Demiboy, podobnie jak demigirl to tożsamości płciowe, które nie są zbyt dobrze znane w naszym kraju. Mimo to należy pamiętać, że osoby, które się z nimi identyfikują, są bardzo ważną częścią społeczności LGBTQ+ – dlatego zdecydowanie warto je poznać!
Wiele tożsamości płciowych pozostaje nieznanych naszemu społeczeństwu – tym bardziej warto się z nimi zapoznać! Demiboy określa osoby, które nie utożsamiają się w pełni z binarnym podziałem na płcie. Jeżeli zastanawiasz się, czym charakteryzuje się ta tożsamość płciowa, zapoznaj się z poniższym tekstem!
Termin demigender – co oznacza?
Na początku warto wytłumaczyć termin demigender. Jest to tożsamość, która oznacza częściowe utożsamianie się z daną płcią lub koncepcją płci. Demigender podpada pod tzw. parasol niebinarny.
Nie jest łatwo opisać, czym dokładnie jest demigender, gdyż wiele zależy od osoby, która się w ten sposób określa. Termin może bowiem oznaczać częściową przynależność do jednej z płci oraz agenderyzmu. Z drugiej strony wiele osób nie identyfikuje się z brakiem płci czy agender, a bardziej skłania się w kierunku bliżej nieokreślonej, trzeciej płci i dodatkowo posiadającej cechy żeńskie lub męskie.
Kim jest demiboy?
Demiboy, nazywane czasami także demidude, demiguy lub demiman, to określenie osoby, która jedynie po części utożsamia się z płcią męską. Przedrostek demi, który w języku angielskim oznacza „pół”, co wskazuje, że jedynie niektóre cechy męskie są bliskie danej osobie.
Historia terminu demiboy
Nie do końca wiadomo, kto pierwszy wpadł na określenie demiboy, odnoszącej się do danej tożsamości płciowej. Przyjmuje się, że na szerszą skalę usłyszano o nim po wpisie na forum platformy AVEN, czyli The Asexual Visibility and Education Network w 2010 r. Mniej więcej w tym samym czasie inny użytkownik strony użył określenia demigirl, które oznacza częściowe utożsamianie się z płcią żeńską. Obecnie obydwa terminy są dość dobrze znane w środowisku LGBT i coraz więcej osób identyfikuje się z jedną z płci.
Flaga demiboy – symbolika
Flaga demiboy posiada kolory biały, niebieski oraz dwa odcienie szarego. Podobnie jak w przypadku innych flag LGBTQ, wiąże się z nimi pewna symbolika:
- Kolor biały – symbol neutralności płci.
- Kolor niebieski utożsamia się z męskością i cechami przypisywanymi głównie mężczyznom.
- Kolory szare symbolizują częściowe, połowiczne utożsamianie się z płcią męską.
Demiboy – podsumowanie
O niebinarnej tożsamości płciowej słyszy się coraz częściej. Demiboy, będąca niejako jego podkategorią, nie jest jeszcze zbyt dobrze znana. Aby osoby o tej płci mogły poczuć się bardziej akceptowane w naszym społeczeństwie, konieczna jest odpowiednia edukacja i upowszechnianie tego terminu.
Zobacz także:
- Demigirl – dowiedz się, kim jest osoba o tej tożsamości płciowej i jak wygląda flaga demigirl
- Cisgender – kim jest osoba cispłciowa i skąd wziął się ten termin? Dowiedz się wszystkiego o cispłciowości
- Genderqueer – co to znaczy i czy różni się od niebinarności? Dowiedz się wszystkiego o tożsamości płciowej genderqueer
- Pangender – płeć, która nie posiada granic. Przekonaj się, kim jest osoba pangender
- Agender – czym jest ta tożsamość płciowa? Dowiedz się, jak określają się osoby agenderowe