Seks w pracy – ekscytujący, namiętny i podniecający, czy niebezpieczny, kończący się tragedią? Chociaż uprawianie seksu w miejscu zatrudnienia może wydawać się interesującym pomysłem, warto dobrze przemyśleć tę decyzję.
Seks w pracy to dla wielu najbardziej podniecająca fantazja erotyczna. Przeniesienie się z bezpiecznego miejsca w sypialni, do biura firmy czy zaplecza kuchni sprawia, że w życie wkrada się ekscytacja i zastrzyk adrenaliny. Słowem: wiele osób w końcu czuje, że żyje! Stosunek w miejscu zatrudnienie to jednak również ryzyko przyłapania i związane z tym wyjątkowo przykre konsekwencje. Zapoznaj się z poniższym tekstem i dowiedz się, jakie są plusy i minusy romansu w pracy oraz co popycha do niego ludzi. Ponadto możesz sprawdzić, w jakich zawodach ich przedstawiciele najczęściej uprawiają seks w pracy!
Seks w pracy – zobacz ranking zawodów!
Parę lat temu można było natknąć się na badania, wskazujące szereg profesji, których przedstawiciele najczęściej angażują się w relacje seksualne. Co ciekawe, część, to tzw. zawody pożytku publicznego, po których wiele osób prawdopodobnie nie spodziewała się podobnych zachowań. Poniżej przedstawiamy listę zawodów, które zajęły „zaszczytne” miejsca:
- Pracownicy zakładów produkcyjnych (20% respondentów przyznawało się do kontaktów seksualnych w pracy).
- Pracownicy biur (co 6 pracownik biurowy).
- Barmani.
- Pracownicy linii lotniczych (piloci, stewardessy i stewardzi).
- Przedstawiciele handlowi (co 7 z respondentów przyznawał się do uprawiania seksu w godzinach pracy).
- Hydraulicy.
- Nauczyciele.
- Kucharze.
- Pracownicy poczty.
- Pracownicy służby zdrowia (lekarze, pielęgniarki i pielęgniarze).
- Strażacy (ok. 7% respondentów. Co więcej, w połowie przypadków partnerami są osoby, które uratowali podczas akcji).
Dlaczego ludzie decydują się na seks w pracy?
Do romansów i seksu w pracy dochodzi z wiele powodów. Związki ze współpracownikami nawiązuje się zarówno z czysto biologicznych pobudek, jak i dla osiągnięcia konkretnego celu. Nie ma w tym żadnego rozróżnienia, które kazałoby sądzić, że mężczyźni robią to dla władzy, a kobiety dla korzyści materialnych.
Potrzeba rozładowania napięcia, pożądanie, jakim darzy się daną osobę, a niekiedy także i chęć awansu to coś, co bardzo często popycha ludzi w stronę romansów w miejscu pracy. Co ciekawe, w relacje mające przynieść awans częściej angażują się mężczyźni, a nie, jak przyszło się uważać, kobiety.
Tym, co powoduje, że ludzie urozmaicają swoje życie seksualne poprzez zbliżenia w pracy, jest także dreszczyk emocji. Fakt, że można zostać przyłapanym in flagranti dodaje potrzebnego niektórym zastrzyku adrenaliny. Co więcej, zdarza się, że moment nakrycia wcale nie stanowi dla niektórych powodu, do zaprzestania romansów.
Interesującym jest, jak zauważa psycholog i seksuolog Andrzej Gryżewski w rozmowie z Iwoną Dominik z „Wysokich Obcasów”, że nawiązywanie romansów w pracy to bardzo często wynik chęci zaspokojenia tymczasowych psychologicznych i emocjonalnych potrzeb. Seks „umiera”, kiedy zostają one spełnione.
Uprawianie seksu w pracy — za i przeciw
Seks w miejscu pracy ma zarówno swoje plusy, jak i poważne minusy. Sprawdź, która z opcji przeważa!
Dlaczego tak? Zalety seksu w pracy
Z zalet romansów w miejscu zatrudnienia, angażujące się w nie osoby wymieniają najczęściej:
- polepszenie wyników w pracy – angażowanie się w seks ze współpracownikiem motywuje do cięższej pracy i osiągania lepszych rezultatów;
- odprężenie – stosunek w przerwie pomiędzy codziennymi, stresującymi obowiązkami odpręża i zwiększa energię do dalszej pracy;
- adrenalina, podniecenie – wspominany już zastrzyk adrenaliny, spowodowany możliwością przyłapania, dla wielu osób jest jednym z elementów, urozmaicających ich życie seksualne;
- nawiązanie satysfakcjonującej relacji z drugą osobą.
Konsekwencje seksu w miejscu pracy
Kwestia minusów seksu w pracy jest nieco bardziej skomplikowana.
Po pierwsze, czasami można usłyszeć, że współżycie w miejscu zatrudnienia, a nawet i sekretne związki między pracownikami karane są zwolnieniem.
Chociaż rzeczywiście istnieją takie zasady i są dość ostro przestrzegane, dotyczy to głównie amerykańskich firm. Jak zauważa natomiast adwokat Dominik Hunek, podobne, odgórne przepisy nie istnieją w Polsce. Badania przeprowadzone w tej kwestii wskazywały, że ledwie 12% firm wprowadziło jasne zasady dotyczące zakazu seksu w miejscu pracy – w większości były to przedsiębiorstwa wzorujące się na modelu amerykańskim.
Ponadto Kodeks pracy wskazuje, że zwolnienie mogłoby nastąpić tylko w przypadku, kiedy romans w pracy powoduje ciężkie zaniedbanie wypełniania obowiązków pracowniczych (np. naruszenie zasad BHP). Zwolnienie nie jest zatem tak proste. Z drugiej strony wstyd, upokorzenie i kary pieniężne są bardzo powszechne.
Po drugie, seks w pracy może prowadzić do nadużyć. Przełożeni, którzy wchodzą w seksualną relację z podwładnymi naruszają obowiązki przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi nałożone przez nich na Sąd Najwyższy. Ponadto między pracownikiem i pracodawcą zachodzi tzw. stosunek zależności. Nie można zatem mówić tutaj o w pełni konsensualnym stosunku.
Zaniechanie kontynuowania seksualnych relacji z osobą z pracy mogą także mieć negatywny wpływ na środowisko pracy. Trudne emocje po zerwaniu kontaktów niekiedy prowadzą natomiast do konieczności zmiany zatrudnienia.
Poważną wadą seksu w pracy jest także zburzenie prywatnych relacji. Dotyczy to głównie osób, które angażują się w romans, będąc już w stałym związku. Cierpią na tym wszystkie strony takich relacji i bardzo rzadko wychodzi z tego coś konstruktywnego.
Seks w pracy – czy warto?
Chociaż ostatecznie decyzja o seksie w pracy należy do samych zainteresowanych, nie jest to aktywność szczególnie polecana. Chwilowy dreszczyk emocji i zniwelowanie napięcia to zaledwie kropla w morzu problemów, jakie może spowodować romans w miejscu zatrudnienia.
Artykuł sponsorowany
Zobacz także:
- Agorafilia, czyli seks w miejscu publicznym. Dlaczego to takie przyjemne?
- Pozycja na motyla – na skrzydłach po orgazm! Poznaj sekrety pozycji seksualnej
- Seks z koleżanką lub kolegą – czy warto spełnić taką fantazję erotyczną? Jak ustalić zasady relacji?
- Seks gejowski – na czym mogą polegać kontakty seksualne między mężczyznami? Dowiedz się wszystkiego o praktykach, zdrowiu oraz kwestii prawnej
- Sexworking, czyli praca seksualna. Jakie są jej oblicza i czy jest legalna w Polsce?