty seksualne, z wieloma różnymi partnerami. Czasami wiąże się również z bezkrytycznym podejściem do wyboru osoby, z którą chce się uprawiać seks.
Promiskuityzm niesie za sobą wiele niekoniecznie pozytywnych skojarzeń. Przypadkowy seks, pozbawiony emocjonalnej więzi, z wieloma partnerami jest przeciwieństwem wartości, najważniejszych w wielu kulturach: monogamia, powściągliwość, abstynencja aż do ślubu itd. Z tego powodu osoby, które się w niego angażują, często są postrzegane jako niemoralne i rozwiązłe, a niekiedy przypisuje się im także zaburzenia psychiczne.
Badania o zjawisku promiskuityzmu
Badania na temat promiskuityzmu wśród osób na całym świecie pokazują różne wyniki, w zależności od okresu, w którym je przeprowadzano oraz grup społecznych, do których należą respondenci.
Ciekawe wyniki przedstawiono w badaniu z lat 2006-2009, sfinansowanym przez firmę Dulux. Zgodnie z nimi największy odsetek partnerów seksualnych charakteryzował mężczyzn z Austrii – średnia wynosiła 29,3. Wśród kobiet największą liczbą partnerów seksualnych mogły pochwalić się Nowozelandki, u których średnia wynosiła 20,4.
Z kolei ogólnokrajowe badanie z 2007 r. przeprowadzane na terenie USA wykazało, że mężczyźni zgłaszali liczbę 7 partnerek płci żeńskiej, natomiast kobiety mówiły o ok. 4 partnerach. Co jednak ciekawe, osoby przeprowadzające badanie miały powody, aby przypuszczać, że mężczyźni celowo zawyżali swój „wynik”, kobiety natomiast podawały prawdziwą liczbę osób, z którymi uprawiały seks albo ją zaniżały.
Promiskuityzm kobiet i mężczyzn – różnice
Większość przeprowadzonych analiz sugeruje, że mężczyźni podają znacznie większą liczbę seksualnych podbojów niż kobiety. Badania z początku lat wskazują, że ok. 55% respondentów posiadało od 2 do 20 partnerek; współczesne analizy pokazują podobne wyniki. Co ciekawe, nie ma znaczenia, czy panowie angażują się oni w kontakty z płcią żeńską, czy męską. Zarówno mężczyźni homoseksualni, jak i heteroseksualni posiadają stosunkowo podobne wyniki jeśli chodzi o liczbę partnerów seksualnych.
Nie da się ukryć, że promiskuityzm kobiecy budzi o wiele więcej kontrowersji. Przez wiele wieków płeć żeńską zawstydzano i wyzywano od najgorszych za angażowanie się w kontakty seksualne z osobą, z którą nie były związane. Przyczyn promiskuityzmu u kobiet dopatrywano się w opętaniach, a później chorobach psychicznych. Nawet współcześnie poszukuje się korelacji między promiskuityzmem żeńskim a traumą, lękami i depresją itp. Nic dziwnego, że większość pań niechętnie przyznaje się do angażowania się w kontakty seksualne z często zmienianymi partnerami. Jeszcze na początku lat 90 większość respondentek (kobiet hetero i homoseksualnych) wskazywało na angażowanie się w kontakty seksualne z niewielką liczbą partnerów.
Promiskuityzm a zdrowie seksualne
Podejmowanie częstych, przygodnych zbliżeń często uważane jest nie tylko za niemoralne, ale i niebezpieczne. Czy istnieje korelacja pomiędzy promiskuizmem a zakażeniami chorobami przenoszonymi drogą płciową?
Niekoniecznie! Istnieją oczywiście analizy, które sugerują, że osoby mające kontakty seksualne z przypadkowymi partnerami są znacznie bardziej narażone na zachorowanie. Z drugiej strony w innych badaniach zwraca się uwagę, że powodem dla rozprzestrzeniania się chorób jest nie liczba partnerów, a raczej bezpieczeństwo podczas kontaktów seksualnych. Szansa na zachorowanie wzrasta w przypadku osób o niższym społeczno-ekonomicznym statusie.
Taką korelację zdają się to potwierdzać analizy, według których kraje rozwinięte charakteryzuje większa tolerancja dla promiskuityzmu, a jednocześnie mniejszy odsetek zachorowań, w przeciwieństwie do krajów rozwijających się.
Czy promiskuityzm jest tożsamy z zaburzeniem psychicznym?
Dość często zdarza się, że osoby o konserwatywnych poglądach, szczególnie te, które angażują się wyłącznie w monogamiczne relacje, stara się doszukiwać u uprawiających przygodny seks objawów chorób i zaburzeń psychicznych.
Znacząca część osób, które angażują się w przypadkowe kontakty seksualne, nie wykazuje żadnych objawów problemów natury psychicznej. Takie praktyki są jedynie dobrą i przede wszystkim w pełni świadomą zabawą. Zdarza się jednak, że promiskuityzm jest jednym z objawów niektórych zaburzeń, np. borderline, antyspołeczne zaburzenie osobowości, osobowość narcystyczna. Wówczas są to jednak impulsywne (a wręcz kompulsywne) działania, które mogą nieść za sobą niebezpieczne konsekwencje.
Podejście religii do promiskuityzmu
Największe światowe religie, takie jak chrześcijaństwo czy judaizm wyraźnie potępiają kontaktów seksualnych z licznymi partnerami i partnerkami. Większość kapłanów uważa promiskuityzm za grzech i stanowczo odradza angażowanie się jakiekolwiek pozamałżeńskie zbliżenia. Istnieją oczywiście pewne wyjątki; niektóre religie, nawet odłamy chrześcijańskie dopuszczają możliwość ożenku mężczyzny z wieloma kobietami (islam, kościół mormonów, oraz, niekiedy hinduizm), co sprawia, że kontakty seksualne z licznymi partnerami jest możliwe dla płci męskiej.
Analizy dotyczące korelacji między liberalizacją i laicyzacją społeczeństwa a seksualnym wyzwoleniem, nie są w tym temacie zaskakujące. Wyraźnie widać, że im bardziej konserwatywne i religijne jest dane społeczeństwo, tym mniej osób angażuje się w promiskuityzm. Negatywne konotacje z kontaktami seksualnymi są na tyle silne, że, nawet jeżeli mają miejsce, stanowią temat tabu.
Promiskuityzm – podsumowanie
Dla wielu osób promiskuityzm jest zachowaniem seksualnym zdecydowanie negatywnym, wskazującym na zaburzenia psychiczne i/lub niemożność nawiązywania głębokich więzi uczuciowych. Tak naprawdę częste kontakty seksualne z wieloma partnerami nie wcale nie muszą kojarzyć się z czymś niemoralnym. Wiele kobiet i mężczyzn doskonale odnajduje się w relacjach opartych wyłącznie na przypadkowych zbliżeniach, które przynoszą im dobrą zabawę i sporą satysfakcję. Jeżeli ktoś wyraża świadomą zgodę na angażowanie się w promiskuityzm, nie ma w tym nic nagannego!
Zobacz także:
- Seks gejowski – na czym mogą polegać kontakty seksualne między mężczyznami? Dowiedz się wszystkiego o praktykach, zdrowiu oraz kwestii prawnej
- Poliamoria. Na czym polega wielomiłość?
- Seks lesbijski – kontakty seksualne pomiędzy kobietami. Sprawdź, jak wyglądają przykładowe praktyki oraz kwestie prawne i zdrowotne lesbijskiego seksu
- Seks w pracy – niebezpieczna fantazja erotyczna. Sprawdź, co warto wiedzieć o biurowych romansach
- Pozycja na motyla – na skrzydłach po orgazm! Poznaj sekrety pozycji seksualnej