Randki online jeszcze kilkanaście lat temu były tematem tabu. Dzisiaj jednak mało kogo dziwi deklaracja o poznaniu żony czy męża za pośrednictwem serwisu randkowego – z ich usług korzysta coraz więcej osób!
Jeszcze 20 lat temu, kiedy portali randkowych było w Polsce jak na lekarstwo, panowało przekonanie, że to miejsca dla samotnych, zdziwaczałych i zdesperowanych jednostek o ograniczonych umiejętnościach społecznych. Dlatego czasami ciężko uwierzyć, jak dużo zmieniło się od tamtej pory – obecnie randki online stanowią normę i nikt nie wstydzi przyznawać się do umawiania się z osobami poznanymi przez internet. Zapoznaj się z poniższym tekstem i sprawdź, co statystyki mówią o zawieraniu nowych znajomości na portalach randkowych.
Obciach? Już nie! O randkowaniu w internecie
Jeszcze nie tak dawno temu, wyznanie o poznaniu kogoś na portalu randkowym, spotykało się w najlepszym razie z politowaniem. Istniało przekonanie, że osoby, które szukają miłości w sieci, są zdesperowane i/lub nie potrafią porozumieć się z nikim w „prawdziwym” świecie.
Zwiększenie świadomości społeczeństwa w temacie randkowania online
W dalszym ciągu zdarza się oczywiście, że osoby umawiające się na randki za pośrednictwem portali lub aplikacji, spotykają się z negatywnymi reakcjami. Jak pokazują jednak badania, wraz z upływem czasu ta sytuacja stopniowo się zmienia. Wpływ ma częściowo większa dostępność portali, bardzo duża różnorodność i nakierowanie na konkretne zapotrzebowania internautów. Za przekonanie co do skuteczności serwisów randkowych odpowiada także ich obecność w mass mediach.
Seks, czy długotrwały związek? Czego oczekiwać po randkach online?
Randki online były i nadal są uważane przez niektórych za przykrywkę do szybkiego zawierania kontaktów seksualnych. Na pewno większość czytelników nieraz spotkała się z przekonaniem, że prawdziwej miłości nie da się znaleźć podczas przeglądania profili online.
Czy randki online pomagają znaleźć miłość na całe życie?
Nie da się ukryć, że wiele serwisów randkowych stanowi doskonałe miejsce dla osób, które oczekują od poznanych osób wyłącznie niezobowiązującej znajomości. Nie oznacza to jednak, że konto na portalu nie może służyć znalezieniu miłości na całe życie! W badaniu „Online Dating and Relationships” z 2013 roku wskazano, że ponad połowa ankietowanych zgodziła się, że randki online są lepszym sposobem na poznanie kompatybilnego partnera, niż spotkania na żywo, bez ingerencji serwisu randkowego. Inne badanie z tego samego roku pokazało, że osoby poznane za pośrednictwem internetu mają mniejszą szansę na rozstanie się z partnerem, w przeciwieństwie do par, które zawarły znajomość inaczej.
Powyższe wyniki zdają się potwierdzać także inne analizy. W 2019 roku amerykańska firma The Knot, po przeanalizowaniu corocznych ankiet dla świeżo poślubionych, zadeklarowała, że większość respondentów określiła randki online jako najlepszy sposób na poznanie stałego partnera lub partnerki.
Kto szczególnie zyskuje na randkach online?
Nie, odpowiedź na powyższe pytanie wbrew pozorom wcale nie brzmi „single” ani „właściciele portali internetowych”. Jak się okazuje, na randkowaniu online korzystają przede wszystkim przedstawiciele grup mniejszościowych, którym na co dzień, z różnych powodów, trudno poznawać nowe osoby. Okazuje się, że znajomości zawierane przez Internet to znacznie częściej domena osób ze społeczności LGBTQ+. Co więcej, geje, lesbijki, osoby biseksualne itd. posiadają znacznie wyższy wskaźnik zadowolenia z randek online, nić ma to miejsce w przypadku osób heteroseksualnych. Ponadto o wiele więcej osób LGBTQ+ poznało za pośrednictwem apki lub serwisu swoją drugą połówkę.
Randki online dla osób nieheteronormatywnych
Dlaczego tyle osób identyfikujących się jako nieheteronormatywne umawia się na randki właśnie za pośrednictwem internetu? Powody mogą być oczywiście różne, jednak wiele wskazuje na to, że mniejszościowa orientacja seksualna po prostu daje znacznie niższe szanse znalezienia kogoś na żywo. Można chyba także śmiało założyć, że w polskim społeczeństwie bardzo wiele osób LGBTQ+ czuje uzasadnione obawy przed jawnym poszukiwaniem miłości – internet daje więc pewną anonimowość, a tym samym mniejsze ryzyko potencjalnie niebezpiecznych sytuacji.
Randki online – podsumowanie
Czy powyższe badania wskazują, że randki online powinny zastąpić spotkania w prawdziwym życiu? Oczywiście, nie! Warto jednak uświadomić sobie, że nie warto demonizować działalności serwisów randkowych ani wyśmiewać osób, które posiadają na nich swoje konta. Stereotypy związane z umawianiem się na randki przez internet mają bowiem niewiele wspólnego z tym, jak zjawisko prezentuje się w rzeczywistości.
Zobacz także:
- Sapioseksualizm, czyli pociąg do inteligencji. Na czym dokładnie polega?
- Polki w łóżku, czyli jak zmienia się świadomość własnej seksualności
- Sexworking, czyli praca seksualna. Jakie są jej oblicza i czy jest legalna w Polsce?
- Od ilu lat można kupić prezerwatywy? Czy istnieją jakieś ograniczenia w sprzedaży antykoncepcji nieletnim?
- Seks po 60 – czy w siódmej dekadzie życia można mieć udane życie seksualne? Fakty i mity o seksie w starszym wieku