Seks po 60 jest owiany pewnym tabu. Tym bardziej warto mówić o tym, że dojrzali ludzie mają prawo do życia intymnego. Jakie są potencjalne problemy seksu po 60 i w jaki sposób im zapobiegać? Podpowiadamy!
Aktywność seksualna nie zamiera po sześćdziesiątce. Wręcz przeciwnie. Wiele osób właśnie w tym wieku przeżywa prawdziwy szczyt swoich seksualnych możliwości. Po wielu latach małżeństwa lub związku ludzie doskonale się znają, a po odchowaniu dzieci i przejściu na emeryturę mogą poświęcić sobie więcej czasu. Niestety, wiek sprzyja zmianom hormonalnym, które przekładają się na potencjalne problemy w łóżku. Jaka jest prawda o życiu seksualnym seniorów? Czy można mieć udany seks po 60?
Seks po 60 jest tematem tabu
Niestety, nie da się zaprzeczyć, że o seksualności osób dojrzałych w Polsce praktycznie się nie mówi. Tabu nałożone jest szczególnie na życie erotyczne starszych kobiet. Społeczeństwo bez problemu akceptuje związek starszego mężczyzny z młodsza partnerką, jednak życie płciowe małżeństw z wieloletnim stażem, a już tym bardziej samotnych starszych kobiet jest czymś, co w zbiorowej świadomości po prostu nie istnieje.
Tymczasem osoby starsze uprawiają seks po 60 i mają z tego mnóstwo satysfakcji. Napotykają przy tym także sporo problemów, o których powinno się mówić, aby zwiększać świadomość.
Po sześćdziesiątce warto uprawiać seks!
Seksuolodzy i lekarze nie mają złudzeń, które uprawienie seksu po sześćdziesiątce jest bardzo korzystny zarówno dla zdrowia, jak i samopoczucia seniora. Poprawia między innymi:
- odporność,
- wydolność organizmu,
- kondycję układu sercowo-naczyniowego,
- proces wydzielania się endorfin, czyli hormonów szczęścia,
- ogólne zadowolenie z życia.
Życie seksualne w starszym wieku – problemy
Wiemy już, że seks jest korzystny dla emerytów i może przynosić wiele satysfakcji, Tymczasem raport z badań autorstwa Zbigniewa Izdebskiego „Seksualność Polaków 2017″ przynosi niezbyt pozytywne wiadomości. Tylko 36% naszych rodaków, którzy ukończyli 50 rok życia przyznaje, że ich życie seksualne jest satysfakcjonujące. Skąd taki niski wynik?
Z jednej strony może on wynikać z presji społecznej. Wraz z wiekiem popęd seksualny zmniejsza się a wiele osób w związku z tym wychodzi z założenia, że seks nie jest im już potrzebny. Czasami wręcz można spotkać się z opinią, że w tym wieku współżyć już nie wypada.
Bardzo często jednak na drodze do seksualnego spełnienia stoją ograniczenia organizmu bezpośrednio związane z biologią.
Problemy seksualne mężczyzn powyżej 60 roku życia
Mężczyźni w dojrzałym wieku przechodzą szereg poważnych zmian w organizmie zwanych andropauzą. Wiąże się to ze znacznym spadkiem produkcji testosteronu, co może wiązać się ze spadkiem libido. To jednak nie wszystko. Mniejsza ilość tego hormonu odpowiada także za wahania wagi, brak energii, ogólne obniżenie nastroju oraz problemy z erekcją, co ma wpływ na seks po 60.
Na obniżenie potrzeb seksualnych wpływa także niezdrowy tryb życia. Siedzący tryb życia i nadwaga mają pośredni wpływ na rozwój chorób układu krążenia, czy cukrzycy, które znacznie zmniejszają ochotę na seks.
Istnieje wiele sposobów na radzenie sobie z wymienionymi wyżej problemami. Najważniejsza jest dbałość o ogólną kondycję organizmu, aktywny tryb życia i zrównoważona dieta. Warto także wykonywać regularnie badania kontrolne i dbać o swoje zdrowie psychiczne.
Problemy seksualne kobiet powyżej 60 roku życia
U kobiet po sześćdziesiątce również pojawia się szereg problemów związanych ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą po menopauzie. Jajniki produkują wówczas dużo mniej estrogenów i progesteronu co zdecydowanie obniża ochotę na seks.
Z wiekiem u kobiet pojawiają się także nieprzyjemne objawy, takie jak suchość pochwy Sprawia to, że panie obawiają się bólu podczas stosunku, a to znacznie obniża jakość życia seksualnego. Zazwyczaj lekiem na to jest dłuższa gra wstępna oraz dobra komunikacja z partnerem lub partnerką.
Problemem mogą być także stereotypy i kompleksy. Panujący obecnie kult młodości generuje przekonanie, że seks jest tylko dla osób w kwiecie wieku. Być może dlatego tak niewielu emerytów przyznaje się do aktywnego życia intymnego.
Życie seksualne seniorów – jak je urozmaicić?
Emerycki, którzy nadal aktywnie współżyją często podkreślają, że najlepszy seks to właśnie ten po sześćdziesiątym roku życia. Osiągnięcie orgazmu nie jest wówczas niemożliwe – wręcz przeciwnie, u dojrzałych kobiet i mężczyzn bywa on jeszcze bardziej satysfakcjonujący. Często jednak partnerzy narzekają na nudę i stagnację, która nie popcha ich do erotycznych uniesień.
Tym bardziej życie seksualne po sześćdziesiątce warto urozmaicać. Nie mówimy tu oczywiście o zaawansowanych grach erotycznych i pozycjach rodem z Kamasutry. Nie bójcie się jednak eksperymentów. Rynek gadżetów erotycznych jest obecnie tak nasycony, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Czasami wystarczy jednak odpowiedni nastrój, czy nowy komplet bielizny, aby odkryć siebie na nowo.
Seks po 60 – podsumowanie
Wyniki raportu o seksualności Polaków z 2017 roku wskazują na to, że relatywnie niewielu sześćdziesięciolatków przyznaje się do aktywnego i pełnego satysfakcji życia seksualnego. Wpływa na to wiele czynników, zarówno tych socjokulturowych, jak i czysto biologicznych.
Należy jednak podkreślić, że seks po 60 nie jest niczym kontrowersyjnym ani zakazanym. Wręcz przeciwnie, jego obecność w życiu kobiet i mężczyzn jest czymś naturalnym, co przynosi mnóstwo korzyści dla zdrowia i psychiki. Ważne jednak, aby dbać o swoje zdrowie i kondycję fizyczną.
Zobacz także:
- Brak ochoty na seks – czym może być spowodowane niskie libido? Jak sobie z tym poradzić?
- Z czego wynika brak ochoty na współżycie? Spadek libido u kobiet i mężczyzn a brak ochoty na seks
- Hebefilia – pociąg seksualny do znacznie młodszych osób. Czym różni się od pedofilii i efebofilii?
- W jakim wieku pierwszy raz? Wiek inicjacji seksualnej oraz problemy
- Polki w łóżku, czyli jak zmienia się świadomość własnej seksualności