odstawienie tabletek antykoncepcyjnych

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych – jak zrezygnować z przyjmowania pigułek hormonalnych? Przekonaj się, jakie mogą być skutki odstawienia tabletek antykoncepcyjnych

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych może nastąpić z różnych przyczyn. Najważniejsze, aby robić to zgodnie z zaleceniami lekarza i przygotować się na możliwe skutki uboczne. Przekonaj się, w jaki sposób rezygnować z brania pigułek antykoncepcyjnych.

Długotrwałe przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych, a następnie ich nagłe odstawienie może pociągać za sobą nieprzyjemne skutki. Zdarza się, że bowiem, że organizm potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do wyregulowania hormonów, co dla niektórych pań może być ciężkim doświadczeniem. Jeżeli zastanawiasz się, jakie mogą być skutki odstawienia pigułek i jak się do nich przygotować, zapoznaj się z poniższym tekstem. Dowiedz się, jak powinno przebiegać odstawienie tabletek antykoncepcyjnych.

Stosowanie pigułek antykoncepcyjnych

Tabletki hormonalne przyjmowane są doustnie. Zawarte w nich składniki mają za zadanie zablokować owulację oraz zmienić konsystencję śluzu szyjki macicy. Zapobiega to przepuszczaniu plemników i tym samym nie pozwala na zajście w ciążę. Wyróżnia się pigułki jednoskładnikowe oraz tabletki dwuskładnikowe, a te z kolei mogą przybierać formę jednofazowych, dwufazowych lub trójfazowych.

Dlaczego kobiety rezygnują ze stosowania tabletek antykoncepcyjnych?

Powody dla chęci odstawienia tabletek blokujących owulację mogą być bardzo różne. Niektóre panie doświadczają nieprzyjemnych objawów przyjmowania syntetycznych hormonów. Lekarz może wówczas zalecić ich zmianę albo całkowite odstawienie i zwrócenie się w kierunku np. antykoncepcji mechanicznej. Skutki uboczne, które często niepokoją osoby przyjmujące tabletki hormonalne to:

  • powikłania zatorowo-zakrzepowe;
  • choroba niedokrwienna serca;
  • nowotwory piersi;
  • migreny;
  • spadek libido;
  • wzrost stężenia cholesterolu;
  • wahania nastroju;
  • plamienie pomiędzy cyklami.
Sprawdź!
EllaOne czy Escapelle – która tabletka „dzień po” będzie lepsza?

Przed odstawieniem tabletek skonsultuj się z ginekologiem

Jednym z bardzo częstych powodów, dla których kobiety rezygnują z przyjmowania antykoncepcji, jest chęć poszerzenia rodziny i związane z nią starania się o dziecko. Niezależnie jednak od przyczyn, jeżeli zastanawiasz się nad zaprzestaniem przyjmowania doustnej antykoncepcji, musisz pamiętać o wcześniejszej konsultacji z lekarzem ginekologiem.

Jak odstawiać tabletki antykoncepcyjne?

Decyzja o odstawieniu tabletek powinna być skonsultowana z ginekologiem i przez niego zaaprobowana. Pomoże on przejść przez cały proces i sprawi, że negatywne skutki uboczne będą dla pacjentki jak najmniej nieprzyjemne. Rezygnacja z tabletek przy wsparciu i wiedzy lekarza pomoże także w przygotowaniu się do możliwych skutków ubocznych.

Kiedy przestać przyjmować tabletki antykoncepcyjne?

Zazwyczaj zaleca się, aby odstawianie rozpocząć po przyjęciu ostatniej tabletki z posiadanego pudełka leków. Kolejny cykl rozpoczyna się już bez ingerencji środków hormonalnych w organizm. Niektóre kobiety reagują na tę zmianę lepiej, dla innych jest to bardzo trudny moment. Sprawdź, jakie mogą być reakcje organizmu na odstawienie doustnej antykoncepcji hormonalnej.

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych – skutki

Niestety, wcześniejsza konsultacja lekarska i wsparcie ze strony ginekologa, nie oznaczają, że objawy po odstawieniu środków antykoncepcyjnych nie wystąpią. Chociaż u każdej kobiety może przebiegać to w różny sposób, a intensywność objawów zależy od indywidualnych predyspozycji, zazwyczaj organizm po prostu potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Podczas okresu po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych można zatem doświadczać takich skutków ubocznych jak:

  • zaburzenia cyklu menstruacyjnego – brak okresu po odstawieniu tabletek lub jego nieregularnie występowanie może utrzymywać się nawet do 6 miesięcy;
  • bolesne krwawienie – jeżeli bolesne miesiączkowanie pojawiało się przed stosowaniem antykoncepcji hormonalnej, możliwe jest, że po jej odstawieniu, problem powróci;
  • zmiany nastroju – warto mieć na uwadze, że niektóre kobiety, które zrezygnowały z pigułek, mogą doświadczyć poważnych wahań nastroju; z drugiej strony zdarza się, że ten problem dotyczy pań, które przyjmują tabletki, a po ich odstawieniu nastrój się normuje;
  • pogorszenie się stanu włosów oraz skóry – zdarza się, że włosy zaczynają się przetłuszczać, a na twarzy pojawia się trądzik;
  • zmniejszenie się piersi – niektóre panie po odstawieniu antykoncepcji doświadczają widocznego zmniejszenia objętości biustu. Z drugiej strony wiele z nich zgłasza także ustąpienie bólu w tym obszarze, który wcześniej mógł być efektem zatrzymania wody w organizmie;
  • zwiększona ochota na seks – nie wszystkie objawy należą do tych nieprzyjemnych: skok libido po rezygnacji z hormonów jest bardzo często zgłaszany przez wiele pań;
  • spadek wagi – utrata kilogramów i zmniejszenie uczucia ciężkości cieszy wiele pań; wiąże się to jednak nie z utratą tkanki tłuszczowej, a z wyregulowaniem gospodarki wodno-elektrolitowej.
Sprawdź!
Plastry antykoncepcyjne na receptę – skuteczność, skutki uboczne. Wady i zalety stosowania antykoncepcji hormonalnej

Miesiączka po odstawieniu antykoncepcji

Cykl po odstawieniu tabletek potrzebuje około pół roku, aby móc wrócić do normy. Przez ten czas miesiączki mogą być nieregularne, bardziej obfite lub nie pojawiać się w ogóle. Dość często występuje natomiast tzw. krwawienie z odstawienia. Nie jest to jednak okres, a plamienie, trwające zazwyczaj 3–4 dni. Krwawienie z odstawienia pojawia się ok. 2–4 dnia po rezygnacji z antykoncepcji hormonalnej. Zdarza się, że kiedy okres nie powraca przez pół roku, lekarze zalecają wizytę w gabinecie i przeprowadzenie szczegółowych badań. Konieczne może być bowiem sztuczne wywołanie miesiączki.

Ciąża po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych

Kobiety, które podjęły decyzję o odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych, a którymi kieruje chęć starania o dziecko, często zastanawiają się, po jakim czasie odzyskają płodność. Panuje bowiem przekonanie, że, skoro gospodarka hormonalna potrzebuje czasu, aby się wyregulować, zajście w ciążę nie będzie tak łatwe.

Jak szybko można zajść w ciążę po odstawieniu pigułek antykoncepcyjnych?

Jest jednak inaczej – jeżeli nie występują żadne problemy zdrowotne, kobieta może spodziewać się zapłodnienia nawet w pierwsze dni płodne po odstawieniu tabletek. Co więcej, możliwa jest sytuacja, w której kobieta zachodzi w ciążę bliźniaczą – jest to dużo bardziej prawdopodobne, jeżeli do zapłodnienia doszło w ciągu pierwszych miesięcy po odstawieniu pigułek.

Wpływ antykoncepcji hormonalnej na płodność

O braku długotrwałego wpływu tabletek na płodność kobiety powinny także pamiętać panie, które rezygnują z ich przyjmowania z przyczyn innych, niż chęć posiadania dziecka. Zaprzestanie stosowania antykoncepcji hormonalnej bez planowania ciąży wiąże się z potrzebą wprowadzenia innego rodzaju zabezpieczenia. Najczęściej proponuje się wówczas prezerwatywy (męskie lub kobiece), kapturki dopochwowe lub żele plemnikobójcze. W razie wątpliwości co do wyboru środka do zapobiegania ciąży warto skonsultować się z lekarzem.

Odstawienie antykoncepcji hormonalnej – podsumowanie

Przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej to decyzja, której podejmuje się wiele kobiet rozpoczynających życie seksualne, a które nie są gotowe na posiadanie potomstwa. Kiedy jednak ich przyjmowanie zaczyna wiązać się z przykrymi objawami lub kobieta decyduje się na zajście w ciążę, hormony należy odstawić. Wiesz już, jak wygląda odstawienie tabletek antykoncepcyjnych. Chociaż rezygnacja z brania tabletek i proces powrotu organizmu do stanu sprzed ich przyjmowania mogą być trudne, warto pamiętać, że przy wsparciu lekarza i po odczekaniu, wszelkie skutki uboczne powinny ustąpić w ciągu 6 miesięcy.


Sprawdź!
Jak działają tabletki antykoncepcyjne? Poznaj mechanizm działania antykoncepcji hormonalnej!

Zobacz także:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

Wibratory erotyczne - rodzaje. Znajdź idealny dla siebie!

Next Article
brak ochoty na współżycie

Z czego wynika brak ochoty na współżycie? Spadek libido u kobiet i mężczyzn a brak ochoty na seks